Jak vnímala nařízení komunistických papalášů čtenářka Irena a její dcera, to se dočtete v jejím příspěvku k dnešnímu tématu: Školní začátky.

V následujícím textu si můžete přečíst více o prvních školních krůčcích dcery naší čtenářky Ireny. Téma dne bylo: Školní začátky.

Dobrý den,
v roce 1979, kdy má dcera šla k zápisu, jsme bydleli v Prachaticích. Blízkost západní hranice a postoj představitelů města vykonávaly svoje. Nesmělo se např. říkat, že Jan Hus kázal (on přece učil); kostel sv. Jakuba Většího přes svoji akustiku byl stále uzavřen; když se měla světit nějaká kaplička, povinně jsme museli odjet na výlet... Shodou okolností dceřina třídní soudružka učitelka bydlela ve stejném domě, tak nám předem vysvětlila, co máme dceru naučit a na co si dát pozor. Hlavně na jakýkoliv náboženský výraz.
Týden před zápisem jsme dceru nadřeli nějakou uvědomělou báseň od ještě více uvědomělého básníka. Naštěstí holce nějaké zákazy a poučení byly šumafuk. Na dotaz, zda umí nějakou básničku, hrdě přikývla a zadula: "Hoj ty Štědrý večere..."
Dodnes si vidím zděšení v tvářích učitelského sboru.

Zdravím
Irena

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Zápis! Jak jste začínaly?

Zavzpomínejte, milé čtenářky, na své školní začátky!

Toto téma již skončilo.

cena