Na zámek Nové Hrady u Skutče, kterému je nyní v jeho zrekonstruované podobě po právu přezdíváno „Malý Schronbrunn“ nebo „České Versailles“ nás zve čtenářka bokul. V podhradí bydlela i její babička s dědou.

Milá redakce, milé ženy-in!

Ráda bych Vás pozvala na zámek, který jsem znala už od svého dětství, v době, kdy by většina z Vás tomuto zámku nevěnovala pozornost. V podhradí totiž bydlela moje babička a i děda, kterého jsem nikdy nepoznala a vyrůstal tam můj táta.

Ráda bych Vás pozvala na zámek Nové Hrady u Skutče, kterému je nyní v jeho zrekonstruované podobě po právu přezdíváno „Malý Schronbrunn“ nebo „České Versailles“.

Z dětství si jej pamatuji jako šedivý objekt schovaný z mohutnými zdmi a vzrostlými stromy. Nikoli však jako památku hodnou navštívení. 

Nyní rokokový zámek uvidíte v barvě a pěkně od silnice, neb majitelé zainvestovali nejen do fasády a skácení stromů.

Letos tomu bude 10 let, co se zámek slavnostně otevřel veřejnosti po rozsáhlých rekonstrukcích nejen zámku, ale i jeho přilehlých ploch. A nutno podotknout, pravidelný návštěvník každý rok najde v areálu nějakou novinku. 

Pokud se vydáte na výlet - zřejmě zvolíte cestu autem, i když do obce jezdí i autobusy. Navštívit můžete jednak expozici v zámku (který láká nejeden pár jako místo svatebního obřadu), První muzeum české cyklistiky, které najdete v barokním špýcharu. V zahradě majitelé začali tvořit labyrint, poblíž zámku můžete pozorovat chov jelenů a daňků.

Na své si přijdou jak milovníci architektury (“kamenné“ i té zahradní), tak milovníci zvěře nebo cyklisté.  

Pokud Vás návštěva areálu unaví, odpočinout si při dobré kávě a zákusku můžete v zámecké restauraci.

Pokud jsem alespoň jednoho z Vás, čtenářů, nalákala k výletu do této oblasti, jsem ráda. Mám ten kraj moc ráda a když už nemám rodinu, kterou bych zde mohl navštívit, mohu alespoň každoročně obhlídnout novinky nejen v zámku, ale i v jeho okolí.

bokul

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

 

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše))
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte typ na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků, dejte typy i na objekty méně známé.

Pište na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká ))

taft

 

 

Reklama