Ivbara, Pajda a Vlastka, to jsou tři čtenářky, jejichž příspěvky jsem se jako první rozhodl v dnešním tématu sloučit do jednoho článku. Přečtěte si, jak to mají s tříděným odpadem!


Třídím, protože mi to kdysi strach nedovolil. Takzvaná rodičovská odpovědnost a to, že musím být příkladem, mě k třídění odpadu dovedlo, dnes už je to zcela automatické. Pamatuji se, jak moje tehdy ještě „malá" dcera „divně" koukala, když jsem vyhazovala plastové lahve od vody do popelnice, tak jsem vlastně začala třídit hned, jak k nám ty žluté, modré kontejnery dovezli... Ze začátku jsem někdy propašovala do popelnice noviny, někdy I TU láhev, ale vyčítavé pohledy slečny dcery MI nedovolily... Takže už asi 15 let třídím a poctivě, i když dcera už bydlí dávno jinde. Jen někdy jsou problémy, protože kontejnery vyvážejí jen jednou týdně, ale už na to mám systém,vždy ve čtvrtek ráno popadnu plný vozík a jede se....

Ivbara


U nás na vesnici se odpad třídí, a to celkem zajímavým způsobem. Na dvou nebo třech místech jsou kontejnery na sklo. To je asi v pořádku, méně v pořádku už je to, že občas z nich sklo zmizí, takže pak můžete vyhrát v tombole domácí víno v láhvi, kterou jste hodili vy sami do kontejneru...

Další možností, jak vytřídit odpad, je odvoz papíru a plastů - funguje to tak, že dvakrát měsíčně dáte papíry (čisté a svázané), pet flašky a tetrapaky v předepsaných pytlích před dům a čekáte. Většinou někdy během dopoledne zmizí, občas ale (obvykle ve sněhu nebo v dešti) zůstanou před domem a pak se můžete jenom dohadovat, jestli zmizí další den anebo jestli jste náhodou nepropásli změnu termínu.

A pak už je jenom sběrný dvůr. Tam se ovšem nedá dát papír nebo kov s tím, že vám někdo něco zaplatí, naopak - za cokoliv, co tam odvezete, musíte platit vy. A protože kousek za vesnicí je velká skládka, hádejte, co udělají ti šetrnější občané? A to včetně některých zastupitelů? Samozřejmě - netrápí obec tím, že by věci ze sběrného dvora musela složitě třídit a ty nerecyklovatelné odvážela sama na své náklady. Odpadky na skládku vyvezou sami a zadarmo.

Moc se mi ale líbil článek, který jsem nedávno četla. Nevzpomínám si bohužel, které noviny to psaly, ale zato se mi moc líbil přístup ke třídění tzv. bioodpadů. "Vyzýváme lidi na vesnicích, aby bio odpady, které jsou čisté, kompostovali a vrátili se k drobnochovu drůbeže, což jim umožní likvidaci dalších odpadů...!" Fakt dobré. Představa, že ráno vstanu o půl hodiny dřív (tedy o pěti), abych mohla nakrmit své slepičí hejno, večer dojedu o šesti utahaná jak kůň a poběžím krmit slepice, které za to možná vyprodukují pár vajíček a hromadu trusu, mě opravdu pobavila. Co proboha s tím trusem? Sama chovám kolem asi sta kousků havěti (husy, kačeny, tzv. "čínky", slepice masné i nosné, pávy, králíky) a tak si nedělám iluze o tom, že by nějaký odpad zmizel - produkce hnoje je totiž mnohem větší než to, co sežerou...a dovolit si to můžu jenom díky tomu, že to mám do práce autem pět minut a tudíž neřeším, kdy a jak budu doma, aby mi to všechno neřvalo hlady. Podotýkám, že chov živím z prodeje, naše rozšířená rodina raději konzumuje věci z malochovu, který si můžou prohlédnout na vlastní oči, než z velkochovů. Bohužel uživit se tím u nás nedá, pokud nevlastním spoustu polí a spoustu veterinárních razítek a potvrzení a udělátek typu malých jatek atd.

Další výzva - ke kompostování - je také roztomilá. Co a jak potom, proboha, s tím kompostem? Jistě, někteří mají zahrádky, ale velkou část z nich obdělávají starší lidé, kteří sami kompost nepřehazují. Zahrádka na naší vesnici není pod nějakých 600 metrů plochy a to je nějakého zeleného odpadu, i kdybych tam měla jen trávu. A kam pak s kompostem? Velká část zahrádek je anglický trávník s nějakým tím ozdobným keříkem a bazénem, v nejlepším případě s posezením u grilu. Lidé, kteří nemají zajištěnu rozumnou dopravu do zaměstnání a na úřady, těžko ustíhají obdělávat záhonky, takže výzvy venkovu, aby si nazul dřeváky a začal se namísto kultuře věnovat odpadům, jsou spíš k smíchu. A počet popelnic před domy utěšeně roste...

Pajda


Manžel ano, já na just ne!

Dříve bylo i pro mne samozřejmostí odpad třídit.

Petky, sklo jsme nosili do buňek k tomu určených. Protože máme kotel na tuhá paliva, papír a papírové obaly jsem pálila. Ale v kotli skončili třeba i šlupky od cibule a podobně dobře spalitelné věci. Přes léto jsme to spálili na ohništi. Šlupky od okurek, kedluben, okusky od jablek a pod., jsme dávali, ale samozřejmě dáváme dále králíkům. Šlupky od brambor uvaříme slepicím, společně s jiným odpadem od jídla. Máme psa a kocoura, kteří dojídají zbytky jídla.

Popel z kotle sypeme na zahrádku. Na jaře se to přereje a je pěkně prokypřená zem. Shrabané listí na kompost, když je ho hodně, na zahradě spálíme.

Konzervy nekupuji.

Samozřejmě, že občas bylo něco, co se do popelnice muselo hodit. Takovýma výjimkama jsme naplnili popelnici tak za 1/2 roku. Koupili jsme si jednorázovou známku a nechali ji vyvést.

Potom ovšem přišlo nařízení, že musí všichni platit celoročně za odvoz popelnic. Tady nastal ten můj just. Od té doby hodim do popelnice vše. Manžel sice dál odnáší Petky a sklo a nadává, když je vytahuje z popelnice, kam jsem je hodila. Ale já jsem se prostě šprajcla. Když musím platit, tak ať mají co odvážet.

Vlastka

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Třídíte odpad?

Jaký je váš názor na třídění odpadu? A třídíte?

Své odpovědi mi posílejte dnes (10. srpna 2010) do 13.30 na redakční e-mailovou adresu...

Pokud chcete, aby byly vaše příspěvky uveřejněny, musí mít alespoň jeden středně dlouhý odstavec textu. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, který odměním pěkným dárkem! A to kazetou PICKWICK 9 chutí čaje.

9 chutílupa

Reklama