Se zpěvačkami Janou Rychterovou (na fotkách s kytarou) a Editou Adlerovou jsme se setkali v příjemné kavárně v centru Prahy. Jana právě vydává nové album Mrak, které společně s Editou pokřtí v divadle Semafor. Z rozhovoru vyplynulo i nečekané zjištění: Jana je dlouholetou čtenářkou Ženy-in...

Nejdřív se našim čtenářkám trochu představte...
Jana: Jako na koncertech: Tohle (ukazuje) je Edita Adlerová, mezzosopranistka.
Edita: Počkej, počkej, řekni to raději celé.
Jana: Jako že mám říct i tvé číslo nohy (smích)?
Edita: Ale no tak...
Jana: Dobře. Daly jsme se dohromady tak, že jsme spolu kamarádily, ale pracovně jsme byly původně úplně nesourodá dvojice. Edita vždycky zpívala operu a já začínala tvorbou pro děti. Teď zpívám šansony. Každá za sebe máme svoji kariéru, přesto jsme si pořád říkaly, jak to prošťouchnout tak, aby o nás lidé víc věděli. Chtělo to prostě nějaký nápad, a v tom Edita přišla s tím, že už ten nápad dávno máme. Kdykoli jsme spolu zazpívaly na nějaké vernisáži, tak lidé reagovali úplně úžasně. Baví nás to, jde nám to a lidem se to líbí. Tak jsme to ustanovily jako Two Voices, dva hlasy, a od té doby je to náš hlavní projekt, který obě dvě milujeme.

Budete zanedlouho křtít album Mrak, ale to není Two Voices...
Jana: Není. První album Two Voices jsme pokřtili vloni v dubnu a druhé plánujeme na letošní podzim. Mrak je moje autorské album, kde Edita pracovala jako poradkyně.

Takže Editu tam neuslyšíme?
Jana: Na albu ne, jenom její odkaz.
Edita: Ale na křtu si zazpívám.
Jana: Křest je koncert Two Voices, při kterém pokřtím své autorské album.

Jaká je cílová skupina vašich posluchačů?
Jana: Naše cílovka je poměrně široká. Hodně záleží na tom, jestli to někomu sedne do nálady, nebo ne. Šansony jsou pro lidi, kteří chtějí poslouchat text. Jinak Two Voices má poměrně velké rozpětí, protože zpíváme jak chrámovou hudbu, tak třeba koncerty, při kterých se lidé válí smíchy, takže těžko říct... mluv taky ty.
Edita: Já čekám, až uděláš chybu (smích).
Jana: Řekla bych, že naše cílová skupina jsou lidé, kteří mají rádi hudbu na pomezí mezi vážnou a populární hudbou. Občas do popu zabrousíme, teď jsme třeba dělaly na Českém Lvu Money, Money, Money, slavnou písničku od Abby, zpíváme i Madonnino Frozen. Vždycky to pojmeme po svém, v kombinaci operního a normálního hlasu.
Edita: My máme obě dvě své posluchače. Tím, že jsme se takhle spojily, se nám počet posluchačů rozšířil a přijdou na nás lidé, kteří třeba samostatně na šansony nebo na klasiku nepřijdou.
Máme za sebou koncerty třeba v malých městech, kam přišli úplně normální lidé a dobře se bavili, ale i nóbl koncerty za přítomnosti třeba amerického velvyslance. Vždycky se snažíme vybrat vhodný repertoár, aby to bylo šité na míru publiku, ale neděláme úplně všechno. Není to od Bacha po Vlacha. Snažíme se držet svůj úzký profil, v rámci kterého máme ale širší záběr.

To je docela šikovně řečené...
Edita: Já nemám ráda, když někdo dělá úplně všechno. V dnešní době je potřeba, aby se člověk vyprofiloval. Lidi, kteří se prezentují příliš širokým repertoárem, mají, podle mě, strašnou vizitku. To přece nejde dělat dobře.

Když si ještě budeme chvíli povídat o Mraku, koukám, že jsou na něm jen české písničky, zpíváte pouze česky?
Jana: Šansony ano, ty si i sama píšu.

