Podporuje želírovací proces, slouží jako konzervant a k tomu ještě zvýrazní chuť ovoce i zeleniny. Proto je zcela nepostradatelná při zavařování. Můžete s ní ovšem i dochutit saláty, kompoty či nápoje, nebo stabilizovat barvu potravin, například nakrájených jablek. Tím ale její využití nekončí – pomůže vám také při úklidu domácnosti či praní prádla. Však už naše babičky dobře věděly, že ani při úklidu není třeba zaplavovat domácnost zbytečnou chemií. Kyselina citrónová zkrátka nabízí „hodně muziky za málo peněz“. A tak není divu, že ji jako zajímavou domácí surovinu ohodnotily také téměř všechny (98 %) naše dotázané čtenářky v anketě „Používáte v domácnosti kyselinu citrónovou?“.

5f16f592cff54obrazek.png
Foto: Shutterstock

V kuchyni i na čištění

Naprostá většina (87 %) účastnic ankety používá kyselinu citrónovou v domácnosti i na jiné účely než jen na zavařování a konzervování. Dalších 8 % respondentek to sice zatím nevyzkoušelo, ale uvažuje o tom. Jen 5 % dotázaných žen úklid za pomoci tohoto prostředku ani neuvažuje.

5f16f5a9c0adfobrazek.pngKromě domácího zavařování sirupů, džemů, marmelád či ovocných želé (70 %), jako náhradu octa při zavařování okurek a jiných kyselých pochutin (10 %) či pro přípravu energetického nápoje (6 %) využívají čtenářky kyselinu citrónovou nejčastěji k vyčištění varné konvice (71 %), odvápnění ostatních spotřebičů (41 %), nebo všeobecně jako odstraňovač vodního kamene (62 %). Souhrnně jako čisticí prostředek slouží kyselina citrónová 45 % respondentek. Pro dalších 5 % hospodyněk je tento produkt i součástí leštidla do myčky.

Plno čtenářek (16 %) je zvyklých využívat předností kyseliny citrónové také při praní prádla, některé (4 %) ji volí i namísto aviváže na bílé prádlo. Odstraňovat žluté skvrny z bílého prádla pomáhá 17 % účastnic ankety.Pouze 6 čtenářek odpovědělo, že kyselinu citrónovou nepoužívá na nic.

Je zkrátka nenahraditelná

Po těchto odpovědích není divu, že se téměř všechny čtenářky (98 %) v anketě shodly, že je „zázračná“ kyselina citrónová díky své mnohostrannosti nenahraditelným pomocníkem v domácnosti.

Více o možnosti použití kyseliny citrónové se můžete dovědět například zde:

Reklama