a vždycky ji opakovaně nazdvihne, že iniciátor čarodějnických procesů ve Velkých Losinách, Jindřich Boblig, nebyl za své zločiny nikdy potrestán a zesnul přirozenou smrtí. Jak něvinné záminky k nařčení z čarodějnictví stačily, to už se dočtete v jejím zajímavém a poučném příspěvku

Při cyklistických projížďkách krajem jsem kdysi narazila na pamětní kámen ve Vernířovicích věnovaný Marii a Dorotě, prvním dvěma obětem čarodějnických procesů. Chudeře Marii nedojila kráva, Dorota ze vsi poradila nabídnout krávě hostii, kněz však zahlédl, kterak ji Marie uschovává do kapsáře, naprášil Marii vrchnosti, ta při výslechu prozradila rádce, a procesy nabyly na rychlosti.

Údajně se upalovalo u mohutného dubu ve Velkých Losinách, jeho torzo zůstalo zachováno uprostřed pole.

Dnes Velké Losiny věnují čarodějnické tematice značnou pozornost, v Šumperku naleznete expozici čarodějnických procesů, pro toho, kdo se do těchto končin dřív či později chystá, připojuji odkaz :

http://thomuv.blog.cz/1006/vystava-o-carodejnickych-procesech-na-sumpersku

Jelikož nejsme historici, leč spíše konzumenti, připojíme se každoročně alespoň účastí připomínky procesů zahájených pravidelně čarodějnickým sletem na nádvoří losinského zámku. Loni byl překonán dosavadní rekord, tuším mělnický, v délce spojených košťat, pásmo naměřilo 120 m. Letos o dvě třetiny kratší, zato jsem však poskytla organizátorům báječný rozhovor. Nevím, kde je mu konec, připojuji však tematickou fotografii, matka čarodějnice stojí za objektivem, pochopitelně čarovným, délku řady jsem nefotila, neboť jsem měla plno práce s koštětem.

čarodějnice

Pěkný čarodějnický večer vám přeje Mandzarik

Milá Mandzarik, děkuji za zajímavé zpěstření dnešního tématu. Malé čarodějničky jsou moc milé.

A ještě k Losinám. V těchto dnech tam pobývá naše kolegyně Saša, tak jsem zvědavá, s čím přijde

Reklama