A jak to děláte? Potřebujete na to nějakou speciální atmosféru, nebo prostě kdykoli sednete ke stolu a vystřelíte šanson?
Jana: Mě napadají fragmenty písniček, když venčím. Velmi často, když na Vršovickém nádraží do něčeho nepěkného šlápnu: To je poměrně důležitá věc, když šlápnu do lejna, tak se rozčílím a něco mě napadne (smích). Občas mě napadají texty v autě. Ale nejsem typ textaře, který si sedne a začne jen tak něco tvořit, to bych se asi zhroutila. Naučila jsem se, že to musím nechat úplně být a ono něco přijde.

Jak dlouho vznikalo album Mrak? Je na něm 17 skladeb, to mi přijde docela hodně...
Jana: Ty písničky vznikaly asi během dvou let. Už jsou všechny ozpívané na koncertech, nechala jsem si na to dost času, aby to dopadlo tak, jak chci.

Malinko vám nahlédnu do soukromí, my jsme internetový magazín, rozumíte si s internetem?
Jana: Já jsem dokonce vaše čtenářka.

Ne, vážně? Jak dlouho čtete Ženu-in?
Jana: Zašla jsem tam i dřív, ale intenzivně to budou asi 4 roky. Dokonce znám i několik čtenářek osobně, byla jsem darovat krev se ženami-in, nedávno jsem poznala i jednu zahraniční ženu-in. Mám to u vás moc ráda, protože, když si tam člověk najde ty své lidi, tak je to hrozně fajn. Ale neprozradím vám svůj nick, jsem posera (smích).

Ovlivnila vás buď konkrétně nějaká čtenářka, nebo třeba celý magazín, při tvorbě nějaké písničky?
Jana: Vidíte, to zatím ne. Ale není všem dnům konec.

Tvoříte při venčení. Jakého máte pejska?
Jana: Krokodýla.

Krokodýla? Jako podle toho vtipu, přeoperovaného krokodýla na jezevčíka?
Jana: (Smích) Ne, je to vlčák, ale má hlavu jako krokodýl. Začala mu tak říkat Edita...
Edita: Já jsem jediná, koho ještě nepokousal.
Jana: To ne. On je strašnej miláček, teď nám chtěl nedávno sežrat pošťačku. Je s ním legrace, máme ho hrozně rádi, akorát je takové velké hloupé dítě... Vznikla díky němu při venčení nejedna písnička.

Takže písničky o krokodýlech jsou vlastně o psech... Prozraďte mi víc ze svého soukromí?
Jana: Jsem několik let vdaná. Už podruhé, to první bylo velmi krátké, tak tentokrát už načisto. Mám sedmnáctiletého syna a mám se dobře.

Jak jste se vůbec dostala k hudbě?
Jana: Byla jsem odjakživa zpívací holčička. Začínala jsem s kytarou u táboráku, kde jsem byla za hvězdu...

To je určitě příjemný pocit, být za hvězdu už v dětství...
Jana: To bylo vždycky jen v tu chvíli. Potom jsem mnoho let netušila, že bych mohla zpívat profesionálně. Šla jsem na pedagogickou školu, učila jsem, tam jsem kytaru používala k výuce. Potom jsem se tomu teprve začala věnovat víc. Bylo to ale v úplně jiném oboru, skládala jsem písničky pro děti. Díky tomu se mi to i dobře kloubilo s mateřstvím, protože jsem zpívala dopoledne. Jezdila jsem jako bard s kytarou a zpívala o češtině a dopravní výchově...

Také jste tyhle dětské songy vydala?
Jana: Ano. Jmenovalo se to Hrátky s češtinou a Hrátky s dopravní výchovou. Pak jsem se nějak potkala s Editou a ona se mě hned zeptala, proč se tím neživím.
Ani nevím, jestli tu mám přiznávat vítězství v jedné nejmenované televizní soutěži kdysi dávno...

Jen se přiznejte...
Jana: Šla jsem si zazpívat do Caruso Show . Pak to ještě trvalo docela dlouho, než jsem se postupně dostala k šansonu a ke svým písničkám.
Když jsme začaly zpívat s Editou, tak jsem se vrhla na texty pro naše duo. Co nás teď hrozně baví, to jsou slavné maličkosti s naším specifickým textem.

