V magazínu Žena-in.cz se pravidelně setkáváte se seriálem o výchově psa. Veterinářka Hanka Žertová v něm dává obecné rady, ale kromě nich můžete využít i poradnu, kterou pro náš magazín Hanka dělá. Zde je jeden z vašich dotazů, týkající se ožehavého tématu domácích rvaček.

Dotaz čtenářky Lenky

Máme dvě fenky lhasa apso. Jednu tříletou a jednu roční.

Když jsme si před rokem přivezli druhou fenku, v pořádku spolu vycházely. Ale v době, kdy mladší dorostla asi do věku jednoho roku, začala být agresivní.

Ta agrese se neprojevuje venku, ale pouze v domě. Pokud je společně venčím, nebo si hrají na zahradě, je vše v pořádku. Jakmile přijdou domů, začnou se rvát. Už poznám, jak se snaží starší fenku vytěsnit, a snažím se, aby k těmhle situacím nedocházelo, a je možné, že i já jsem spouštěcím mechanismem... Zatím se snažím těmto nepříjemným situacím předcházet, ale nemám pocit, že by to situaci řešilo. Pravda je ale taková, že je mi líto, že je musím separovat, aby si neublížily, protože ty rvačky jsou velmi urputné.

Pokud byste mi byla ochotná poradit, jestli se takové chování dá odnaučit nebo alespoň trochu usměrnit - trvá asi 1 až 2 měsíce - byla bych Vám velmi vděčná.

Odpověď Hanky Žertové

Tady je třeba v první řadě utnout rvačku, ještě než začne - v domácím prostředí nespustit z fen oči a zakročit dřív, než se do sebe pustí. Nemáte-li na to právě čas, držte je raději odděleně. Přitom se snažte odhalit spouštěcí momenty agrese a pečlivě posoudit vzájemné postavení fen v nejrůznějších situacích. Agresorem bývá obvykle ten, kdo si není jistý svým postavením, a tak zkouší, zda by měl na vyšší. Pokud je pozice šéfky obsazená a pevná, pak bude nejlepší přestat si mladší fenky tolik všímat a držet ji ve všem zkrátka. Je-li však starší fenka bázlivá nebo příliš dobrácká a trůn se pod ní povážlivě viklá, možná nastal čas role vyměnit. Neukvapujte se a bedlivě je pozorujte, popřípadě se poraďte s odborníkem - ukažte mu fenky doma i venku, aby mohl správně vyhodnotit jejich postavení.

Pokud by se agrese stupňovala k neustálému vzájemnému napadání, poohlédněte se raději po dobrém náhradním domově pro jednu z fenek. Trvalý stres a napětí mohou vést i ke zdravotním problémům.

SERIÁL: Výchova psa

Reklama