Myslíte si, že třídit odpad se má s mírou? Pak budete nakloněni názoru čtenářky Heather. K dennímu tématu ale přispěli i další: Heligona, Lalica, Martin M.


Ano, třídím. Proč ano? Není ta otázka špatně položená? Proč ne?! Vytříděný odpad je surovina, se kterou je možné nakládat dobře i špatně. Nedělám si iluze, že by každý kus vytříděného odpadu skončil tam, kde přinese největší užitek. Ale alespoň je tu šance. Se směsným odpadem se nedá dělat vůbec nic jiného než hromady odpadků, které zaplavují svět víc a víc. I když je sami před sebou umně schováváme, setkání tváří v tvář odpadem zničené krajině bývá z kategorie odstrašujících zážitků...

Martin M.


Milé ženy-in.

Příroda je opravdu zavalena odpadem všeho druhu a jen málokde najdeme malebné zátiší, jaké přikládám. Stromy si vytvořily " bránu" do lesa z kořenů...

strom

Patřím k těm, které se snaží v mezích možností přírodu chránit. Nikdy nevyhazuji pečivo a chléb. Vždy najdu ve svém příbuzenstvu nebo známých někoho, komu právě tyto zbytky přijdou vhod/ chovatelé slepic nebo králíků/. Oděvy odevzdávám charitě, něco jsem darovala Klokánku , vypátrala jsem zájemce na internetu , protože je spousty organizací, co oblečení nechtějí. A když ano, vyperte a vyčistěte a přiložte lístek z čistírmy... Zrovna v pátek jedeme na hřbitov a hned vedle něj jsou holobyty se správcem. Jsem tam domluvená a vezu 3 tašky věcí- oblečení, lampy, žehlička , hračky a pod. Staré deky a polštáře skončily v psích útulcích v blízkosti města. K těm jsem nezapomněla přidat pracovní a gumové rukavice a něco dobrého pro čtyřnožce. Letos jsem poprvé na naší ulici " vydyndala" na Magistrátu velkokapacitní kontejner. Paní se kroutila, že je to drahé a pod ,ale nedala jsem se a tak jsme si mohli pořádně vyklidit půdu a sklep. Větší kousky odvážíme sami na sběrný dvůr.

kontejnery

Na vlakovém nádraží byla zřízena ubytovna pro lidi bez přístřeší. Bohulibý úmysl, ale já se domnívám, že v tom bude hlavně něco jiného /prachy/. Jiná nádraží se sanují, revitalizují a u nás se prostor využije takto. Před budovou nádraží jsou kontejnery, pan majitel ubytovny zřejmě podcenil množství vyprodukovaného odpadu, protože ta z ubytovny je hned první den po vyvezení přetékající. Odpadky létají po mrňavém parkoviští a jejich obsah se na slunci rozkládá.Poslala jsem fota na Magistrát a do časopisu Železničář, ale nic se neděje. Evidentně to nezajímá ani hygienu ani další kompetentní orgány.

Hlavně, že klapl " podnikatelský záměr"...

Lalica


Zdravím redakci a zasílám příspěvěk k dnešnímu tématu dne...

Dá se říct, že odpad třídím...

Tedy nejsem zásadový ekolog, který má doma soupravičku odpadkových košů a třídí skutečně každý drobek.

Jednou za čas beru do kontyšů PETky nebo sklo, když vytřídím noviny, letáky a časopisy, tak i papír, a pokud se mi chce nahoru do zahrady, mrsknu na kompost slupky od brambor nebo gumový okurky.

Před dvěma týdny jsme byli s mým drahým v přímořském letovisku v Itálii, kde jsme byli poučeni o tom, že Italové berou třídění odpadu skutečně vážně - umělá hmota, papír, sklo, bio a nerecyklovatelný odpad.

A tak jsme se snažili. Jeden kýbl jsem pasovala na odpadkáč směsný, druhý na papírový. Sklo a PETky jsme dávali bokem, drobné plasty a bio odpad jsme házeli do příslušných pytlíků.

