Přinášíme další recenzi knihy, dle vlastního výběru našich čtenářek. Jak hodnotí knihu Dej mi ty prachy od Ivy Pekárkové.

prachy

Vlahy

Dej mi ty prachy

Iva Pekárková ve své knize s názvem „Dej mi ty prachy“ zúročila své zkušenosti z New Yorku, kde pracovala jako taxikářka. Pokud tuhle českou spisovatelku neznáte, je čas se s ní a s jednou její nejnovější knížkou, vydanou v České republice, seznámit.

Chystáte-li se do města, které nikdy nespí, ať už za zábavou nebo pracovně, tato publikace se může stát vašim ideálním průvodcem. Pekárková vás povozí žlutým taxíkem z Bronxu až po Manhattan. Seznámíte se s různými zákoutími New Yorku, jejich obyvateli rozmanitých národností a v neposlední řadě i s nelehkým životem taxikářů. Autorka má zvláštní styl psaní, máte pocit, že čas neuvěřitelně rychle utíká, život prakticky prokluzuje mezi prsty a stále se něco děje. Občas vám může přijít, že se skutečně nacházíte v nejlidnatějším městě Spojených států amerických díky talentu této úspěšné ženy. Ale nenechte se zmást, nejedná o klasického průvodce, kniha vypráví o české holce, která se protlouká zmíněným velkoměstem a snaží se žít, jak jen to jde. Nechte se zatáhnout do děje a poznejte kouzlo New Yorku.

Eliana

Dej mi ty prachy

Bylo velmi těžké se do příběhu začíst přes složitá souvětí na půl stránky, kdy nastalo mnoho a mnoho odboček od pointy a autorka se vyřádila na nejtitěrnějších popisech čehokoliv. Ale možná proto se stala atmosféra děje opravdovou, roztříštěnou, aby čtenář přičichl k divokému tempu New Yorku. Po váhání, zda knihu odložit a nedočíst (což se mi obvykle rozhodně neděje) jsem si nakonec jako důlní pracovník vykutala na povrch v té divočině příběh a drama, které se odehrálo nejen za volantem žluťáska se svítící pampeliškou, ale i v osobní.

 

Dej mi ty prachy - Iva Pekárková

Příběhy české taxikářky v New Yorku Velkoměsto, láska, zločin, umění i smrt. V románu Dej mi ty prachy Iva Pekárková skloubila hlubokou znalost New Yorku a jeho obyvatel s dramatickým vypravěčským uměním, básnickými popisy míst i situací a legračními scénkami. Kniha koncipovaná jako milostný dopis městu New York od řidičky žlutých taxíků (kterou Pekárková skutečně sedm let dělala) je napsaná s naprostou precizností a úctou ke geniu loci: každé ze dvou tisíc newyorských nároží jevylíčené tak, jaké skutečně bylo, když ho autorka viděla na vlastní oči. To platí i o všech newyorských čtvrtích, i těch, do kterých nikdy nebylo radno chodit, natož v nich pobývat. I když je to román, stalo se Dej mi ty prachy předmětem studiamnohých sociologů, spisovatelů a vědců, kteří se zajímají o New York a řidiče newyorských žlutých taxíků.

Více informací na www.kniha.cz

Čtěte také:

Reklama