Krásně zavzpomínala na své pratety čtenářka s nickem mio. Jedna z nich bydlela dokonce ve Vídni a měla nádherné, vznešené jméno - jaké se dočtete v následujícím příspěvku. Stejně tak i to, že sama mio se stala tetou už ve svých osmi letech.

Zdravím všechny..

Mít tetu a být tetou je základem pro šťastný rodinný život. Já osobně velice ráda vzpomínám na prázdniny trávené u svých tet - tedy vlastně spíš pratet. První je teta vznešeného jména - Klemensie. Zřejmě proto, že teta bydlela ( a stále i ve svých nynějších 90letech) žije v krásném bytě ve Vídni, cestování tam v dobách dávno minulých mělo nádech exotična (asi jako bych teď poslala své ratolesti na letní prázdniny k nějaké tetince třeba na Hawai) a vzhledem k početné rakouské famílii nebyla o společnost a všerůzné akce a výlety v rámci i mimo rámec tohoto habsburského města nouze. Teta je navíc povahy dobrosrdečné, žena vládnoucí vařečkou, smíchem a pohodou.

Druhá (pra) teta Berta i se strýcem bydlela v Olomouci a z tohoto prázdninového období si ponejvíce pamatuju jejich pudlici Šerinku a časopis „Naše rodina“ (kterýžto moji příbuzní několikaletě odebírali, takže v mém prázdninovém pokojíčku ho byly haldy), konkrétně stranu 18 a příběhy pro děti a mládež :-)

Sama jsem se stala tetou ve svých čerstvých 8 letech a byla jsem na to náležitě pyšná. Co já se jen naprosila, aby mi malý synoveček říkal „tetičko“ - ale on (vzhledem k malému věkovému rozdílu) toto zásadně odmítal a poprvé mě tak oslovil na ulici asi před 5 lety, za což jsem ho třískla svou kabelkou, protože věkový rozdíl se mi najednou zdál příliš nepatrný na to, aby mě, takřka ženu v rozpuku, takhle oslovoval vysokoškolský habán. Jen ať si hezky všichni myslí, že jsem třeba jeho spolužačka :-)

Tento můj synoveček byl taky důvodem k tomu, že své prvotní profesní rozhodnutí, stát se učitelkou v mateřské škole, jsem si rozmyslela jednou a provždy. Je tedy pravdou, že on na „hlídací chvilky“ taky nevzpomíná rád - mou taktikou, kterak si získat tetovskou autoritu v tak útlém věku bylo například nasazování si upírských zubů a pomatlání úst kečupem, k tomu jsem mu pustila Batmana na ORF1, donutila ho se dívat i na scény, kterých se bál a měla takto zaděláno na pořádný průšvih. Tímto se mu omlouvám i veřejně, i když nepředpokládám, že by sem kdy nakoukl :-)

Poslední léta jsem tetou dospělou a nestrašící. Krom vysokoškoláka si můj bratr pořídil po 20 letech ještě dalšího synátora a tamtamy duní, že plození z jeho strany není stále ukončeno.

Manželova strana je, co se týče dětí jeho sourozenců zase pro změnu holčičí celkem ve 3 kusech, z nichž 2 dlouhovlasé takřkaandílky mám tu čest hlídávat již několikátou letní sezónu. Sečteno s mými dětmi tvoříme tedy výletní skupinku o jednom dospělém a 4 dětech a na ulici či koupališti mě ostatní cizí lidé nezřídka častují útrpnými pohledy a větmi typu „ Tak jste ráda, že napočtvrté vám vyšel ten chlapeček, že???“ :-)

S neteřemi si rozumím parádně nejen já, ale i moje děti, vídáme se často, jak to jen jde, moc se na sebe vždy těšíme (snad nám to vydrží déle než do jejich puberty) a letos pošupajdí ke svým sestřenicím a tetě i naše děti..synek dozrál do 3 let, tak už o ně oba švagrová žadoní :-)

Vaše mio.

pozn. text nebyl redakčně upraven

__________

Opět moc hezký příspěvek k dnešnímu tématu, včetně úvodní věty. Děkuji mio - a ty prázdniny u tety ve Vídni Vám opravdu závidím...

Saša

Téma dne 23. května - tety a strejdové, jezdí vaše děti k tetě na prázdniny?

Tety a strejdové zaujímají v rodinné hierarchii významné místo, třeba jako babičky a dědečkové. „Jedu k tetě (strejdovi) na prázdniny,“ je pro naše děti natolik samozřejmé, jako kdyby řekly: „Jdu do školy“. Pokud tedy sourozenecké vazby s jejich rodiči fungují.

  • Také jste jako malé jezdívaly „k tetě“ na prázdniny? A posíláte dnes i vy své děti k tetě na prázdniny? A nebo třeba jen na víkendy, na hlídání?
  • Jaký mají vaše děti vztah ke svým tetám a strejdům, tedy k sourozencům vašim či vašeho manžela?
  • A jaký máte vztah ke svým neteřinkám a synovcům vy sami?
  • Navštěvujete se?
  • Svěří se vám třeba neteř s tím, co by nesvěřila ani své mamince?
  • Vychází váš synovec se svým strejdou lépe než s vlastním tátou?

Otázek na toto téma se dá položit desítky, různě je naformulovat. Tak jako jsou různě naformulovatelné i rodinné vztahy mezi sourozenci a dětmi jejich dětí.

Těším se na příspěvky k tomuto rodinnému tématu, pište na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejhezčí odměníme opalovacím olejem Garnier - může se hodit, až vaše děti pojedou „k tetě na prázdniny“, a také vlasovým balzámem Gliss Kur - ten se může hodit pro tetu i pro vás. :)

darek

 

 

Reklama