Přinášíme další recenzi knihy, dle vlastního výběru našich čtenářek. Jak hodnotí knihu Bosá dívka od Kateřiny Janouchové?

bosá dívka

Gituska

Bosá dívka

Velmi poutavé a napínavé čtení, které zaujme již od první stránky a čte se jedním dechem. Kniha vypráví o čtyřicetileté ženě Cecilii, která zažívá v životě velké změny. Je rozvedená a se svým bývalým mužem má děti ve střídavé péči. Má nové bydlení a novou práci na porodní klinice, kde pracuje jako porodní asistentka.

Její děti jí připravují docela horké chvilky, hlavně syn Markus, který je v období puberty. Musí s ním řešit různé problémy a snažit se s ním nějak vyjít a najít společnou řeč. Jednou se na klinice objeví špinavá a zanedbaná žena, které se narodí chlapec a kterého opustí a uteče z kliniky.

To způsobí, že hlavní hrdinka se začne zajímat o problematiku žebráckých táborů ve Švédsku, které jsou postavené na okraji města a lidé tam žijí ve špíně a chudobě. Cecilie tábor několikrát navštíví a zjistí, že spousta jeho obyvatel je hodně nemocných a někteří i zemřou. Začne postupně pátrat po příčinách, až zjistí, že za vším stojí nadnárodní společnosti, které na lidech z ghetta zkouší nové léky a chemické látky.

Vše se nakonec dostane do novin, ale moc se s tím udělat nedá. Je to zajímavá sonda do společnosti ve Švédku a životě v ghettu versus normální život běžných lidí. Knížka se mi moc líbila a doporučuji přečíst.

Crazycross

Bosá dívka

Knihu letos vydala Mladá Fronta a jde o švédský rodinný thriller.

Hlavní dějovou linii tvoří život Cecílie Lundové, porodní asistentky na klinice Viktoria ve Švédsku. Je to čtyřicetiletá rozvedená žena a matka dětí, jenž pátrá po ženě bez domova, která porodila na klinice syna a beze stopy zmizela. 

Prolínají se zde osudy bosé dívky Maliky z Rumunska, po které začne Cecílie Lundová pátrat. Dále osudy členů její rodiny, jejího exmanžela Johna, jejich dětí, přátel, rodičů. Jak vše dopadne, neprozradím, aby se měli čtenáři na co těšit.

Autorka knihy nám postupně odhaluje různé lidské osudy, které se v knize vzájemně proplétají. Je to poutavé čtení, pro ty, kteří mají rádi rodinné, a tak trochu i napínavé příběhy. Kniha se mi četla velice dobře. Je sice bez ilustrací, ale to nevadí. Když se tak nad touto knihou zamyslím, uvědomím si, že ne všichni lidé mají to štěstí – mít práci, domov, střechu nad hlavou, co jíst. Mnozí to bereme jako samozřejmost, aniž bychom si uvědomili, že jsou na světě lidé, kteří toto štěstí nemají. Tato kniha poukazuje na to, že i tito lidé přes sociální rozdíly jsou také jen lidmi, stejně jako my.

Vendááá

Kniha Bosá dívka ve mne vyvolala smíšené pocity. Na jednu stranu se četla dobře, bavila mne. Na druhou stranu jsem od ní čekala něco jiného, více napětí. Nenazvala bych ji thrillerem, do téhle kategorie dle mne zcela nespadá, až opravdu pár posledních stránek by se dalo do téhle kategorie zahrnout. Když to přeženu, klidně by se mohla kniha zařadit i do červené knihovny. Co mne při čtení znepokojilo bylo, kolik rozvedených párů v příběhu figurovalo, děti, které byly spíše na obtíž a rodiče soustředící se na jiné zájmy než na vlastní děti. A představa, že bych se svými rodiči či prarodiči probírala své sexuální zážitky je pro mne nereálná. Asi se ve Švédsku žije jinak, anebo já jsem příliš konzervativní. Když se odpoutám od svých sympatií a antipatií k jednotlivým postavám, tak kniha rozhodně není špatná, naopak je čtivě psaná. Ty z Vás, které mají rády rodinná dramata, tuhle knihu vřele doporučuji. Bohužel zklame ty, které čekají četbu plnou napětí. A o čem, resp. o kom kniha vůbec pojednává? Hlavní postavou je porodní asistentka Cecilie, která zažívá spousty životních zvratů. Dočtete se o její práci, rodině, známých, ale taky o jejím nasazením pro dobro pro ni úplně cizím lidem.

 

Bosá dívka - Kateřina Janouchová

Porodní asistentka Cecilie Lundová právě oslavila čtyřicítku a v jejím životě nastalo v posledních pár letech několik zásadních změn. Rozvedla se a s bývalým manželem mají děti ve střídavé péči, našla si nové bydlení, začala pracovat na nové porodní klinice a psát sloupky pro časopis. Děti rostou a jsou čím dál samostatnější, puberta však s sebou přináší nové problémy. Tentokrát je na řadě mladší ze synů Marcus. Potíže se však nevyhýbají ani ostatním členům rodiny. Zdálo by se tedy, že má Cecilie starostí až nad hlavu, nebyla by to však ona, aby si k nim nepřidala další. Na porodní klinice se zničehonic objeví zubožená mladá žena bez dokladů, přivede na svět chlapečka a beze stopy zmizí. Nikdo neví, kam odešla, ani proč své dítě opustila, a Cecilie se v souvislosti s jejím zmizením začne hlouběji zajímat o situaci lidí bez domova. I tentokrát se přesvědčí, že pravda může být životu nebezpečná.

Více informaci na www.kniha.cz

Čtěte také:

Reklama