Vzpomínám a nejen na Dušičky na svou milovanou babičku, která byla pro mě takřka pohádková a nesmrtelná. Dlouho jsem se s její smrtí nechtěla smířit, a dokonce jsem byla hodně naštvaná, že si dovolila umřít...

Také vzpomínám na svého tatínka, kterého si bohužel nepamatuju, jelikož mi zemřel tragickyj když jsem měla 14 měsíců. Celé svoje dětství jsem ho nepustila nahoru za světlem a toužila jsem jít za ním... jen na chvilku, abych si s ním mohla popovídat.

Dušičkový čas je pro leckoho smutný a tak trochu strašidelný. Já to ale vnímám jinak. Ano, i pro mě má magickou atmosféru, ovšem zároveň je to noc, kdy si zapálím svíčky, počkám, až vše v domě utichne, sednu si, naleju si dvojku vína a povídám si s dušičkami. Prostě si udělám takový hezký večer plný lásky a souznění...

Je to nádherný pocit, když cítím, že je se mnou babička a poté tatínek. Nééé pokaždé se to odehrává, jak bych si přála, občas se u mě objeví i jiné duše a ne vždy jsou to duše, které jsem znala. To potom myslím na všechny ty dušičky, které z nějakého důvodu odmítají nebo nemohou jít tam, kam patří. Přemýšlím, proč přišly zrovna za mnou a jak jim mohu pomoci. Kolikrát mám z toho i nepříjemný pocit, ale ten se snažím potlačit a pokračovat v rozmluvě.

Ač jsem nikdy nebyla vedena k víře a do kostela ani na hřbitov nechodím, dodnes po svých zkušenostech s jemnocitným světem vím, že naši blízcí, kteří zemřeli, jsou stále v naší blízkosti, jen v jiné formě. Proto se za všechny dušičky, které jsem znala, i za ty , které jsem neznala v tomto životě, pomodlím. Nemám žádnou modlitbu, kterou bych za tím účelem odříkávala, ale přeji všem dušičkám, které zůstaly v meziprostoru, aby mohly odejít za světlem a byly v klidu a míru.

Takže čas Dušiček je pro mě posvátnější než kterýkoliv jiný a je pro mě také očistným. Snad všichni jednou budeme smíření se smrtí i těch nejbližších a nebudeme se trápit tím, že nemůžeme být s nimi... jsou tu s námi, a proto připijme na všechny dušičky i na ty, které jsme neznali - mají přece svátek. netřesk

Líbilo se vám zamyšlení od netřesku? Soutěžte také! Na koho dnes, na Dušičky, vzpomínáte vy? A věříte v posmrtný život? A rozmlouváte také s dušemi zemřelých?

Své úvahy a obrázky nám posílejte dnes do 16. hodiny! Na tři nejzajímavější odpovědi čekají hezké ceny. Moc se na vás těšíme na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama