Jaká báseň se líbí čtenářce Dimsy, to zjistíte v této novince. Jak název článku napovídá, příliš veselé čtená to není. Téma dne zní: Vaše oblíbená báseň.

Další čtenářkou, která mi zaslala k dnešnímu básnickému tématu příspěvek, je Dimsy. Přečtěte si žalozpěv básníka Sedmihláska...


Nebudu vám předstírat, že znám zpaměti sbírky světových básníků, a že jsem kdovíjak sečtělá. Ještě k tomu slovo „sečtělý" nemám moc ráda. Nevím proč, ale připomíná mi něco jako sražený, scvrklý, prostě něco divně zdrclého, jako svetr vypraný na šedesát stupňů. Zrovna tak nekupuju Podravku. Ten název mi totiž připomíná podebraný palec. Teď jsem předvedla, jak se dá elegantně přejít od potravy duševní k potravě jako takové. No nic, zpátky k té poezii.

Jako malí jsme měli pimprlové divadlo a pro děti ze sousedství jsme pořádali představení. Bratr, aby oživil repertoár, zakoupil kdesi knížku s pohádkami pro loutkové divadlo.

Má oblíbená báseň je právě z jedné té pohádky, jejíž název si už nepamatuju. Ba ani děj. Jen vím, že se básník Sedmihlásek zamiloval do princezny, jejíž jméno už také nevím, a ona ho potvora odmítla. Proto uvažoval o ukončení svého mrzkého života. Ale protože se mu do toho až zas tak nechtělo, složil alespoň báseň:

Ó smrti, smrti,
kéž ruka tvá mě zdrtí!
Slyš, chci zemřít, slyš!
Jaký druh však volit smrti?
Voda ta je studená,
oprátka ta tuze škrtí,
dýka bolest znamená,
jed ten hryže v žaludku.
Jaká smrt ach snesitelná,
bude mému zármutku!

Vím, není to zrovna dílo světového věhlasu, ale blbiny, ty si pamatuju. Tuhle už přes čtyřicet let. A jelikož život nepřináší jen samé jistoty a pozitiva, proto když je mi blbě, nic se nedaří a všechno se halí do černa, tak si ji zarecituju. Hned je mně o něco líp. Báseň je sice více méně ponurá, ale doba, kdy ji našimi ústy recitoval zhrzený dřevěný básník dětskému publiku, byla sladká a bezstarostná. A stále zůstává jakási naděje, protože co si matně pamatuju, tak i s tím Sedmihláskem to nakonec dobře dopadlo a ani jednu z možností zmiňovaných v básni nevyužil.

Přeji krásný poetický den.
Dimsy

Téma dne: Vaše oblíbená báseň!

Dnes mi pište svoje oblíbené básně
Ne, nebojte se boje, vždyť psaní vám jde krásně
A napište mi k básni, též proč ji máte ráda
Ať ostatní se zasní jak kráska u zrcadla

Však zvítězí jen jedna a získá za to knihu
Teď ve třetině ledna si vyslouží svou výhru
Jaká kniha ji čeká, vám řeknu, milé ženy
Ficpatricková Becca a román: Zavržený

Zavržený
Vydalo nakladatelství: EGMONT

Reklama