Pěkný vzpomínkový článek do dnešního hradního - zámeckého tématu zaslala i s fotkami - a naprosto úžasným dětským dotazem v závěru - čtenářka Mandzarik.

Milá redakce,
Ač tak nečiním ani ráda ani často, otočím se a zavzpomínám. Jen stručně. Nehodlám se ztratit v mlze vzpomínek. Ostatně to mi ani google nedovolí. Mé šedivé vzpomínky rozmetal pohled na oficiální stránky hradu Seeberg. Barevné, současné, teatrální, jarmareční. Chápu, tržní mechanismus má svá pravidla a žádný sentiment do nich nepatří. Před dvaceti lety na hradě Seeberg pracoval jako kastelán sokolník Pavel. Duše čistá, nejčistější. Z Prahy jsme stopem jezdily do Chebu, tu autobusem s ovíněnými seniory, tam Š 120 L.
Jelikož si můžete stránky sami otevřít, podělím se alespoň o osobní vzpomínku, kastelán byl ubytován v čeledníku. V noci nás brával na prohlídku hradu - do sklepení, do Černé kuchyně, svatební síně ... to tajuplné cinkání klíči od hradních dveří mělo mocné kouzlo. A nepochybuji, že sám kastelán čarodějem byl.
Fotku hradu Seeberg nalézajícího se v blízkosti Chebu připojuji, návštěvu doporučuji a vzpomínku vracím zpět.

ster

 

Druhým hradem - zříceninou - nepříliš známou - je Nový hrad na Šumpersku. Cituji z internetu : „Kdyby se nám Nový hrad dochoval v plné síle, patřil by dnes k největším hradním komplexům na severní Moravě a jeho pyšně tyčící se silueta hradeb a věží by dominovala romantickému uzemí v okolí řeky Moravy.“ Hrad však byl při nájezdu rozbořen, aby nemohl sloužit dál svému účelu - strážní. Snad v jeho rozvalinách bloudí Bílá paní, jak praví pověst, a dokonce jeden současník fantasta.

rozvalina

 

Pro mě je opět vzpomínkou na dětské roky, kdy se mi jeho rozměry zdály ještě větší a abych nepřetrhla tradici výletů tamtéž, dnes vodím v předjaří stejnou cestou svoje děti.

Jen se mi obtížně odpovídá na otázku - mami, když jsi byla malá, tak ten hrad ještě stál ?
Rozvalina Mandzarik

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

 

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše))
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte typ na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků, dejte typy i na objekty méně známé.

Pište na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká ))

taft

 

 

Reklama