nappies

Čtenářka s nickem Vladka006 do redakce často posílá své zkušenosti, trapasy, zážitky i příběhy. Tentokrát se rozhodla podělit o své zkušenosti s plenkami. Jednorázové vs. látkové pleny. U Vlaďky vyhrály na plné čáře ty látkové.


„Balíš do látkových plenek? Zbláznila ses?“ Tyto dvě věty slýchávám opravdu často. Ještě před narozením své dcery jsem se rozhodla, že těch plenek do koše bude co nejméně. Zhrozila jsem se představy, že malé dítě při spotřebě jednorázových plen vyprodukuje tunu odpadu.

Původně jsem chtěla kombinovat látkové pleny s jednorázovými. Jednorázovky použít na noc a delší cesty a látkovky na doma a kratší procházky. Čáru přes rozpočet mi udělala dcera hned po příchodu z porodnice. Po jednorázových plenách určité značky jí na zadečku vyrašily opruzeniny, které praskly až do krve. Mazala jsem dcerce poraněná místa vším možným a během pár týdnů vyzkoušela x značek zaručeně těch nejšetrnějších jednorázových plenek, navštěvovaly jsme s dcerkou kožní poradnu. Bolístka se zhojila jen nepatrně.

Paní doktorka z kožního oddělení mi pověděla, že existuje maličké procento dětí, kterým jednorázovky prostě nesednou ani za nic na světě. Prý je mám vyzkoušet znova, až dcerka povyroste. Vyzkoušela jsem znova asi ve třech měsících věku, a jaký byl výsledek? Sice opruzeniny se neudělaly, ale pro změnu měla ekzém v místech, kde jsou gumičky.

Znova nás čekalo kolečko, pediatr, kožní, lékárna. Na kožním mi paní doktorka říkala, že už raději nemám riskovat, a jestli mi látka vyhovuje, tak proč dále provádět pokusy s jednorázovkami. Takže jsem plně přesedlala na látkové pleny. No co, moje generace v nich také přežila, a to nebyly takové vychytávky jako dnes.

Nechtěla jsem mít tolik práce s vyvářením a žehlením obyčejných čtverců, koupila jsem si proto převážně kalhotkové pleny. Na noc vycpávám plenku bambusovým flaušem. Flauš vydrží opravdu hodně. Sára spí v jedné plence celou noc a plenka je ráno lehce navlhlá. Levná sranda to opravdu není. Jen za plenky, vkládací vložky, flauš a prodyšné svrchní kalhotky jsem utratila 15 tisíc, a to mě ještě čeká nedoplatek za elektřinu :-D. Peru obden. Ale možná, že za jednorázové pleny bych dala stejnou částku. Také to není žádná levnota.

Na některých webových stránkách o látkových plenkách jsem se dozvěděla opravdu hodně zajímavých věcí. Například některé studie tvrdí, že u holčiček používání jednorázových plen vede často k mykózám a zánětům v dospívání a dospělosti, u chlapečků způsobuje neplodnost, protože se jim v jednorázových plenkách zapařují pohlavní orgány. Jestli je to pravda, nebo ne, ukáže až čas, kdy „jednorázovkové“ děti budou plodit své potomky.

Určitě je ale nediskutovatelné ekologické hledisko. Přece jen se látková plenka rozloží snáze než plenka jednorázová a nepotřebuji jich za celé plenkovací období tolik jako jednorázovek. A z mojí vlastní zkušenosti vím, že ze zdravotního hlediska se nám osvědčily látkovky na jedničku. A maličký detail - látkové plenky a svrchní kalhotky mají krásné vzory, takové na jednorázovkách nenajdete. :-)

Vladka006

Reklama