dog

V minulém díle seriálu o výchově psa jste se dozvěděli, jak postupovat, když máte doma více zvířat (viz Dobré vztahy s jinými zvířaty). Veterinářce Hance Žertové přišel do redakce na toto téma konkrétní dotaz...

Dotaz čtenářky Sonne

Dobrý den paní doktorko,

mám dotaz ohledně vztahu dvou fenek. Doma máme téměř 11letou westičku. Je to mazlík, s ostatními pejsky (i fenečkami) se snáší bez problémů, lidi i děti miluje, je zdravá. Nad pejsky má většinou lehce dominantní chování, ale, řekla bych, nijak neobvyklé. V kontaktu s jinou fenou nedokážu určit, kdo má navrch. Je ale pravda, že většinou přijde do styku se psem podobného vzrůstu. A protože jsme se loni přestěhovali do domečku se zahrádkou, uvažujeme o koupi boxera. Tedy spíš boxerky (pejsi očurávají stromky a údajně doma i nábytek). Říkáme si, že novým přírůstkem do rodiny westičku „omladíme“ a boxerku hned od malička naučíme vycházet s jiným psem. Je mi jasné, že štěňátko musíme občas trochu izolovat, aby měl starší pejsek klid a mohl zrelaxovat. Můj dotaz na Vás tedy zní, co si myslíte o dvou fenách pod jednou střechou, o velkém věkovém rozdílu a o spojení těchto dvou ras.

Odpověď Hanky Žertové

To je hezký dotaz, díky! Myslím si, že je to skvělý nápad. Pokud chcete mít dvě fenky, je dobré tu druhou pořídit v době, kdy starší je ještě fyzicky i duševně fit, aby ten nápor energie ze strany štěněte zvládla. I volba plemene se mi líbí. Někdy je problém, aby se snesly dvě feny stejného plemene a tedy i vzrůstu, zvláště při takto velkém věkovém rozdílu. Jen bych vybírala štěně se spíše mírnou povahou, které se snadno podřídí, ale nijak bázlivé. Dávejte pozor, abyste neměřili oběma stejným dílem, nebo dokonce nenadržovali štěněti, pokud jde o Vaši přízeň, hračky, dobroty a vůbec všechny požitky. První právo na ně má a dlouho mít bude westička.

Nezasahujte, pokud bude štěně usměrňovat občasným výchovným vyštěknutím nebo chňapnutím, ale příště se snažte podobné situaci, ve které k němu došlo, raději vyhnout. Také počítejte s tím, že budete mít „smečku ve smečce“ - pokud budete věci řídit Vy, obě holky se podřídí, ale jakmile budou bez dozoru, bude mít smečku na povel westice. Takže pozor na lovecké aktivity, vyštěkávání u plotu, hrabání nor a podobné ne právě žádoucí projevy, které stará fenka tu malou s radostí naučí a malá je bude s nemenší radostí napodobovat, aby se své šéfce a kamarádce zavděčila. Přeji Vám hodně radosti z Vašich fenek!

Více k tématu...

Reklama