Na první třídu a první velkou lásku, kterou zde prožívala, vzpomíná čtenářka Řeřicha. Školní škamna nejsou jen místem učení... téma dne zní: Školní začátky.

Jaké byly školní začátky čtenářky Řeřichy? Čtěte níže v jejím příspěvku k tématu.


I když už je to hodně let kdy jsem co by prvňáček šla do školičky, přesto mě zůstalo hodně vzpomínek. Školička píši záměrně, neb to byla taková malá budova s ještě menší místností kde bylo asi devět lavic,
ty dřevěné , stejné jak ve filmu Obecná škola.
Ta naše školička byla v Krkonoších na Pomezních boudách. Docela dobře si pamatuji jak jsem s bráškou, ten šel už do třetí třídy vešla prvně do třídy, kde seděl pan učitel Kmínek, pamatuji si ne jen jeho jméno, ale i jeho drobnou postavu se zvučným hlasem. Do té třídy nás tenkrát přišlo asi devět dětí z toho už šest nebylo nováčků. Chodila jsem tam do pětitřídky, to znamená tam byli žáci od první do páté třídy v jedné učebně. Tenkrát jsme tam nastoupili tři prvňáčci a pan učitel nás posadil do prvních lavic. Já jsem si sedla do lavice s Péťou, už tenkrát to byla má první velká láska.
V lavicích za námi seděli postupně druháci, třeťáci, jeden čtvrťák a jeden páťák. Pan učitel nás přivítal a vyndal housle a všichni jsme museli zpívat a od té doby takto začínal každý vyučovací den.
Dalo by se o teto školičce napsat mnoho zážitků co jsme tam prožili, jak jsme dovedli pozlobit našeho jinak tak hodného pana učitele a on nás pak celou třídu nechal po škole. Jak bylo docela náročný udržet pozornost nás menších, když vysvětloval učivo třeba třeťákům. Bohužel jsem tam vychodila pouze první třídu a pak jsme se museli odstěhovat a jeden z důvodů byl, že už další rok se ta naše škola musela uzavřít, proč to už si tak nepamatuji, ale bylo asi složité učení hlavně v zimě a ta tam trvala dost dlouho, když jsme byli doma, že nepřivezli uhlí a nebo pan učitel onemocněl a zástup za něj nebyl.
Přesto na to vše moc ráda vzpomínám, i když jsem v druhé třídě musela dohánět ňáký to učivo z první třídy.

šk

Přeji hezký den,
Řeřicha

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Zápis! Jak jste začínaly?

Zavzpomínejte, milé čtenářky, na své školní začátky!

Právě probíhají zápisy do prvních tříd. Posílejte mi dnes své vzpomínky na vaše školní začátky. Jak probíhal váš zápis? Jak úspěšné jste byly v první třídě? Co vás ve škole nejvíc bavilo a co vás naopak otravovalo? To všechno mi pište k dnešnímu tématu na redakční e-mailovou adresu uvedenou níže. Pokud chcete mít šanci na dárek, totiž stylový bílý penál my.cose a červenou propisku GRAFO, dbejte, aby byl váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

cena

Reklama