To mi musíte vysvětlil...
Jana: Třeba zpíváme Šavlový tanec.

Takže k vystoupení máte nějakého tanečníka?
Jana: S tancem to nemá vůbec nic společného.
Edita: Dělali to kozáci.
Jano: To ano, ale my kozáky nevozíme (smích). Edita říkala, že bychom to mohli zazpívat, ale byl k tomu potřeba text. Tak vznikla taková strašná věc, kterou jsme zpívaly i na ČT24 ve zprávách. Tenkrát tam smíchy popadali kameramani. Byly jsme s tím i u Jana Krause v Uvolněte se prosím, kde byla Edita na rozhovoru.

Co dalšího jste předělaly?

Zaujalo vás duo Two Voices, podívejte se na internetové stránky:
www.twovoices.cz

Edita: Na krásném modrém Dunaji od Strausse, Turecký pochod od Mozarta, fragment z II. klavírní sonáty od Beethovena.
Jana: Edita to všechno umí zpaměti.
Edita: Humoresku od Dvořáka, Ragtime od Joplina, chystáme se na Beethovenovu Elišku a Čajkovského klavírní koncert b moll.
Jana: Vždycky se mi líbí, jak na koncertech Edita se zcela vážnou tváří oznámí: Antonín Dvořák, Jana Rychterová, Humoreska. No nezní to dobře? (Smích)

To musí být hrozně těžké, našroubovat text do původní hudby...
Jana: Mě na tom hrozně baví právě to, že text musím našroubovat úplně přesně. U Šavlového tance je to zvlášť patrné, protože ho zpíváme jenom s kytarou. Normálně ho hraje orchestr. My tam musíme zpívat naše slova na všechny detaily, které normálně dělá právě orchestr. Když jsem to psala, tak jsem se 14 dní nevyspala. Každou chvíli jsem volala Editě a říkala jí: „To je strašná věc, já pořád slyším: seberem kasu, seberem kasu.“

Říkáte, že píšete i vtipné texty, jak vás napadají?
Jana: Když jsem třeba psala Na krásném modrém Dunaji, tak to mělo být původně o lásce, ale nakonec je z toho recept na pečenou panenku. Jenže já neumím vařit a Edita zase ano, tak jsem ji každou chvíli otravovala s dotazy jako: „Hele, mohla bych dát na maso tohle?“ nebo „Mám tady verš, kde potřebuju dát do vajíček a housky olivy. Můžou být noky s olivama?“

Takže váš text Na krásném modrém Dunaji je vlastně hudební recept, podle kterého se dá vařit?
Edita: Ano, určitě. Dokonce tak bylo i myšlené.
(Text-recept k této písni najdete zde: Na krásném modrém Dunaji, najdete zde i odkaz na zvukový záznam).

A vaše domácnost?
Edita: Já už vdaná nejsem, ale mám dva syny.
 
Jste tedy rozvedená, můžu trošku vyzvídat?
Edita: Raději ne. Je to už za mnou a mám teď punc samostatné ženy, jak se ošklivě říká, ambiciózní. Nemám to označení ráda, prostě jen hodně pracuju a dělám své projekty, je to perfektní.

Jak dobře se uživí člověk hudbou?
Edita: Když zpívám jen klasiku, tak špatně, protože je to velice okrajová záležitost. Je to trochu jako vrcholový sport: Musíte být hodně v kondici, cvičit, aby momentální výkon byl perfektní. Finanční ohodnocení u nás opravdu neodpovídá kvantitě ani intenzitě vynaložené práce.
Jelikož mě ale baví i další hudební věci, tak jsem si vymyslela určité další možnosti. Kromě projektu Two Voices mám i další, třeba Carmen a flamenco, který dělám s jednou tanečnicí, učím na konzervatoři, což mě hrozně baví... Když se to všechno poskládá dohromady, tak nemáte žádný volný čas, žádné soukromí, ale uživíte se dobře. Jsem spokojená.

Jak to berou děti, přijde mi, že nejste vůbec doma...
Edita: Normálně, už jsou velké.

A když ještě nebyly velké?
Edita: To bylo samozřejmě horší. Ale zvládla jsem to.