„Tohle je plast nebo papír?" obracela jsem v prstech pochybné obaly od sladkostí. Manžel zvedl hlavu od časopisu, napil se piva z budoucího odpadu v kontyšu „vetro (sklo)" a znaleckým okem zhodnotil situaci: „To je papír."

Jeho úsudek jsem přehodnotila až poté, co jsem viděla popelnice na plast plné těchto „papírů"...

Zblbnutá z celého třídění jsem po pár dnech doporučila manželovi: „Tohle hoď do směsnýho..."

Vydešeně se podíval na vatičky do uší, které držel v ruce: „To jako myslíš, že bych jinak odmotával vatu z tyčinky a rozhazoval to do různých košů?"

Tím mé ekologické snažení skončilo. Sice jsme třídili dál, ale přestala jsem zkoumat složení daných předmětů a když jsem nevěděla, šlo to do nerecyklovatelného odpadu...

Všeho moc škodí :-)
Heather


Největší recyklátoři, které znám, jsou moji rodiče. U nich se nevyhodí naprosto nic. Nastíním vám, jak to u nich vypadá. Na stole je strategicky rozmístěno několik druhů a velikostí nádob. Do té největší se dávají slupky ze zeleniny a ovoce (pro králíky), další je na slupky z brambor a menší krabička na vaječné skořápky (pro slepice). Další kuchyňský odpad spolu s popelem ze speciální popelnice se vyváží na kompost. V další misce mají své místo pecky z ovoce (ty menší do kotle a větší se vyloupou a jádra se zavařují společně s ovocem). Na topení se suší rohlíky (na strouhanku) a chleba (pro ryby). Na chodbě jsou tři různé koše (na papír, na krabice od mléka a na ostatní nespecifikovatelný odpad).

Potud se systémem souhlasím a docela obdivuji. Některé střadatelské kousky mě však stále naplňují údivem. V komoře se od podlahy po strop tyčí několik komínů z kelímků od jogurtů a margarínů. Prostor nad ledničkou je až po strop zaskládán dózami s víkem. Na dvoře se už několikátá dvousetlitrová bečka utěšeně plní PET lahvemi a na sušáku vlají pečlivě ručně vyprané igelitové sáčky. Jedna sklepní místnost slouží za domov stohům novin a časopisů. V zimě se sice vždy určitá část spálí, přesto hromady konstantně narůstají. Zavařeniny a sirupy s datem výroby blízkým datu mého narození nikdo kromě mě za odpad nepovažuje. Zkrátka nic nesmí přijít nazmar a já si musím dávat obrovský pozor, abych náhodou ze zvyku nevyhodila zbytky melounu do koše.

A jakou stopu tento systém zanechal na mně? Na topení mám zavěšenu tašku na suché pečivo a druhou na skořápky z vajec. Kolik vajíček doma dostanu, tolik musím přivézt zpátky skořápek. Nikdy ne víc, to by mohlo vést k podezření, že jsem si nedejbože vajíčka koupila :-) PET lahve mají místečko na chodbě, sklo schraňuji dole ve spíži a papíry na předsíňové stěně. Když se mi začne něco sypat na hlavu nebo musím překonávat chodbu plavným skokem, naložím vše do auta a vyvezu do barevných kontejnerů.

Heligona

Pozn. red.: Příspěvky neprošly jazykovou korekturou.

Téma dne: Třídíte odpad?

Jaký je váš názor na třídění odpadu? A třídíte?

Své odpovědi mi posílejte dnes (10. srpna 2010) do 13.30 na redakční e-mailovou adresu...

Pokud chcete, aby byly vaše příspěvky uveřejněny, musí mít alespoň jeden středně dlouhý odstavec textu. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, který odměním pěkným dárkem! A to kazetou PICKWICK 9 chutí čaje.

9 chutílupa

Reklama