Táňa se nám otevřeně svěřila se svou závislostí. Přejeme jí hodně štěstí a budeme se jí snažit pomoci v boji s cigaretami.

Můžete nám v krátkosti napsat něco o sobě?
Je mi 35 let. Jsem na mateřské dovolené s půlroční holčičkou. Doma mám ještě syna, kterému je 12 let. Jsem úplně normální ženská, která prožívá všední radosti i starosti.

Proč jste se rozhodla přestat kouřit?

Přestat kouřit jsem se rozhodla, když jsem se dozvěděla, že čekám své druhé dítě. S myšlenkou přestat kouřit se potýkám již řadu let. Nejdříve když jsem čekala první dítě. Kouřit jsem přestala, ale hned jak jsem přestala kojit, motivace byla ta tam… Teď je to obdobné. Proto to beru jako výzvu a budu moc ráda, když se mi podaří skoncovat s tím úplně.

Jak dlouho kouříte a kolik denně?

Kouřím od 17 let, to znamená, že mě tato závislácká berlička drží již 18 let. Kouřila jsem 20 cigaret denně. V těhotenství jsem přestala kouřit… Nebo přestala, vlastně nepřestala… na své dvě až tři cigarety denně jsem se vždy neuvěřitelně těšila, pomalu se klepala, když měla přijít doba, kdy jsem si mohla zapálit. Některé to nepochopí, ale myslím, že ty, které kouří, budou vědět, o čem mluvím. Teď jsem přestala kojit a už jsem na pěti cigaretách. Mám strach, že brzy to bude opět víc… Přesně jako po prvním dítěti.

Chcete kouření omezit, nebo přestat úplně?

Ráda bych přestala kouřit úplně, ale samotné mi to moc nejde, protože touha po nikotinu je neutuchající. Je to bohužel jedna z prvních věcí, na které hned po ránu myslím. I když chodím kouřit ven, nekouřím doma, snažím se si to znepříjemňovat, vím, je to nezdravé, stejně mám na to velkou chuť.

Už jste někdy zkoušela přestat kouřit?
Ano, dvakrát v těhotenství a jednou i bez tohoto důvodu, jen kvůli sobě.

Pokud ano, z jakých důvodů a jak dlouho jste to nevydržela?

Úplně nekouřit jsem zvládla nejdéle 14 dní, ale problémy, které jsem měla (podrážděnost, nervozita, třes v rukách), to bylo vždy silnější než má vůle.

Kouří váš partner?

Můj nynější partner je nekuřák. Dovedete si představit ty přednášky? I kvůli těm věčným debatám bych ráda přestala, je to po mě motiv. Byl by rád a já taky.

Co na vaše kouření říká vaše okolí, ovlivňuje vás to?

Ovlivňuje a moc, slova „Ty zase smrdíš, jsi sobec, jak to můžeš dělat...“ atd. jsou hodně stresující. Nekouří partner ani rodiče, tudíž to mám ze všech stran.

Máte nějaký zdravotní problém, o kterém si myslíte, že souvisí s kouřením?

Nevím o ničem.

Proč vůbec kouříte?

Protože mi to moc chutná a i uklidňuje, když je nějaký problém, zapálím si, přináší mi to uvolnění.

Jak dlouho čtete Ženu-in?

Ženu-in čtu již šest let.

Myslíte, že se vám povede přestat?

V to plně doufám. :-)

Máte nějaký osobní cíl, slibujete si něco pro sebe, když se vám to povede? Máte nějakou motivaci?

Mám, pokud se mi to opravdu povede, budu na sebe moc pyšná, že jsem dokázala být tak silná a opravdu jsem s tím sekla. Kuřáci asi ví, jak to myslím.

Držíme vám palce a těšíme se na váš blog, je pro vás důležitá podpora ostatních čtenářek?

Myslím, že některé čtenářky mě ukamenují, že jsem kouřila ty své tři cigarety i v těhotenství, ale doufám, že některé to pochopí… Uvidíme. V každém případě doufám, že váš odborník a podpora ostatních mi fakt pomohou.

Dostanete od redakce přípravky proti kouření. Už jste je zkoušela, máte s nimi nějakou zkušenost?

Zkoušela jsem žvýkačky, když jsem letěla dlouhých 12 hodin letadlem. Vydržela jsem to. :)

Máte nějaký nesplněný sen (kromě nekouření)?

Jsem šťastná, mám zdravou fungující rodinu, skvělého partnera. Momentálně si nepřeji nic víc než se zbavit těch smradlavých cigaret a nutkání si zapálit.

Partnerem v odvykání kouření je Koalice proti kouření (www.dokurte.cz).

Sledujte, jak odvyká kouření také náš redaktor Jan Exner:
Redaktor Honza nekouří. Vydrží? Vydrží!

Reklama