Znám jednoho sochaře Adlera, máte něco společného? Odtud plynou vaše umělecké ambice?
Edita: My máme letiště, máme nádraží...
Jana: (Smích).
Edita: ...takže možná jsme nějak příbuzní. Ale osobně ho neznám. Stejně tak neznám ani rozhlasového režiséra Adlera. Všichni máme společnou pramáti, ale ještě se ke mně žádný bohatý Adler nepřihlásil.
Jana: Ale mohl by.

A kde se ve vás vzala touha dělat hudbu?
Edita: Já jsem z chemické rodiny. Jako malá jsem prý úžasně zpívala, tak mě asi ve třech letech dovedli do takového malého sborečku. Jenže pak jsem onemocněla a nemohla jsem do dětského kolektivu. Paní učitelka tenkrát řekla, že by byla škoda mě úplně od zpěvu odstřihnout, a začala mě učit individuálně. Jsem tedy vlastně obětí šílené matky, která mě od čtyř let vodila na individuální zpěv. To pak nasajete jako mateřské mléko, a nic už s tím nejde dělat...
Někdy mě to trochu mrzí, že jsem nikdy v životě nezkusila nic jiného.

Ještě se vás třeba zeptám na politiku, co si o ní myslíte? Co vás třeba na politice nejvíc štve?
Edita: Ta devalvace. Honí se to stále zleva doprava, zprava doleva... A potom dopad na obyčejného člověka.
Já jsem to poznala třeba v době, kdy jsem se rozváděla. Potřebovala jsem, aby mi stát pomohl. Klidně se dneska podepíšu pod to, že žena, která se dostane do situace bez ochrany, kdy vás nepodrží ani rodina a manžel se rozhodne, že vás bude týrat i přes děti, tak nemá zastání. Není žádná státní instituce, která by ji podržela.
Když to nevydržíte, můžete klidně skončit v blázinci nebo ve vězení.

TWO VOICES - Edita Adlerová, Jana Rychterová - Šavlový tanec


Ve vězení?
Edita: Ono se to nezdá, že? My teď s Janou máme benefiční projekt pro Domov čtyř světů, ve kterém je i ženská věznice. Tam jsme se ptaly, co provedly? Jedna paní se třeba dostala do situace, kdy se jí rozpadlo manželství, řešila svou finanční krizi a měla možnost zpronevěřit nevelkou sumu peněz, opravdu jen pár tisíc. Byla tak v háji, že to udělala. Samozřejmě se na to přišlo, protože to neuměla zamaskovat jako někdo, kdo takové věci dělá pořád, a bylo. Přišla o děti, o všechno...

To je hrozné...
Edita: Uvědomila jsem si, jak je člověk v takové situaci blízko k podobnému jednání. Sama jsem v ní byla, byla jsem bez peněz, mimo Prahu a všechno trvalo strašně dlouho, než vám třeba soud přiřknul nějaké finance. Do toho, když vás třeba někdo týrá, tak je to špatný. Vůbec se těm ženám nedivím a už vůbec je nemůžu odsuzovat. Kdo to nezažil, ten to ale asi nepochopí.
A je to, podle mě, velká vina systému. Na západ od nás jsou mnohem vymakanější systémy, které prostě nedovolí, aby někdo zůstal bez pomoci sám s dětmi. Tady je to úplně opačně. Sama jsem si to prožila a bylo to hodně drsné.
Nikdy to našim politikům neodpustím. Ta situace je neuvěřitelně absurdní, když děti chodí otrhané a nemají ani na jogurt, přitom si taťka jezdí v limuzíně a vůbec se to neřeší. Nebo když, tak je ještě na vině matka a pošlou na ni sociálku, vám to nepřijde postavené na hlavu?

Tak pojďme k něčemu veselejšímu...
Edita: To je politika, co byste chtěl veselého.

No, já se někdy ohromně bavím, když si pustím přenos ze sněmovny. Jak se tam navzájem osočují...
Edita: Jenže za naše peníze...
Jana: Politika je stejná, co svět světem stojí. Ve starém Římě se byli schopní zapíchnout, což už dneska oficiálně nemohou, tak se aspoň zapíchávají slovy. Bylo, je a bude to pořád stejné, jakmile někdo vejde do politiky, tak nasákne mocí, a kdo se tomu nepřizpůsobí, toho převálcují. Nijak mě to nepohoršuje. Myslím, že je to bohužel tak, ale nemyslím si, že je to něco mimořádného. Osobně bych tam nikdy nešla (smích).

