Velikonoce jsou považovány za oslavu jara a přinášejí radost do našich domovů. Někdo je má rád, jiný ne, hodnotí své pocity čtenářka Maryene.

Velikonoce.

Jsou považovány za oslavu jara a přinášejí radost do našich domovů. Někdo je má rád, jiný ne, vztah k tomuto svátku není jednoznačný. Mám ráda jaro a velikonoční čas, ne však už samotné Velikonoční pondělí a myslím si, že mezi dívkami a ženami nejsem jediná. Velikonoce mají dávnou tradici, pro mě však jsou především svátky jara a probouzející se přírody. To, co na Velikonocích nemám ráda, jsou návštěvy koledníků pod vlivem alkoholu a situace, do které jsou stavěny ženy a dívky, situace, které už od dětství jsou pro mě spojeny s určitou trapností. Proto přestože pravidelně barvím vajíčka a zdobím dům, na velikonočn í pondělí už léta doslova prchám z domu, abych se vyhnula náporu koledníků. Udivuje mě, jak se velikonoční pondělí v našich krajích zvrhlo, zapomnělo se na tradici a mnozí chlapci, muži, ale ani ostatní populace vlastně vůbec neví, proč se Velikonoce slaví a kde je jejich původ. V průběhu doby se původní smysl svátku vytrácel a dnes už mnozí mladí původní smysl velikonoční pomlázky vůbec neznají.

S Velikonocemi souvisí spousta tradic, zvyků, pověr a váže se na ně i hodně pranostik. Bývaly nejvýznamějším svátkem v roce.  V dnešní době už mají i svůj komerční význam. Ať už jsme jejich příznivci nebo ne a slavíme je každý podle svého, měli bychom vědět, odkud se vzaly a co znamenají. V každém případě zůstanou navždy přivítáním jara a hezkých slunečných dnů po předešlých pochmurných měsících. Můžeme se tedy opět těšit stejně jako naši předkové na teplé dny plné slunce a světla, můžeme po dlouhé zimě provětrat naše příbytky a začít s jarním úklidem nejen našich domovů, ale i našeho těl a. U nás doma kromě velikonoční výzdoby, malování vajíček a vaření špenátu na zelený čtvrtek tradice nijak nedodržujeme. Rádi si pochutnáme na nádivce s jarními bylinkami, upečeme mazanec a zhřešíme domácími koblihami. A pokud je hezky teplo, i nás potěší ranní rosa v trávě, přestože ji nepřisuzuji žádnou kouzelnou moc.Velikonoční čas je pro nás časem příjemných teplých dnů a vyrážíme na kola do svěží a kouzelné jarní přírody. Vždyť jaro trvá tak krátce a všechno zase za chvilku odvkvete a zevšední. Tak hurá, je víkend a jedeme si to užít!

čtenářka Maryene

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

 

Dnes posíláte příspěvky na téma: Jaký máte vztah k Velikonocům?

Všude kolem nás vládne už po nějaký čas velikonoční nálada. Pro někoho příjemná, pro jiné stresující. V každé rodině panují jiné tradice, jiné zvyklosti..., a v některé třeba i žádné.

Vztah k Velikonocům (stejně jako třeba i k Vánocům) si přinášíme už od dětství. A stejně tak i naše děti si pak tento vztah ponesou dál ve svém životě.

Není jednoduché vymyslet originální téma v souvislosti se svátky, které se rok co rok opakují. Na druhou stranu jsou rok co rok originálnější vaše příběhy a názory. Těšíme se na ně, stejně jako na blížící se Velikonoce.

Napište nám o svém vztahu k velikonočním svátkům, o tom jak a s kým je prožíváte, zda dodržujete rodinné tradice či nikoliv, zda už máte vymeteny pavučinky, zda už máte nazdobeno a nebo za sebou zamknete dveře a ujedete pryč.

Příspěvky posílejte na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejlepší odměníme krásnou „jarní“ knihou“ - Velká kniha o bylinkách

 

kniha

 

Reklama