Téma mykóz je zvláště teď přes léto, kdy odkládáme oblečení a nosíme otevřenou obuv, velmi horké. O tom svědčí i zájem našich čtenářek. O odpovědi na otázky, které vám nejčastěji vrtají hlavou, jsme poprosili doc. MUDr. Ivanu Kuklovou, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Léčím si plíseň na nohou v meziprstí, ale i u nehtů na palcích. Je nutné také nějak dezinfikovat nebo „odplísnit“ boty? Uzavřené i otevřené, nebo třeba tenisky?
Dezinfekce bot i ponožek je vhodným doplňkem léčby mykóz na chodidlech, v meziprstích a na nehtech nohou. Na trhu je řada přípravků s antimykotickým (protiplísňovým) účinkem. Zkontrolujte na obalu, zda přípravek nemá pouze deodorační účinky, ale i účinky protiplísňové, nejpraktičtější jsou přípravky ve formě sprejů. Doporučuje se vystříkat špičky bot alespoň jednou týdně. Sprej je možno použít i na suché ponožky, nechat působit nejlépe přes noc, pak vyprat. Vhodná teplota praní je alespoň 60 °C. 

Mám nejspíš plíseň nehtů na palci. Nehet má hrubý a rýhatý povrch, ale není zažloutlý. Jak dlouho by měla ideálně trvat léčba? Musí se přípravek kapat, dokud nehet celý neodroste? Jak pak poznám, že je plíseň pryč?
Pokud je nehet pouze rýhovaný, nejspíše se o mykózu nejedná. Mykózy bývají doprovázeny změnou barvy. Nehty jsou nejčastěji na volném okraji nehtové ploténky žlutavé, světle hnědé, vzácněji bělavé, nehet je často drolivý. Pokud je nehet skutečně postižen mykózou, je nutno léčit, dokud neodroste celý, ale i pak se doporučuje preventivní ošetřování antimykotiky, hlavně po návštěvě koupališť a jiných rekreačních zařízení.

mykóza

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jestliže mám plíseň nehtů (palec u nohy), můžu si stříhat nehty stejnými nůžkami, nebo musím tento nehet stříhat jinými?
Je samozřejmě vhodnější použít jiné nůžky. Ale kov není prostředím, na kterém by se původci kožních a nehtových mykóz množili. Proto by mělo být dostačující stříhat postižený nehet jako poslední a pak nůžky důkladně očistit a osušit.

Zajímalo by mne, zda se plíseň může přenést i v suchém prostředí, například v posteli, v koberci? Když má jeden z partnerů plíseň, může ji lehce dostat i druhý z partnerů?
Spory hub přežívají sice dlouho i v suchém prostředí, ale houby se nepřenesou okamžitě, např. po jednorázovém kontaktu s infikovanou osobou. Při zachování základních hygienických zásad přenos infekce většinou akutně nehrozí. Existuje řada rodin, kde je mykózou postižen pouze jeden člen. Důležité je nepůjčovat si cizí boty, pacienti s mykózou by neměli chodit po kobercích bosi, musí používat vlastní hygienické potřeby.

Dá se mykóze předejít důkladnou hygienou? Například když jdu naboso do bazénu a pak si důkladně umyju nohy?
Mykózu nohou nedostanete přímo ve vodě bazénu, ale spíše při chůzi na nedezinfikovaných kachličkách kolem bazénu, na rohožích ve společných sprchách, všude tam, kde lidé chodí bosi. Proto je důležité používat v těchto místech vlastní omyvatelnou obuv, pak nohy omýt a důkladně usušit i v meziprstích. Nohy je pak možno i preventivně ošetřit antimykotikem.

Jak se může nakazit plísní nehet na ruce?
Nehty rukou jsou většinou postiženy později než nehty nohou, infekce vyvolaná dermatofyty se přenáší z chodidel, meziprstí nebo nehtů nohou. Kromě dermatofytů mohou být vyvolavatelem mykóz na rukou i kvasinky. Kvasinky vyvolávají bolestivé otoky nehtových valů spojené s mokváním (tzv. paronychia). Ohroženy jsou především pacienti s cukrovkou, ženy v domácnosti, zaměstnanci v potravinářství a další osoby, které si často máčí ruce.

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama