Svatba

No, spíš svatba jako rébus. Teda dvě svatby... najednou, v jedný hospodě, v jedný místnosti... Že to nejde? Taky jsem si to myslel - do včerejška.

Kamarád mne pozval na svatbu. Druhý pokus - před 16 lety si to vyzkoušel a udělá to znova! Prostě lidé jsou nepoučitelní. Pozvánka byla na obřad i na hostinu. Jenže znáte to, ten maník v krajkovaným županu se potom zeptá: „Kdo víš o něčem, co by bránilo... promluv teď, nebo mlč navždy...“

Radši jsem šel jen na tu hostinu. Bývá tam větší sranda než v kostele nebo u rozvodu. Do atria, kde se oslava měla odehrát, nás pustili dávno před tím, než skončil slavnostní oběd pro rodiny snoubenců.

U vrat jsme dostali sklenku sektu a dál se o nás nikdo nestaral. Různě jsme si posedali, já seděl u stolu s paní, která nervózně prohlašovala, že tam nikoho nezná. Já tam taky nikoho neznal, ale stoly byly plné jídla a pití, tak mi to bylo buřt. Paní náhle zvolala ulehčeně:

„Jsme tady dobře, to jsou děti Jolany, podívejte!“

„Aha, a kdo je Jolana?“

„Přece nevěsta!“

„Ne, nevěsta je přece Klára.“

„Ale kdeže, Jolana a Karel, nejsem blbá...“

„Mně ale pozvali Klára a Milan... ostatně - támhle jdou!“

Paní zbledla: „Ježíši, jsem na cizí svatbě! Co mám dělat?“

„Honem snězte a vypijte, co můžete, než vás vyhodí, mně se to už stalo...“ radil jsem zasvěceně. Už jsem se těšil, že budu paní strašit dál, ale přišli další novomanželé. Prostě dvě svatby v jedné hospodě. Potom jsem zažil ještě několik bezva seznamovaček typu: „Pojď sem, miláčku, já ti představím pana, pana... Františkä,“ doplnil jsem.

„Jasně, František je...“

„...z té druhé svatby...“ pokračoval jsem a mazal ke stolu s víny dobrých značek.

Hlavně, že všichni byli oddáni... Nevěsty vypadaly, že nejsou ani trochu těhotné, tak to byly sňatky určitě z lásky. To je poměrně velká výhoda svateb na druhý pokus. Málo těhotných nevěst. I když i Karel Gott si dělá vnoučata taky sám, ne?

Blbý je, že občas se těžko rozezná nevěsta od matky ženicha. Věk i šaty dost podobné... Prostě věneček, závoj a bílé šaty jsou jasné rozlišovací znaky, jako ta klikatá čára na těle zmije obecné... tu si taky nikdo nesplete.

Reklama