Děkuji za poslední příspěvek dne, který nám poslala čtenářka s nickem Boženečka. Které doby se jí líbí? A chtěla by v nich také žít? Co myslíte?

Přeji krásný den! Po nepodařeném, prosmrkaném a prokýchaném víkendu, kdy mě totálně skolila chřipka, Vám děkuji za nádherné, báječné a bezvadné téma, díky kterému se můžu ponořit do sladkého snění a dát neomezený prostor své bujné fantazii.

Zrovna teď, s obrovsky napuchlým a červeným nosem, oteklýma očima, sípavým hlasem a upoceným střapatým účesem bych byla tak akorát ideálním artiklem pro začínající mediky. Ale kdyby byla ta možnost, ráda bych cestovala v čase a alespoň na pár hodin bych si chtěla vyzkoušet život v různých dobách.

Nejspíše bych vynechala pravěk, protože být ideálem pro primitivy, kteří by mě co chvíli odtáhli za vlasy do studené jeskyně, aby rozmnožili tlupu, to si klidně odpustím.To mnohem raději bych začla svou cestu ve starověkém Egyptě. V době jeho rozkvětu, být nějakou egyptskou panovnicí, zažít stavbu chrámů, svatyň, pyramid. Zdobit se zlatem, vyzkoušet lehoučké něžné šaty, vzít si mého bratrance, protože to je krásný chlap a tenkrát to bylo naprosto běžné, vzít si příbuzného za manžela nebo manželku. Musela bych mít ale záruku, že by tam ze mě neudělali mumii.

Láká mě středověk. Chtěla bych být urozenou, bohatou a krásnou šlechtičnou, o kterou svádí rytíři krutý boj na kolbišti. Obléci si nádherné(i když zcela jistě značně nepohodlné) šaty, šperky, ochutnat středověkou kuchyni, protančit bál s nějakým švarným a udatným šlechticem. Opět bych chtěla mít záruku, že se místo v komnatách majestátního hradu neocitnu v kruté středověké mučírně nebo vězení.

Úchvatná je doba baroka a rokoka. Být aspoň na chviličku krásnou komtesou, pro kterou nechá její milý postavit rozkošný zámeček k večerním schůzkám. Vyzkoušet bohatě zdobené šaty a převysoké paruky (když přivřu obě oči nad tím, že jsou plné vší). Ale se zárukou, že mi nějaký můj nepřítel v této intrikánské době neukápne do poháru s vínem prudký jed.

Krásná je i doba počátku 20. století. Ženy začaly být soběstačné, ctižádostivé a vzdělané. Zkrátka každá doba je něčím poutavá, zajímavá a lákavá. Ženy to měly vždy a v každé době těžké, za každý prohřešek byly tvrdě trestány, mnohdy přišly i o svou hlavu.

A tak jsem vlastně ráda, že žiju tady a teď a o dobách dávno minulých si můžu hezky, pohodlně, v teple domova snít. A protože nejsem ideálem v dnešní době, nebyla bych ideálem ani v jiné historické době. Ale představa je to opravdu krásná a vzrušující!

Vaše Boženečka

Děkuji za zajímavý pohled na dnešní téma. Myslím, že se s vámi shodneme asi všechny. Ale jen tak si chvilku snít také není k zahození.

Milé ženy-in, dnešní téma se nachýlilo ke konci, takže už, prosím, nepište, nestačili bychom váš příspěvek už vydat. Pokud ale máte nápad na zítřejší téma „Jak jste se seznámili“, Míša Kudláčková ho jistě přivítá na adrese:

redakce@zena-in.cz