Tímto bychom vám chtěli za všechny odpovědi velmi poděkovat! Zajímá vás, jaký byl výsledek? Jaké je obecné povědomí o lupénce, nebo kolik z vás se s tímto kožním onemocněním potýká? Připravili jsme pro vás krátké shrnutí.

lupenka-780.jpg

Lupénka (psoriáza) je chronické kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla, nejvíce na vnější straně loktů a kolen. U mnoha pacientů psoriáza nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby. Jedná se o nenakažlivé kožní onemocnění, což správně odpovědělo bezmála 95 procent dotázaných. I přes toto vysoké číslo skoro 13 procentům je kontakt s nemocným nepříjemný a necítí se v jejich přítomnosti dobře.

60 procent z vás správně uvedlo, že s lupénkou jsou často spojena jiná, závažná onemocnění. Nejčastěji jste uváděli artritidu, deprese, onemocnění srdce a cév a obezitu. Deprese je jedním z nejčastějších přidružených onemocnění.  Podle loňského průzkumu společnosti Gfk provedeného mezi nemocnými lupénkou 24 procent z nich prožívá pocity deprese a 25procent pocity úzkosti. Nemocní často trpí diskriminací nebo ponižováním v různých sférách života. Musí čelit nepříjemným dotazům, mnozí se setkávají s odmítnutím při návštěvě kadeřníka, kosmetiky nebo při nákupech. Lupénka negativně ovlivňuje i pracovní a partnerský život.  Nemocní se bojí se o práci, záměrně dostávají úkoly s nižším kontaktem s kolegy a často se setkávají s posměchem. Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh. Průběh nemoci stres a deprese výrazně zhoršuje.

ruka780.jpg

Dalším velmi častým přidruženým onemocněním je psoriatická artritida, kterou uvádělo více jak 55 procent z vás. Tento chronický autoimunitní zánět kloubů může postihnout až 40 procent lupénkářů. Postižené klouby jsou oteklé, bolestivé a citlivé na dotek. Po ránu se pacienti potýkají se ztuhlostí kloubů, což je pro psoriatickou artritidu typické. Většinou bývají postiženy klouby dolních končetin. Kožní a kloubní příznaky se objevují málokdy společně. Obvykle postižení kloubů následuje až po několika letech trvání příznaků kožních. O tom jsme již psali v příběhu paní Lindy.

Téměř 55 procent našich čtenářů má v okolí někoho, kdo lupénkou trpí. Ve světe postihuje lupénka dvě až tři procenta populace v zemích západní Evropy a ve Spojených státech. Výskyt lupénky kolísá v závislosti na geografické lokalitě. Zajímavé je, že nejvíce pacientů s lupénkou je v severských zemích Evropy. V České republice je to 200 až 300 000 lidí, 10 procent z nich trpí středně těžkými až těžkými formami tohoto onemocnění.

Čtěte naše články

Reklama