Tímto bychom vám chtěli za všechny odpovědi velmi poděkovat! Zajímá vás, jaký byl výsledek? Jaké je obecné povědomí o lupénce, nebo kolik z vás se s tímto kožním onemocněním potýká? Připravili jsme pro vás krátké shrnutí.

Lupénka (psoriáza) je chronické kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla, nejvíce na vnější straně loktů a kolen. U mnoha pacientů psoriáza nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby. Jedná se o nenakažlivé kožní onemocnění, což správně odpovědělo bezmála 95 procent dotázaných. I přes toto vysoké číslo skoro 13 procentům je kontakt s nemocným nepříjemný a necítí se v jejich přítomnosti dobře.

60 procent z vás správně uvedlo, že s lupénkou jsou často spojena jiná, závažná onemocnění. Nejčastěji jste uváděli artritidu, deprese, onemocnění srdce a cév a obezitu. Deprese je jedním z nejčastějších přidružených onemocnění.  Podle loňského průzkumu společnosti Gfk provedeného mezi nemocnými lupénkou 24 procent z nich prožívá pocity deprese a 25procent pocity úzkosti. Nemocní často trpí diskriminací nebo ponižováním v různých sférách života. Musí čelit nepříjemným dotazům, mnozí se setkávají s odmítnutím při návštěvě kadeřníka, kosmetiky nebo při nákupech. Lupénka negativně ovlivňuje i pracovní a partnerský život.  Nemocní se bojí se o práci, záměrně dostávají úkoly s nižším kontaktem s kolegy a často se setkávají s posměchem. Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh. Průběh nemoci stres a deprese výrazně zhoršuje.

Dalším velmi častým přidruženým onemocněním je psoriatická artritida, kterou uvádělo více jak 55 procent z vás. Tento chronický autoimunitní zánět kloubů může postihnout až 40 procent lupénkářů. Postižené klouby jsou oteklé, bolestivé a citlivé na dotek. Po ránu se pacienti potýkají se ztuhlostí kloubů, což je pro psoriatickou artritidu typické. Většinou bývají postiženy klouby dolních končetin. Kožní a kloubní příznaky se objevují málokdy společně. Obvykle postižení kloubů následuje až po několika letech trvání příznaků kožních. O tom jsme již psali v příběhu paní Lindy.

Téměř 55 procent našich čtenářů má v okolí někoho, kdo lupénkou trpí. Ve světe postihuje lupénka dvě až tři procenta populace v zemích západní Evropy a ve Spojených státech. Výskyt lupénky kolísá v závislosti na geografické lokalitě. Zajímavé je, že nejvíce pacientů s lupénkou je v severských zemích Evropy. V České republice je to 200 až 300 000 lidí, 10 procent z nich trpí středně těžkými až těžkými formami tohoto onemocnění.

Čtěte naše články

Reklama