Už jsem se bála, že se tady dnes nikdo nezmíní o baroku. Děkujem za příspěvek od čtenářky s nickem Elioza, která se hrdě hlásí k tomuto krásnému období, kdy byly ženy plných tvarů modlami

Již někdy v minulosti jsem se zmínila, že v současné době má postava více připomíná krásky obdivované v době baroka. I umělci z té doby by jistě byli ze mě „paf“. Já jsem „paf“, když se omylem shlédnu celá v zrcadle. Nicméně jsem celkem líbivý typ i přes kilíčka navíc, takže jistě najdu ctitele i v dnešní době.

Dnešní trend však udává tempo a v módě jsou štíhlé či pohublé typy. To jistě způsobuje hladovkové šílenství a nespokojenost se svými pěti kily navíc. Co pěti kily, ba i dvě kila navíc jsou katastrofou největšího kalibru v očích mnoha žen i mužů hned po katastrofě v Japonsku.

Přestože se vymykám dnešnímu trendu, věřím, že i někteří muži by mi dnes padali k nohám a líbali mi ručku. Ono totiž ani tak nezáleží na tom, jak vypadáme, ale na tom, jak TO umíme nosit! Jak prezentovat! Jak se mít „k světu“!

Když mě tedy tehdy namaloval barokní malíř na plátno či usochal, byla jsem jistě nahá, jen decentně zahalená. Když se ale budu chtít obléci, budu si muset skočit do období rokoka.

rokoko

Rokoko (1715-1744) totiž objevilo po patetickém a reprezentačním baroku kouzlo smyslnosti a rozechvělé poetičnosti, zacházející někdy až do mravní frivolnosti a obscénní erotičnosti. Ano, v době pozdního baroka nebo jinak - rokoka, bych se oblékla.

Korzet, který ani tak neměl za účel zdůrazňovat pas, ale spíše vysadit prsa do výše a zdůraznit jejich plnost a kulatost. Tříčtvrteční rukávky zakončené několika vrstvami kanýrů a široká dlouhá sukně, často vypodložená tzv. panierem ( košem ) ve tvaru zvonu, později jiných tvarů.

V této době se nosily také paruky. Ale vzhledem k tomu, že nejsem šlechtična, spokojila bych se s umně vyčesanými a zapletenými vlasy. Paruku bych nenosila, ani kdybych se narodila do té doby.

Když jsem projížděla jednotlivé umělecké slohy a hledala jsem, do kterého bych nejvíce pasovala, tak jsem zjistila, že každý sloh má něco do sebe. Každý byl ovlivněn jinou zemí a každá žena si našla něco na sebe. Ale nechtěla bych se vrátit do žádné z těchto dob, ani se v nich narodit, pokud by má krev nebyla „modrá“.

rokoko

V dobách dávno minulých totiž ženy našeho obyčejného původu byly nedoceněné a do všeho se pletl patriarchát. S mou býčí tvrdohlavostí bych byla tvrdým oříškem nejen otce, ale i mnoha mužů, kteří by se o mne ucházeli. Nesnáším rozkazy a pokud nějaký dostanu, udělám pravý opak!;-)

Takže, ať je to baroko nebo rokoko či nějaké další kokoko...pořád se budeme mít do čeho obléknout a z čeho svléknout;-)

Elioza

To jste napsala moc hezky

Máte také nějakou dobu, do které byste se svým zjevem ideálně hodila? Zkuste se zasnít a přenést se v čase. Napište nám také něco na dnešní téma. Ve které době byste právě vy mohla být ideálem krásy?

redakce@zena-in.cz