Děkujeme moc za krásný a poučný příspěvek, který nám poslala čtenářka s nickem Simič

Milé ženy-in, babské rady, to je úžasné a užitečné téma a proto bych i já dnes ráda přispěla svou troškou do mlýna. Když jsem byla malá holka, jezdila jsem často a moc ráda ke své prababičce. Byla to bylinkářka v pravém slova smyslu. Znala každičkou bylinku, na všechno měla lék. Bydlela v malé dřevěné chaloupce u březového hájku-no jako v pohádce. A i ona byla kouzelná. Vzpomínám si, jak to vždycky v chaloupce nádherně a omamně vonělo, když prababi všude sušila bylinky a vyráběla své směsi a mastičky. Vždycky jsem jí ráda nakukovala pod ruce a pomáhala. Asi tím jsem získala velkou lásku k přírodní medicíně a kosmetice, které se věnuji i pracovně. Pravda, dnes už jsou k dostání téměř všechny možné léky na všechny možné neduhy. Ale je to pořád jen chemie. A kdo je zastáncem přírodní medicíny, zde je pár cenných a odzkoušených rad mé milé zlaté prababičky:

Na kašel dusivý-med a čaj lipový
Na odřeniny a rány otevřené-odvar a mast z jitrocele
Na vosí či hmyzí kousance-čerstvou cibuli držet na rance
Pro klidný spánek-mateřídoušky šálek
Na bolení hlavy-čajíček mátový
Pro spokojené bříško dětiček - z kmínu,f enyklu a anýzu čajíček
Na problémy s čůráním - odvar z přesličky zachrání
Na bolesti ženských dnů - silný odvar z kontryhelu
Pro jemnou pokožku - smetanu, med a heřmánku trošku
Na ouška bolavá - lněné semínko se dá

To je jenom opravdu pár rad, které se mi osvědčily. Prababi také nedala dopustit na česnek, dělala z něho víno a každý den si dopřála štamprlku. Každé jaro dělala očistu těla kopřivovým čajem-pije se po 14 dní, 2x denně a nádherně vám pročistí krev.

Když vykvetly pampelišky, vyráběla z květů med-moc dobrá a zdravá věc. Milovala jsem její marmelády - z jahod, šípků, borůvek a jeřabin. Prababi byla taky vynálezcem suché aviváže. Do skříně s prádlem dávala plátěný pytlík s rozmarýnem, drcenou mateřídouškou a šeříkem, prádlo krásně a dlouho vonělo.

Bylinky hojně používala i v kuchyni. Nezapomenu na její pečené brambory s dobromyslí a petrželkou, limonádu z bezového květu, zelné placky s kmínem a majoránkou. Prababi mě toho naučila opravdu hodně, já to zase učím své děti, když spolu jdeme sbírat bylinky do lesa.

A jak říkala moje zlatá prababi - příroda nám dává všechno, jen to najít a využít. Prababi se dožila 102 let, ještě v 92 letech chodila po louce a sbírala bylinky a do 86 let ještě četla bez brýlí!

Milé ženy, ráda vám napíšu recept, zaujalo-li vás něco z mých "babských" rad.

Krásný den a hlavně zdravíčko vám všem přeje Simič.

Děkujeme za nabídku, myslím, že ji některé naše čtenářky rády využijí. Já určitě vyzkouším tu sušenou "aviváž"

  • Znáte také nějaké dobré babské rady?
  • Používáte je na léčení, v domácnosti, nebo při úklidu? Prozradíte nám je?
  • Po kom jste je zdědila?
  • Kdy vám babská rada pomohla? Kdy byla naopak úplně neúčinná?
  • Nebo myslíte, že je to přežitek? Dáváte přednost chemii?

Napište nám o tom, podělte se o své rady a nechte se poučit od jiných na redakce@zena-in.cz

 

Reklama