Třetina Čechů nekontroluje při nákupu potravin žádné údaje, tedy ani datum minimální trvanlivosti. Dvě třetiny dotázaných vyhledávají na obalech alespoň některé informace. Tyto údaje vyplynuly z průzkumu agentury GfK, který inicioval Vědecký výbor pro potraviny. Vůbec nejméně se po informacích o výrobcích pídí mladí lidé obecně, dále respondenti se základním vzděláním, muži a studenti.
„Výsledky ukázaly, že dotazovaní, kteří obaly sledují, vyhledávají u potravinářských výrobků nejčastěji údaje o datu spotřeby (97,3 %). Zatímco ale ženy zajímalo spíše složení výrobku (51,7 %), muži zjišťovali nejčastěji údaje o výrobci či dovozci (44,4 %),“ říká docent. Jiří Ruprich z Vědeckého výboru pro potraviny.
„Spotřebitelé by ve vlastním zájmu měli věnovat více pozornosti údajům na obale, budou se tak lépe orientovat v nabídce a vyberou si zboží, které vyhovuje jejich zaměření a zdraví. Na obalech si proto všímejte nejen údajů o výrobci či dovozci, ale také těch o složení, nutriční hodnotě, množství a minimální trvanlivosti,“ radí Ruprich.
Značení výrobku přesně definuje zákon. „Existují ovšem i údaje, které se na obale objevit nesmí, aby nebyl spotřebitel uváděn v omyl,“ upozorňuje Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu. Pokud nestanoví zvláštní právní předpis jinak, pak na obalu určeném pro spotřebitele nesmí být např. údaj, že potravina je dietní nebo dietetická, vhodná k prevenci, zmírnění nebo léčení zdravotní poruchy. Dalším nepřijatelným výrokem je, že charakter nebo původ potraviny je „domácí“, „čerstvý“, „živý“, „čistý“, „pravý“,„racionální“ nebo „přírodní“.
“Obsahuje-li jejich výrobek například vitamin C, bývá většinou vyroben synteticky. Čistě přírodního vitaminu C bývá obvykle v takovém produktu z finančních důvodů nepatrné množství – přesto někteří výrobci své výrobky jako přírodní označují,“ doplňuje Winklerová.
Jednotlivé složky potravin, jejich výživové a energetické hodnoty, obsah bílkovin, sacharidů, tuků a vitaminů – to vše bychom měli v naší stravě bedlivě sledovat. Důsledkem nesprávné životosprávy je fakt, že nadváhu dnes má každý druhý Čech a obézních přibývá rychle i mezi dětmi. „Chcete-li redukovat svou hmotnost a chcete-li dát zdravému životnímu stylu ve svém životě zelenou, měli byste cíleně sledovat nejen celkové množství, ale také složení tuků v nakupovaných potravinách. Ty jsou totiž oproti bílkovinám a sacharidům nositeli největšího množství energie,“ uvádí nutriční terapeutka Věra Králová.
O tom, co všechno lze vyčíst z obalů, si budete moci přečíst v příloze Hubněte se Žena-in.cz v příštích dnech.
Nový komentář
Komentáře
Ja si čítam obaly naozaj vždy, keď kupujem nejaký nový výrobok. To čo dnes dávajú do "potravín" je naozaj des.
Žábina: Rikina: Jo holky,máte pravdu,jsem to ale popleta,hlavně,že dávám rady!
Ťapina: já ho přece nekupuju. Ale ještě před několika lety nebylo až tak snadný koupit to čerstvý... Lidi ho nechtěli, poněvadž nevydrží. A občas mi ho někdo nabídne
A proč všichni kupujete to trvanlivý mlíko, když vám tak nechutná? Není náhodou dnešní pětidenní lautr to stejný, jako kdysi třídenní? Pasterizace byla už před dvaceti lety stejná jako teď, liší se jenom obal. Kupovat polotučný a nadávat, že je řídký, kupovat trvanlivý a nadávat, že je trvanlivý, to je fakt logika. A to kyselo je moc kyselý
Nikusa: ale hyperaktivita už vesměs nebývá spojována s barvivy v potravinách...
Nikusa: je to E 123
Rikina: ten leták ohánějící se úrávě dussledorfskou klinikou je doktorama povazovany za poplasnou zpravu... Na druhu stranu si myslim, ze min barviv, tim lepe.
U paní doktorky jsem dostala leták kde jsou podrobně popsané všechna E čka jaké jsou škodlivé a tak.Nejvíce si dávám pozor na E 110,123.330.A Já tomu věřím.
Nikusa: nejde spíš o E123, což je barvivo z amarantu, a označili ho za rakovinotvorné na klinice dětské onkologie v Düsseldorfu ? U nás je ale normálně povolené a označované za neškodné.
Jo,tak to se zeptej vědců.Nebo v časopisech,kde to píšou - tohle bylo napsáno v testech.
Nikusa: E133 je přírodní nebo přírodně identické barvivo - brilantní modř. Proč by to mělo být škodlivé?
Ferdicka: Tak na to taky pozor!!!
Andula: Já zas to ve vyšší krabici z Kunína (myslím).
Já jsem četla,že je snad nejhorší E133. Děti jsou z něj hyperaktivní a v malé míře hrozí i rakovina.Dávám si specielně na něj pozor.
Luciš: kupuju alespoň to, které není UHT, nejradši od Olmy , UHT mi nejede
Já sleduji jen datum spotřeby a obsah tuku,jinak se v tom taky nevyznám
Údaje čtu a občas se nestačím divit. Že bývají v obchodech promíchány potraviny s různou trvanlivostí, včetně těch prošlých, na to už jsem si zvykla a sleduji to. Ale co se týče složení, občas se nestačím divit, co je možné nalézt v některých potravinách pro děti. Ať žije chémie.
Já na to někdy zapomínám a doma se vždycky naštvu když vidím třeba prošlej jogurt!!!
Já třeba koukám, jestli ve špekáčcích není soja, obvykle pak stojí za
Raději bych taky kupovala mliko jak bylo dřív ve sklenici s trvanlivostí tři dny, ale kde ho sehnat
Vivian: Jenže "čerstvé" mléko by bylo v tom případě akorát zrovna nadojené. Což taky není zrovna zdravé. A rozdíl v chuti toho čerstvého nebo trvanlivého je taky. No necháme to koňovi, ten má větší hlavu.