Beru to jako váš předvolební závazek. Ještě mi řekněte něco víc k tomu vašemu vaření, když už máte ten hudební recept a neumíte vařit... Kdo u vás vaří?
Jana: Také občas něco udělám, ale složitější jídla vaří manžel. Baví ho to a relaxuje u toho.

A vy pak umýváte nádobí... To se tak říká, že chlap v kuchyni nadělá nepořádek, ne?
Jana: My máme naštěstí myčku. Já ho chvilku pošťuchuju, tak to do ní nakonec naskládá.
Edita: To já vařím moc ráda.
Jana: Vždycky, když máme zkoušku u Edity, tak něco navaří a já to sním.

A potom o tom napíšete písničku...
Edita: Tomu se říká dělba práce.
Jana: Každopádně když je hlad, tak se postarám o celou svou rodinu a nakrmím ji. Ale nepovažuji to, jako někdo, koho vaření baví, za nedílnou součást svého života.
Edita: To já zase ano. Kupuji si časopisy s recepty...

Nějaké vlastní recepty máte?
Edita: Hrozně ráda balím něco do něčeho.

Z toho pak vznikají názvy písniček jako Mrtvola v koberci...?
Edita: (Smích) Mrtvolu v koberci naštěstí nezpíváme, ale když je nějaké šikovné masíčko, tak ho pěkně naklepu, natřu vším možným a upeču třeba v alobalu. Teď jsem udělala třeba úžasný bůček. Byl takový libovoučky a placaťoučký, tak jsem do něj zabalila pikantní salámek, přidala hořčici, okurku a hrozně moc cibule a česneku. Všechno jsem to zabalila: bylo to prostě, prostě...
Jana: Úplně se mi sbíhají sliny.
Edita: Hrozně ráda i peču.

Už jste něco při vaření zkazila?
Edita: Ale jo, ne sice moc často, ale zkazila.
Možná si tím vytvářím i domácí atmosféru. Vždycky něco uvařím, pěkně to provoní byt, děti se spokojeně najedí...

Ještě mi řekněte nějaké přání čtenářkám...
Edita: Všichni přejí zdraví, štěstí a aby byly ženy samy sebou...

Tak vy popřejete, abyste se vymykala: nemoc, neštěstí a...
Edita: Ne, ne. Spíš bych jim chtěla popřát, asi kvůli mé vlastní špatné zkušenosti, lepší podmínky v seberealizaci při startu po rozvodu. Opravdu to není žádná legrace a znám spoustu žen, které se z toho nikdy nedostaly. Nejsem žádná feministka, ale myslím si, že žena má po rozvodu v Čechách mnohem horší start než muž. Ať už jde o problémy se zákonem, nebo se jenom psychicky složí. Čili bych ženám přála, aby byly přijaty takové zákony, které tuto situaci zlepší.

A vy jako čtenářka čtenářkám?
Jana: Aby vždycky, když šlápnou do lejna, věděly, co dobrého jim to přinese. Říká se, že šlápnutí do lejna nosí štěstí, tak bych jim přála, aby na ně nemusely nikdy dlouho čekat.

SOUTĚŽ
Vyhrajte alba Mrak a Two Voices
a vstupenky na křest

Odpovězte správně na otázku:

     Kolik dětí mají dohromady obě protagonistky dua Two Voices?
        a) 2
        b) 3
        c) 4
        d) 8

Své odpovědi a telefon, na kterém vás můžeme kontaktovat, vkládejte SEM! (Klikni)

Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří získají album Mrak, album Two Voices a po dvou vstupenkách na křest alba Mrak, který proběhne 23. února 2009 od 19.00 hodin v pražském divadle Semafor.

Soutěž ukončíme ve středu 18. února 2009 o půlnoci. Mnoho štěstí!

Jak na vás duo působí? Posloucháte šansony? Pořídíte si Mrak? Vyzkoušíte hudební recept? Souhlasíte s Editinými názory o matkách samoživitelkách?

Reklama