Kterak zabavit své děti, když se nudí, radí čtenářka Bokul. Přečtěte si její příhody z cest s malým Davidkem. Určitě jste již podobné trable řešila. Příspěvek Bokul k tématu najdete v této novince...

Zabavit dítě, jak jen to dítě zabavit? Máte-li neposedné děcko, můžete si zanotovat s vyprávěním čtenářky Bokul, které zaslala jako příspěvek k dnešnímu tématu...


Milý Kubo a vážené čtenářky ženy-in!

Mám syna, kterému v na začátku února byly dva roky a jelikož je stále kojený, dělá mi společníka na pravidelných cestách k lékaři, které absolvujeme vlakem. Proto se moc ráda se vyjádřím nejen k obecnému tématu hrání, ale i k zbavení dětí během cestování.

Jak zabavit dítko na cestách?

V dnešní době většina rodin cestuje automobilem. Davídek dosud absolvoval cca 20 cest automobilem včetně té z porodnice. Nejdelší cesta byla cca 75 kilometrů. Při takové cestě je dobré mít u sebe potřebné věci (jako pití a nějaké křupky), ubrousky (pro případ nějaké havárie) a eventuálně i nějakou hračku. Ve většině případů delších cest jsme si vystačili s nějakou hračkou vydávající zvuk (chrastítko apod.). Taková hračka má totiž variabilní použití. Můžeme si povídat o barvách, tvarech, napodobovat zvuky, nebo použít jako hudební doprovod k nějaké písničce. Na straně druhé, hračka může několikrát z cestu „letět“ někam odkud ji zřejmě budete vyprošťovat. Jen jednou se nám stalo, že Davídek cestu zvládal velmi špatně. Museli jsme třikrát zastavit, trochu nakojit, jednou jsem ho dokonce během cesty musela odpoutat a připoutat k sobě. Toto řešení nikomu nedoporučuji, je to nebezpečné. Ale přiznávám, že někdy může dojít i na podobné věci, kdy rodič vážně neví, co už udělat, aby zmírnil projevy dítěte, které stresuje všechny včetně řidiče. Kdo to zažil, pochopí, kdo ne, nechť po mně hodí kamenem. Pokud zvolíte variantu bez hraček, tak je možné dítě zabavit tím, že třeba „řídíte“ auto. Uchopíte pomyslný volant a řídíte stejně jako řidič. V závislosti na tom, jak vysoko je umístěn sedačka v autě a jaký má dítě výhled je možné si povídat o tom, co dítko vidí z okna. Říkanky, písničky v ústním podání jsou na cesty taky dobře sbalitelné :-) Výhodou rodinné cesty autem je to, že se může zapojit celá posádka a pokud je klidný řidič, je cesta hračkou.

Co ale dělat v hromadných dopravních prostředcích?

bokul s malym

Dokud jsme cestovali s hlubokým kočárkem, tak jsme většinu cest trvajících do hodiny trávili v kočárku dětského vagonu u záchodku. Kočárek nám nešel zabrzdit, takže jsme hlídali jak dítko, tak kočárek v jednom. Většinou jsme se zabavili povídáním, resp. většinu cest v mladším věku synek prospal. V loňském roce jsme ale vyrazili i na den dětí do Prahy a to už bylo trochu něco jiného - 154 kilometrů jsme trávili v kupé. Pro jistotu jsem si na pomoc s sebou vzala i babičku, protože přeci jen jistota je jistota. K zabavení po cestě nám nakonec pomohlo i další dítko v kupé, které bylo přibližně stejně staré, a tak si děti vyměňovaly hračky, pokukovaly po sobě a dávaly si různé podněty, které je zabavily. Navíc jsme si s druhou maminkou mohly vzájemně pohlídat dítko, když jsme potřebovaly na záchod, což v případě, že jste na dítko opravdu sami je obtížné. Obecně k cestování vlakem - doporučuji vybrat si kupé, kde nebudete sami, aby dítko třeba mohlo pokukovat po spolucestujících. Pokud to dovoluje obsazenost vlaku, je prima, že v něm můžete absolvovat i pár procházek. Autobus je na cesty méně komfortní, i když tyto cesty jsou většinou kratší. Navíc v dálkovém autobuse ve většině případech nemůžete cestovat s kočárkem. Nevýhoda autobusu spočívá v tom, že když Vám spadne něco na zem, už to asi nenajdete. Takže doporučuji zabavit dítě slovně nejlépe říkankami nebo popisováním okolí).

Obecně tedy k hromadnému cestování s malými dětmi:

  • pokud můžete - vezměte si s sebou ještě někoho (babičku, dědečka, druhého rodiče, kamarádku)
  • neberte si příliš hraček - ať zábava nespočívá v tom, že dítě bude házet vše na zem a vy jen budete sbírat
  • myslete „pozitivně“ - určitě to zvládnete
  • zkuste to vyřešit tak, že se obklopíte jinými lidmi - nikoli že zůstanete sami

A jak zabavit neposedné dítě?

V dnešní době má většina dětí spoustu hraček, ale neumí si s nimi příliš pohrát. Těžko říci, jestli množství hraček potlačuje podněty, které hračky dávají k tomu, aby si dítko „vyhrálo“. Doporučuji tedy hračky nechat kolovat. Vezmu část hrček, dám je do krabice/pytle a schovám je. Po čase je vyměním s těmi, které dítko mělo dosud. Většina dětí bude velice šťastná, že mají něco „nového“. Navíc méně hraček se lépe uklízí. A hlavně, je důležité si alespoň část dne hrát společně s dětmi. Protože když to tak neděláme, děti to zvládnou i bez nás... Já jsem tak troufalá a dávám tu rady, a syn mi během mého psaní vyházet z obalu všechny vlhčené ubrousky... No, co naděláte.

Bohužel ne vždy si dokážu s tím mým hodně aktivním pomoct, ale snažím se. Vím, že když jsme venku nebo když cestujeme, zvládám situaci mnohem lépe, co se týče nervového vypětí. Snažím se vymýšlet stále nové podněty a blbinky a co se týče cestování - nebojím se cestovat. Protože kdybych se bála, bylo by vše mnohem složitější.

Moc ráda si dnes přečtu všechny příspěvky maminek podobně starých dětí. Věřím, že v nich i já najdu inspiraci. Všechny Vás moc zdravím a přeji hravé dny s dětmi.

Bokul

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. března 2011: Jak bavíte své děti?

Téma dne je i otázkou na kterou se tentokrát ptám...

  • Jak bavíte své děti?

Určitě se vám to již stalo, že vaše dítě vyžadovalo pozornost, ale nechtělo si hrát s obvyklými hračkami. A tak jste musela vymyslet nějakou hru, nebo jinou aktivitu, kterou jste maličké zabavila. Pište mi své zkušenosti s aktivitami pro děti, které pro ně vymýšlíte. Své příspěvky posílejte na e-mailovou adresu uvedenou níže. Jeden z příspěvků ocením krásným dárkem, totiž hru Scrabble - Junior. V předmětu mailu nezapomeňte uvést heslo. Chcete-li mít šanci na uveřejnění, zašlete svůj mail dnes 25. března nejpozději do 15.00 hodin. Délak vašeho příspěvku, ať je rovna minimálně délce tohoto odstavce.

scrabble