Přinášíme první recenzi knihy, dle vlastního výběru našich čtenářek. Jak hodnotí knihu Můj Bratr Mesiáš od Martina Vopěnky?

kniha

Eliana

Můj bratr Mesiáš

Skvěle napsaná a velmi čtivá post-apo sci-fi, zasazená do prostředí naší vlasti a později spolu s hlavními hrdiny i do jejich nového světa. Zabývá se otázkami, které nás tíží již nyní - klimatické změny, migrace, ekologie, technický pokrok a také mezilidskými vztahy se všemi odvěkými otázkami našeho bytí a smyslu naší existence. Hlavní postava vypráví příběh svůj a svého bratra, který je výjimečný, a přesto tak lidský. Tato kniha z české tvorby je pozoruhodnou vizí možné budoucnosti a zajímavým příběhem, který nutí k zamyšlení.

Milca97

Můj bratr Mesiáš

Kniha nás zavádí o zhruba sto let později, než je dnešek. V této době se projeví pravá tvář vymírajícího lidstva. Lidem se přestávají rodit děti, nemají co jíst, vládne právo silnějšího. Lidstvo se dělí na bohaté a chudé s propastnými sociálními rozdíly. Příběh je popisován ústy Marka, kterému se narodí bratr Eli. Marka Eli velmi přitahuje, velice jej miluje a pomáhá mu v každodenním životě. Rodinu otec opustil a matka je vážně nemocná. Chlapci jsou odkázáni sami na sebe a na společenství, které se kolem nich – vlastně charismatického Eliho, vytvořilo. Ovšem být Mesiášem není ani trochu snadné a vůbec ne záviděníhodné. V knize je mistrně popsána lidská povaha a nesnášenlivost k čemukoliv neznámému, netolerance k nepochopitelnému. Řešení ale dle Eliho existuje, navíc se v jejich společenství stále rodí děti, což vzbuzuje ještě větší nenávist okolí. Mesiáš to nemá vůbec jednoduché a také jako Mesiáš skončí. Jenže to je teprve začátek.

 

 

Můj bratr mesiáš - Martin Vopěnka

Narodí se příští spasitel v Praze-Holešovicích? Píše se rok 2096 a sucho trvá už mnoho let. Řečiště Vltavy je vyschlé. Vědecký projekt odvrácení části slunečních paprsků ve stratosféře však vzbuzuje naději. V té době, právě za prvního deště, se v Praze-Holešovicích narodí Eli. Roku 2168 káže v řecké osadě poblíž Olympu Eliho starší bratr Marek těm, kteří přežili nejhorší exodus v dějinách lidstva. Zatím jen hrstka nejvěrnějších uvěřila v mesiášství umučeného Eliho. Nejnovější román českého spisovatele a vizionáře Martina Vopěnky uvěřitelně a s citem pro psychologii postav ukazuje, kolik bolesti, lásky, nenávisti, pochybností i naděje by mohlo přinést zrození někoho, kdo by v lidských dějinách hrál stejnou roli jako kdysi Ježíš.

Více informaci na www.kniha.cz

Čtěte také:

Reklama