Děkujeme za další příspěvek na dnešní téma, kterým jsou Cizí jazyky. Poslala nám ho čtenářka s nickem Jane1 a vy se v něm dočtete, kolik jazyků se začala učit a s jakým úspěchem

Jo, jazyky. Ve škole to byla ta ruština, která mi moc extra nešla - nebavila mne. Pamatuji se, že jsem si našprtala nějaký článek, ze kterého jsme měli psát diktát a já dostala 1 mínus. Avšak, pan učitel se domníval, že jsem vše opsala.

Vyvolal mne proto k tabuli, diktát jsem musela napsat znova, podle kterého si ostatní měli udělat opravu. Dopadla jsem úplně stejně s jednou chybou a učitel musel uznat, že jsem se opravdu připravila.

Později byl pokus o angličtinu, dokonce jsem chodila do kurzu, ale platí - nemluvíš, nepoužíváš jazyk, neumíš téměř nic!

Dále němčina. Němčinu jsem měla v učení 2 roky, a na kterou došlo také o několik let později, ale marná snaha.

Následovala italština, učila jsem se jako samouk díky tomu, že jsem poznala jednoho Itala, se kterým jsem si chtěla psát. Leccos jsem se naučila: slova, věty, snažila se toho hodně pochopit, stále jsem si něco psala, překládala, ale opět výsledek stejný jako u angličtiny. Člověk se i stydí mluvit, protože mu připadá, že se vůbec nic nenaučil.

A hurá do španělštiny! Tentokrát to bylo s ohledem na to, že jsem si našla na Facebooku svého bratrance, který žije ve Španělsku. Zakoupila jsem si dokonce knihu Zjednodušená španělština se 2 CDéčky, později zakoupila také klíč k jednomu docela šikovnému programu, který mám na ploše svého počítače. Občas si slovíčka projedu, zopakuji, a pokračuji vždy na další téma.

Holt nepatřím mezi ty, kteří s cizími jazyky nemají až takové problémy. Někdo se naučí 1 cizí jazyk a pořádně nebo k tomu má předpoklady a je schopen se naučit i několik jazyků a velice dobře.

Zůstanu raději u češtiny a spíše slovenštiny, kterou v dnešní době můžeme opět slyšet v televizi, a kterou jsem slýchávala u svých prarodičů. To, že mne vždycky chytne nějaká záliba a naučím se alespoň základy, vlastně také není na škodu. Není na škodu si procvičit  mozkové závity, není na škodu se něčím zabavit a na něco se soustředit.

Jane1

Milá Jane1, nebylo by lepší soustředit se na jeden jazyk a ten se učit systematicky, než jich „nakousnout“ pět?

Jak jste na tom s jazyky, milé čtenářky? Napište mi své zkušenosti...

  • Jak jste se učila cizí jazyk?
  • Kolik jazyků umíte?
  • Je pro vás cizí jazyk důležitý a proč?

Své příspěvky zasílejte na e-mailovou adresu: Redakce@zena-in.cz. Do předmětu mailu uveďte heslo: JAZYKY. Příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít větší šanci na uveřejnění a také získání dárku, totiž knížky Life managment od Dity Zandl z nakladatelství GRADA a doplněk stravy BION 3, plný vitamínů a dalších prospěšných látek.

Uzávěrka zasílání příspěvků je 26. května 2011 v 15.00 hodin.