Dobrý den milé ženy.... Když jsem přemýšlela jak začít tak jsem si vzpomněla na tátovou maminku, která zemřela v 96 letech, vlastně už totálně opotřebovaná, stáří,pokročilý věk....

Od svých 90 let vždy říkala, že čeká už vlastně na den, kdy si "ten nejvyšší pro ní přijede". V pokojíčku kde měla svojí panenku Marii ,tam dávala vždy , každý den 10 korun na oltář.

Na pohřeb.Strašně ji bolela pravá noha, kyčle, záda. Měla artrózu v III. stádiu, která se už nedala operovat. Babička nikdy nechtěla, aby byla někomu na obtíž, aby někoho obtěžovala v nemocnici, aby otravovala nás, rodinu tátu. . Umřela ve velmi vysokém věku, večer ulehla a ráno se už neprobudila.

Tento styl umírání je hodně důstojný . Ale já vím i tom druhém stylu umírání, kdy člověk neví o sobě, kdy mu nefunguje močový měchýř,všechny svěrače, ledviny, játra, mozek, kdy člověk ani neví co se kolem něho děje, kdo se kolem něho pohybuje, nebo, zda se někdo pohybuje vůbec.

Vím jaká je práce na geriatrickém oddělení, práce v hospicech, v domovech důchodců.
Ale kdo má rozhodovat ....
-ten umře, ten neví nic o světě,
-ten neumře, ten si pamatuje že žije,
-ten vnímá, ten nevníma.
Je to těžké. Lékař,ani žádná komise přece nemohou rozhodovat za druhé. To si nedovedu představit už jen z praktického a právního hlediska.
Když chce člověk umřít a je při vědomí, je to jednoduché rozhodovaní.
A tak na závěr. Mé rozhodnutí je jednoduché. Neodpojovat.

Nikdo není ředitelem zeměkoule, nikdo nemá tu moc rozhodovat o tom...ten bude žít, ten nebude žít.
A pro další generace vzkaz, at každí vidí, jak vypadá to pověstné " finále". Přece i to je součástí celého našeho života na modré planetě.
Závěr- neodpojovat.Prosím.
Tana M

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Samozřejmě ctím Tvůj názor jako názor svobodného člověka. V mnoha ohledech souhlasím, ale přes to, alespoň za sebe: Někdy je konec pomalu delší než začátek a střed, a to pak je špatné. Dívat, jak jeden trpí, a nic neudělat a moci, je zlé.

Zvířatům soucitně pomáháme odejít a sobě ne?

Míša

Myslíte si i vy, že by měla změna zákona projít a člověk by měl mít právo rozhodnout, zda chce v případě vážného stavu odejít?

Své přísvpěvky a názory k dnešnímu tématu piště prosím na redakce@zena.in.cz

Čeká nás soutěž, Chcípák a Borec, vyhlášení, vaše příspěvky a nakonec ten vítězný a odchod.

Reklama