Nedávno jsme vás, naše čtenářky, vyzvali (čtěte například zde), abyste nám posílaly své příběhy (nebo příběhy ze svého okolí), týkající se rakoviny prsu. Každý takový příběh může totiž někomu pomoci, vaše osobní vyprávění může ženy nebo dívky inspirovat, aby šly dříve na vyšetření, které by jinak odkládaly, až by mohlo být pozdě... dnes vám přinášíme první příběh od čtenářky Magdy.

rak

Rakovina, nemoc, která se týká každého

Také jsem si myslela, že se mne to netýká. Žiju ve stejném městě jako paní Simona (čtěte zde: Příběh paní Simony: Když jedno vyléčení nestačí). Koncem roku 2007 mne kamarádka, s kterou jsme šly na gynekologii, přesvědčila, že si necháme napsat vyšetření na mamograf, na které posílalo pozvánku VZP spolu s Avonem.

Bylo mi tehdy 52 let a žádný doktor mne na toto vyšetření sám od sebe neposlal, můj gynekolog se tvářil, jako že to není potřeba (mimochodem jsem ho už dávno změnila), ale vyšetření napsal. Na mamografu se paní doktorce něco nezdálo, a tak mi udělala ještě vyšetření ultrazvukem a řekla, ať raději přijdu na vyšetření po roce znova.

Jaké bylo moje překvapení, když mi během tří dnů zavolala, že moje snímky procházela znovu a že se ji to nezdá, že mne objednala do mammologické poradny, aby se na to ještě podíval pan doktor. Ten mi sdělil, že je potřeba malá operace a že se pravděpodobně jedná jen o zvápenatělý útvar, který bylo by lepší  odstranit. A pak to šlo ráz na ráz, po absolvování operace, bylo zjištěno, že se jedná o zhoubný nádor, a musela jsem na důkladnější operaci, při které mi byla odstraněna větší část prsa a lymfatické uzliny. Kdybych věděla to, co vím dnes, nechala bych si odstranit hned celé prso. Prošla jsem chemoterapií a ozařováním a za pomocí celé rodiny jsem to zvládla.

Zase jsem se usmívala na svět, a to asi tak intenzivně, že mi pan doktor na sociálce řekl, že jsem naprosto zdravá a můžu do práce, i když jsem měla problémy s pravou rukou. Po třech letech po skončení léčby jsem slyšela to, co jsem už slyšet nechtěla, a to co si nepřeje slyšet nikdo – RECIDIVA.       .

Šla jsem do toho znova, tentokrát jsem si nechala odstranit celé prso. A znova chemo, tentokrát drastičtější – kapačky a léky, které mi vyvolaly anginu pectoris a já nedokázala vyjít ani čtyři schody domů, takže mi museli tyto léky vysadit. ZNOVU JSEM TO ZVLÁDLA A ZNOVU SE USMÍVALA NA SVĚT a znovu jsem musela nastoupit do práce - jenže šéf se mnou nepočítal, bylo mi 56 let a myslel si, že dostanu invalidní důchod.

Dala jsem výpověď, naštěstí jsem našla práci, kde jsem spokojená. Chodím na pravidelné kontroly a vyšetření a jen doufám, že už nikdy neuslyším: A je to tady zpět...

VŠEM DOPORUČUJU, ABY CHODILI NA PREVENCI VČAS, S TOUTO ZRÁDNOU NEMOCÍ SE DÁ TOTIŽ BOJOVAT, ALE JEN KDYŽ SE NA TO PŘIJDE VČAS.

Já prý přišla za minutu dvanáct, kdyby tenkrát paní doktorka neprošla moje záznamy znova, asi bych už tu nebyla, neviděla vyrůstat vnučku a raději nedomýšlet... Chraňte si svoje zdraví, jak nejlépe umíte!

Magda


Milé čtenářky, obracíme se tímto také na vás s prosbou o vaše příběhy. Pokud jste se s touto zákeřnou nemocí setkaly (osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba), napište nám o tom. Vaše příběhy rádi zveřejníme. Deset z vás, které nám pošlou svůj příběh, odměníme. Čeká na vás balíček s kosmetikou Nivea v ceně 700 Kč od našeho partnera, projektu For You, a balíček v hodnotě 600 Kč od redakce a společnosti AVON. Partnerem naší výzvy je pojišťovna NN a její projekt For You,se kterým dlouhodobě spolupracujeme.

Příběhy piště na e-mail klara.krizova@zena-in.cz

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Čtěte také:

Reklama