Dospělých čtenářů ubývá. A dětských jakbysmet. Česko na tom není tak bídně v porovnání s ostatními státy Evropské unie. Přesto jde čtenářská gramotnost strmě dolů. Zábavná aplikace Lesokraj je dobrou variantou, jak přilákat děti ke čtení.

Děti i dospělí tráví volný čas jinak než před dvaceti či třiceti lety. Nová lákadla v podobě televize, telefonů a tabletů válcují knihy. Přitom čtení rozvíjí fantazii rozhodně víc než animovaný film.

Lesokraj zima

Podobně přemýšleli i čeští autoři nezvyklé animované knížky pro děti, která údajně naučí číst i ty největší nezbedníky.

Hodně se poslední dobou mluví o tom, že děti nečtou a místo toho pořád koukají do tabletů nebo chytrých telefonů. Napadlo nás tedy, že bychom měli právě tyhle nové technologie využít k tomu, abychom děti naučili číst – zprostředkovat jim příběh v přístupné formě, která pro ně bude srozumitelná, ale zároveň se u hraní i něco naučí“, vysvětluje spoluautorka Lou Sanitráková. Ta měla na starosti výtvarnou stránku, její manžel Jakub pak vývoj a animaci. O hudební stránku se postarala Markéta Lisá z hudební formace Midi Lidi, jež složila více jak 80 hudebních motivů, které malé i velké čtenáře příběhem provázejí.

Lesokraj mušky

Bez písmenek nejde příběh dál

A tak vznikla unikátní aplikace, která je na pomezí knihy a počítačové hry, kdy se malý čtenář pročítá postupně skrze jednotlivé kapitoly a sám posouvá příběh z lesa kupředu. V deseti kapitolách školáci potkávají zvířátka, která mluví a mají na věci vlastní názor.

Lesokraj představuje nejenom způsob, jak naučit děti číst a mít zájem o knihy, ale také chvilkovou úlevu pro rodiče, kteří snadno mohou děti zabavit například na dlouhé cestě autem. K hraní není potřeba žádná hráčská zkušenost ani speciální dovednosti, stačí si aplikaci prostě stáhnout a začít klikat a hrát si, číst si.

Lesokraj logoDo tvůrčího týmu Lesokraje nyní přibyla i překladatelka Ellen Painter-Zykmund a aplikace by tak brzy měla být dostupná i v angličtině. Díky své jednoduchosti a intuitivnosti představuje hraní si s Lesokrajem skvělý způsob jak neposedné ratolesti seznámit se základy cizího jazyka.

Dobrou zprávou pro rodiče je, že aplikace je zdarma pro tablety i stolní počítače.

Čtěte také:

Reklama