Už patnáct dní čtenářka Táňa nevzala cigaretu do úst. Je to prostě hrdinka. Kouřit osmnáct let a pak si najednou nezapálit, to si zaslouží obdiv. O jejím rozhodnutí jste se dočetli v článku Čtenářka Táňa chce přestat se Ženou-in kouřit. Není to ale úplně snadné, to nakonec vyplývá z následujícího rozhovoru s Táňou.

Kdy jste si skutečně naposledy zapálila poslední cigaretu? 
Naposledy to bylo 1. ledna 2009.

A úplně přesně? Kdy byl vaší rukou típnut váš historicky poslední hřebíček do rakve?
Dobře, budu naprosto přesná, to si totiž dobře pamatuji. Bylo to 1. ledna 2009 ve 20.45 hodin. Spokojený?

Díky. Prozraďte, jak prožíváte abstinenci? Trpíte?
Teď už to je lepší, ale na úplném začátku jsem měla třes v rukou a hodně mě bolela hlava. V každém případě je to boj! Stojí však za to.

Co konkrétně používáte z pomocných prostředků, když máte chuť zapálit si?
Stále používám náplasti s 5 mg nikotinu, když mám velkou chuť na cigaretu, mám inhalátor. Dnes je to skoro 14 dní, co nekouřím, a mám velikou radost. Můžu říci, že jsem na sebe pyšná. Dřív, i když jsem měla motivaci obrovskou, a to těhotenství a kojení, tak jsem 14 dní úplně bez cigarety nevydržela.

Pomáhá to?
Určitě to pomáhá! Pokoušela jsem se přestat kouřit několikrát, ale bohužel jsem vždy selhala. Dnes, tím, že to zvládám, cítím nejen odhodlání, ale i velikou sílu.  

Jak byste srovnala předchozí pokusy o konec kouření a tenhle? 
Při předchozích pokusech jsem vždy díky fyzickým příznakům (třes, deprese, nesoustředěnost) za nějaký ten den povolila, sice v těhotenství na minimum, ale povolila. Padly tři cigarety. S léčbou, kdy používám podpůrné prostředky, mi přijde, že ty fyzické příznaky nejsou tak silné a potom už to je opravdu jen a jen na mém přesvědčení a síle. Dřív bych tomu asi nevěřila, ale opravdu mi náplasti a inhalátor moc pomáhají.
 
Cítíte stále, že vydržíte?
Teď poprvé se cítím tak, že to opravdu vydržím. Mám z toho obrovskou radost a pořád se chválím.
 
Jak pozitivní pocit ve vás vyvolává věta: Jsem nekuřačka?  
Tohle si zatím netroufnu říct. Zatím! Myslím si, že nekuřačka budu, až to zvládnu všechno bez pomoci. Bez té berličky, jakou jsou náplasti a inhalátor. Zatím se raduji za každé ráno, které nekouřím. Věřím, že ty rána už budou navždy. A že po čase budu moct říct: Jsem nekuřačka.

Jak zvládá nekouřit redaktor Honza Exner se můžete dočíst v textu Pochybovači, třeba se rozkrájejte, cigaretu nechci!

Fandíte Táně? Věříte, že dokáže úplně seknout s kouřením?