U nás doma se o sexu nikdy nemluvilo. Co si tak matně vzpomínám, tak děti nosili čáp s vránou po tom, co se „maminka a tatínek měli rádi“, ale myslím, že jsem se jako dítě ani moc neptala.

Budu mít sestřičku - fajn, neřešila jsem, kde se vzala, prostě se jednou u nás doma objevila; nejspíš jsem si myslela, že na ní maminka vystála frontu v nemocnici jako před tím v zelenině na banány. Daleko víc mě zajímalo, jestli jí doroste očičko, když jí ho vyšťouchnu a podobně :-)) .

V podstatě i na toho čápa a vránu mě tuším navedla až pohádka Pařbuján a Pandrhola, kdy jsem se zvědavě ptala dědečka, proč Dařbuján odhání tu vránu, když mu přece nese v uzlíku dáreček :-)) .

Své rodiče jsem nahé neviděla nikdy nebo pokud ano jako miminko, nepamatuji si to. Za to si vzpomínám, jak jsem milovala koupání s tátou ve vaně, protože ten do ní na rozdíl od maminy se mnou vlezl a dělal blbinky - to vše v plavkách, takže o existenci nějakého bimbáska jsem neměla ani ponětí - když jsem si pak všimla, že Pepíčkovi ve školce něco divného roste mezi nožičkama, byla jsem ujištěna, že to je v pořádku, že chlapečci tím čůrají a že mám štěstí, že jsem holčička a nic takového mi nenarostlo.

oma i na dovolených u Balatonu se rodiče vždy převlékali odděleně a přiznávám, že jsem to vlastně ani neřešila, tak nějak mi to bylo jedno, přišlo mi to normální.

Počátky mé sexuální výchovy spadají do přestávek ve školních lavicích, když kluci začaly tahat holky za copy a v tělocviku jsme začaly registrovat –

Jééééé, tobě rostou prsa??? Jak to že mě ještě neee???? Pak jedna spolužačka dostala k narozeninám od maminky knížku „Děvčátka na slovíčko“.

Možná si ji budete pamatovat - ani ne do měsíce jsme ji měly všechny přečtenou a patrně žádná kniha v historii neměla tak rychle umaštěné stránky a povolený hřbet (ono při čtení pod peřinou s baterkou, aby na to rodiče nepřišli, není divu, že občas pod polštářem přišla kapku k úhoně).

Na svou první menstruaci si vzpomínám víc než dobře. Bylo to doma o víkendu, šla jsem na záchod a najednou hrůza a šok - kalhotky od krve! Jelikož jsem milovala detektivní příběhy (hlavně ty v knihovně rodičů, které jsem nesměla číst - hihihi), hned mi v hlavě naskočilo, že jsem asi otrávená, krvácejí mi orgány a umírám... Ubrečená jsem běžela do kuchyně za mámou, ta tam zrovna s babičkou myla nádobí.

Když jsem ze sebe vysoukala tu katastrofu, začaly se obě smát, máma mi dala jakýsi pytlík naplněný vatou, ať si ho dám mezi nohy, a babička mi sdělila, že lepší už to nebude a tohle že nic není, „počkej holka, až budeš rodit“... Noo, tehdy jsem se ubrečená a ponížená zapřísáhla, že JÁ teda rodit ROZHODNĚ nikdy nebudu. :-))

Každopádně jsem se velice rychle naučila doma na tyhle věci neptat. Když jsem měla prvního „vážnějšího“ přítele a došlo na sex, samozřejmě jsem věděla tak nějak obecně, že existuje něco jako antikoncepce, ale tehdy jsem odpovědně vyrazila za starší sestrou mé kamarádky a ta mi všechno vysvětlila - k čemu je kondom, že existují prášky těsně „po“ (dokonce mi i jednu ze svého platíčka dala) i hormonální antikoncepce... A pak se začaly objevovat také časopisy typu „Bravíčko“ a najednou bylo informací všude kolem dost.

Bohužel zatím jsem neměla štěstí a nemám vlastní děti, ale až se to jednou povede, a já tomu věřím, určitě jim vysvětlím co a jak. Protože nikdy nechci své dceři, pokud nějakou budu mít, připravit ten ponižující pocit při první menstruaci, který jsem zažila já. A protože si moc přeju být nejen její máma, ale i kamarádka.
minerálka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


To je moc milý příspěvek a příjemné čtení. Budeš dobrá vychovatelka, až to přijde. Díky moc. Míša.

Téma prodnešní den je jasné a já se těším na vaše názory a zkušenosti.

·         Jaký je váš názor na sexuální výchovu ve školkách?

·         Chodíte nazí před svými potomky?

·         Jak jste jim vysvětlili, že přišly na svět?

·         Byli k vám vaše rodiče otevření?

·         Co vy a tabu projektovaná dětem?

·         Hovoříte s dětmi o sexu?

Pište už od této chvíle na redakce@zena-in.cz

Reklama