Gynekoložka Vladimíra PasekováZdá se, jako by k tématu poševní mykózy bylo řečeno vše. Omyl. Kdykoliv se objeví nový článek, vyvolá diskusi, v níž se projeví řada mylných představ či mýtů o tomto infekčním onemocnění. Prošli jsme si zpětně diskuse v článcích o poševní mykóze a připravili z nich dotazy pro gynekoložku Vladimíru Pasekovou.

Občas se objevuje názorový střet: poševní mykóza hrozí těm, kdo nedodržují hygienu, versus poševní mykóza hrozí těm, kdo o sebe přehnaně pečují. Jak je to tedy?
Myslím, že není pravda ani jedno. Výskyt poševní mykózy ovlivňuje ještě množství jiných faktorů.

Hraje významnou roli používané mýdlo a další potřeby intimní hygieny? Existují jejich dobré, a naopak nedůvěryhodné značky?
Obecně je vhodné používat mýdla ne příliš zásaditá. Na trhu je množství přípravků s kyselým pH. Na druhou stranu u vzniku mykózy nehraje pH až tak zásadní roli. Neznám žádné nedůvěryhodné značky intimní hygieny.

Čas od času se objeví rada: Bílý jogurt napatlat na tampon a zavést. V jogurtu jsou prakticky ty samé laktobacily jako v některých doporučovaných lécích. Mýtus?
Ano, je to mýtus. Laktobacily samy o sobě mykózu nevyléčí. Navíc laktobacily v jogurtu jsou jiné než poševní laktobacily.

Mezi příčinami je uváděn i nedostatečný pitný režim. Můžete to trochu osvětlit?
Pitný režim má vliv na jakoukoliv infekci. Zlepšuje obranyschopnost organizmu, a pokud budeme definovat infekci jako zmnožení patogenů na určitou objemovou jednotku, pak je jasné, že pokud bude poševní sekret obsahovat více vody, bude i koncentrace kvasinek nižší.

Čtenářky Ženy-in v diskusi pod články jmenovaly jako vhodné léky Wobenzym, Canesten, Diflucan. Vy však doporučujete Gyno-Pevaryl. Proč preferujete právě jej?
Protože mám s Gyno-Pevarylem dobré zkušenosti. Třídenní léčba je vhodný kompromis mezi jednodenní a dlouhodobější léčbou, Gyno-Pevaryl je navíc glycerinový čípek, a tak se dobře zavádí. Diflucan není určen k léčbě nekomplikované akutní mykózy a není volně prodejný, a stejně tak není k této léčbě určen Wobenzym.

Obzvlášť v létě nastávají s mykózou problémyDoporučujete samoléčbu, pokud je problém zachycen včas. Není ale lepší rovnou zajít na gynekologii?
To záleží na ženě samotné, pokud chce raději hned navštívit gynekologa. Část žen vítá jednoduché rychlé řešení svědivého výtoku a je ráda, že nemusí ke gynekologovi.

Anémie, tedy chudokrevnost z nedostatku železa, nízká hladina bílkoviny přenášející železo v krvi, nebo cukrovka. To jsou problémy, na které mohou poukazovat příznaky poševní mykózy. Zapomněl jsem na nějaké?
Rizikových faktorů mykózy je celá řada, z nejznámějších je to neléčená cukrovka, těhotenství, kortikosteroidní léčba, vysokodávkovaná hormonální antikoncepce, užívání antibiotik a v neposlední řadě vlhká zapářka vzniklá jakýmkoliv způsobem - mokré plavky, dlouhé cestování, horko, jízda na kole...

Osvěta k poševní mykóze je neustále mířena na ženy. Mluví se však i o tom, že by se měli léčit také muži. Vysvětluje se to tak, že mykotické spóry mohou přežívat i pod předkožkou a nemusí vyvolávat žádné obtíže. Časem pak mohou být přeneseny zpátky na partnerku...
Mykóza není onemocnění přenášené pohlavním stykem. Léčba partnerů také nemá žádný vliv na počet recidiv u partnerky. Mykóza u muže trvá stejně dlouho léčená i neléčená. U mužů nemají kvasinky kde přežívat, podráždění předkožky samo spontánně odezní do 48 hodin i bez léčby.

Mluvíme o léčbě i prevenci. Proč se tento problém opakuje? Proč žena, která jej pozná, může očekávat, že zas přijde? Neexistuje „konečné řešení“?
Protože se opakují rizikové faktory. Na druhou stranu je třeba říci, že procento tzv. recidivující mykózy není časté - celkem postihuje asi pět procent populace žen ve fertilním věku. A navíc může se pokaždé jednat o jinou příčinu. Subjektivní potíže mohou být stejné, ale vyvolávající faktor může být různý. Je to stejné jako s jakoukoliv jinou infekcí. Proč se opakuje rýma?

Za poševní mykózu se některé ženy stydí, a to i před gynekologem. Máte i vy takovou zkušenost? Pokud ano, jak se vám daří tyto rozpaky rozptýlit?
Já takovou zkušenost nemám. Není důvod se stydět.

O problému jsme psali také v článku Letní trable v kalhotkách

5. pokračování souteže: za nejekologičtější