Zajímavé „cestopisné“ povídání nám napsala čtenářka monkee. Přiložila i dvě „vzácné“ fotografie, včetně opravdového manželského hraběcího páru ))

Jsem hradní a zámecký maniak. Pravda, času na cestování po českých a moravských luzích a hájích už moc není, ale hodně mám nasbíráno z dob ZDŠ A SPŠ. To byl ten základ, na němž mohu stavět a díky němuž mohu oslňovat současnou mládež svými znalostmi. Úplně nejprvnější vzpomínka je na procházku (se školou a odborným výkladem) mou rodnou Olomoucí. Díky ní vám můžu krom notoricky známých turistických cílů ukázat i nejužší dům ve městě, dům U černého koně i se story o krásné služce a zamilovaném koni, nebo Sarkandrovu kapli s pravým mučicím kolem, na kterém byl, nyní už světec, nata hován, brrr.

Další byl blízký hrad v okolí, pohádkový Bouzov. Se školními výlety jsme potom sjezdili další věhlasné, Pražským hradem počínaje a brněnskými kasematami konče (a mezi tím namátkou Hluboká, Opočno, Strečno, Pernštejn, Střekov, Lednice, Helfštýn, Kozel, nemám šanci všechny povzpomínat).

Na VŠ se oblíbeným cílem našich procházek stala Kunětická hora, tehdy ještě nevzhledná zarostlá zřícenina. Díky praxi v Ústí nad Labem se mi podařilo dvakrát krátce po sobě navštívit Drážďany a jejich Zwinger s rozsáhlou obrazárnou.

Po otevření hranic se nám otevřely i obzory a možnosti vidět stavby do té doby po uze tiše obdivované: Louvre, Versailles, Tower, Vatikán... Jakmile se naše rodina motorizovala, mohla jsem si zajet i na některé ze svých „restů“ v blízkém i vzdáleném okolí: Hradec nad Moravicí, Raduň, Kunín, Valtice, opavské Zemské muzeum (nejstarší v zemi) a také TŘI „K“ - Karlštejn, Křivoklát, Konopiště a s nimi Český Šternberk a Žleby. Kam jsem se vrátila po létech velice ráda, to byla Kutná Hora. Historické stavby jsou zde na každém kroku, podobně jako v mé Olomouci.

A na které zahraniční skvosty vzpomínám nejraději? Je to Hrdý Albion, Tower of London (a korunovační klenoty), hrad v Edinburghu, královský Stirling, Urqhuart Castle u Loch Ness, Inveraray Castle a hrad Cawdor, pro nás ozvláštněný tím, že současnou majitelkou je vdova Angelika Cawdor, za svobodna hraběnka Lažanská z Prahy.

Připojuji foto hradu a manželů, jejich rodinné snímky byly k vidění i v navštívené části interiéru hradu. A zajímavost tohoto sídla? Obestavěný strom - cesmína - uvnitř hradu; u něj se zastavil unavený osel a tam zavelel zakladatel hradu stavět nové, bezpečnější sídlo podle pokynů ze snu, který se mu předtím zdál. Strom pochází podle modern& iacute;ho rozboru botaniků z roku 1372. Trochu jsme s kamarádkou hraběnce záviděly a trochu jsme se tam cítily (mezi ostatními turisty) jako na domácím výsostném území - česká hrdost :-)

monkee

hrad 

lord

 

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven. 

 

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše))
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte typ na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

 

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků, dejte typy i na objekty méně známé.

Pište na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká ))

taft

 

Reklama