Začínala jako školou dítko povinné klasickými svetry z akrylu. Pak poznala několik podobně postižených závislaček a zjistila, že svetry to nekončí. Říká,  že se dá umotat prakticky všechno. Seznamte se s modely naší čtenářky Maky

Zaujala mě už před časem, kdy jsem vyhlásila denní téma Pletení. Když jsem viděla její dokonale vypracované modely, požádala jsem ji, zda by nechtěla o sobě a svém koníčku prozradit víc. Konečně se dostáváme k tomu, abychom tento záměr zrealizovaly. Ráda Vám představuji šikovnou ženu, která plete snad i ze spaní.

Nejvíce miluje pletené a háčkované šaty. Dává přednost přírodním materiálům - merino vlna, bavlna, viskóza, hedvábí...

Nejraději plete na sebe, ale má to háček; pro ni je zajímavý právě ten proces tvoření, jakmile odpadne hotový kousek od jehlic, přestane ji výrobek bavit a pak putuje k někomu dalšímu (buď je rozdá v rámci rodiny a kamarádek, nebo se snaží prodat).

Ale má i takové kousky, které by za žádnou cenu nedala a dělá v nich parádu.

Jak dlouho Vám trvá, než upletete šaty?
Jedny šaty? No asi záleží na tom jaké (jak moc pracné) a jak moc se na ně těším nebo jak moc to spěchá. Některé věci člověk uplete za večer, některé za víkend, některé trvají déle, to záleží na tom nadšení, aby už to bylo v hotové podobě.

Jedny šaty jsem upletla jakožto spolujezdec při cestě na Slovensko a zpět (takže 2x po cca 9 hodinách?)-jednoduché hladké ve velikosti 36. Když to zprůměruji, tak bych řekla, že na šaty jsou potřeba tak 3 týdny aniž by u toho člověk seděl celé dny, ale aby si to tak nějak vychutnal po večerech u TV nebo u hezké knížky. 

Kam „chodíte“ na vzory? Dědíte je, nebo si už sama vymýšlíte?
Vzory jsou k mání na netu, tam se ostatně dá najít asi všechno. Vím o albech, kde jsou posbírány vzorky různých charakterů (copánky, krajkové, přetahovaná oka...) nebo z časopisů nových i starších ročníků. Ale asi jako každá pletařka mám některé vzorky oblíbené a v různých variantách a kombinacích je používám, pokud si model sestavuji sama v hlavě. Já mám ráda hladkou pleteninu, na které vzor vynikne. Mám ráda copánky a jejich variace, dírkové vzory pokud mají nějaký řád...

Říkáte, že lze uplést prakticky cokoliv, ale co byste ještě ráda upletla a zatím jste si na to netroufla?
Uplést se dá cokoliv - spodní prádlo, plavky, tílka, trička, svetříky, bolerka, kabátky, šaty, sukně, kalhoty, kostýmky, tuniky, kabáty, módní doplňky (čepice, šály, rukavice, ponožky, kabelky, čelenky do vlasů, slunečníky). Dají se uplést věci na denní nošení i na společenské události, dají se dokonce uplést (uháčkovat) i boty...ráda bych si upletla kabátek...tento druh barevného pletení mi moc nejde, vyžaduje soustředění na vzor, musí se hlídat schéma a správně napínat příze, aby vzor nebyl pokrčený, plete se v rubových i lícových řadách takže si vlastně neodpočinete, ale věřím, že na něj jednou dojde.

S loňskou zimou jsem začala plíst i rukavice a ponožky. Což o to pletení jako každé jiné, navíc poměrně malé části nicméně kolikrát je problém donutit se udělat druhou do páru, protože podruhé to samé už člověka moc nebaví.

Kolik stojí materiál na jedny šaty, pokud použijete merino vlnu nebo hedvábí?
Ceny přízí se pohybují v širokém rozmezí. Celkem kvalitní směs merino vlny a akrylu lze pořídit od českého výrobce. Tam vyjde materiál na šaty velikosti 36 cca 600-800 Kč... u té střední třídy je to tak od 1500,- nahoru. A u té nejvyšší tam žádná hranice asi ani není :-). V hedvábí počítejte tak min 300kč/50g a spotřeba na šaty 15 klubíček takže tam to bude kolem těch 4-5 tisíc.

Stojí vám to za to? Zřejmě vás neuspokojuje výběr oblečení v ochodech a chcete být originální.
Teď vás možná překvapím, ale já až na nějaké ty výjimky, pletené věci zase tak moc nenosím. Mě uspokojuje ten proces toho tvoření. Jakmile je dílo hotovo, přestane to pro mne být až tak zajímavé. I když si třeba původně věc pletu pro sebe, nakonec jí na sebe ani nevezmu. Je to koníček jako každý jiný, někdo lepí letadýlka, já pletu.

Kde na pletení berete čas? Při jakých příležitostech pletete?
Pletu v době, kdy nedělám nic jiného. Abych to uvedla na pravou míru a osvětlila, že dělám i něco jiného, tak jsem maminka dvou dětí (1,5 roku a 8 let), momentálně jsem na rodičovské dovolené, ale profesně se snažím nezakrnět, takže z domova pracuji (povoláním jsem projektant). 

Pletu hlavně u televize, nebaví mne koukat na film a mít ruce v klíně, to si to pak ani neužiju. Pletu u čtení knihy, pletu ve vlaku, cestou do práce. Pletu při hraní člověče, nezlob se s dětmi. Pletu na dětském hřišti na lavičce. Pletla jsme v době, kdy jsem se připravovala na diplomové zkoušky. Pár řad se dá zvládnout i u vaření, než začne bublat voda :-)... prostě, kdykoliv kdy zahálí ruce, tak do nich vezmu pletení.

Držíte se trendů, nebo jste prostě svá?
Já ani nevím. Někdy vidíte v nějakém katalogu nebo za výlohou nějaký model a říkáte si, že si ho přece nebudete kupovat, ty švy jsou takové nijaké a rukáv by taky mohl být delší nebo ho nemají ve vaší oblíbené barvě a tak se pokusíte o kopii. Ale asi jsem prostě svá. Pletu, co se mně osobně líbí. Mám ráda jednoduchý úplet s nápadem ať již vzorovým nebo střihovým, musí to mít prostě něco do sebe, nic přeplácaného.

Kdyby měla některá ze čtenářek zájem o nějaký model. Kolik si má připravit třeba na šaty?
Některé své modely prodávám na Fleru. Cena šatů na zakázku je různá a odvíjí se od materiálu, vzoru, velikosti a tím i spotřeby příze a vynaloženého času...určitě ta cena nebude pod 2tisíce korun spíš vyšší. V případě šatů doporučuji kvalitnější materiál, protože jsou přece jen těžší a pletenina se svojí váhou vyvěšuje a byla by škoda, aby z nich byl po pár nošení beztvarý hadr. Tady platí, že cena je úměrná kvalitě.

Přikládáme pár foto kousků, na které je pyšná a s hrdostí je nosí (patří totiž do té kategorie „nikdy nedám“).

Reklama