Jaké, to už se dozvíte v tematickém příspěvku od čtenářky, která se podepsala Bi. Další příklad milé a pohodové rodiny.  

U nás v rodině je téměř každý den plný různých tradic a rituálů.

Jako rituál už máme každodenní cvičení. Tady se naše zlatíčko bouří, ale není jí to nic platné. Má křivé nožičky a tak se cvičit prostě musí a basta. U cvičení pokaždé vyhrožujeme tresty, výpraskem a slibujeme výlety a sladkosti. Prostě metoda cukru a biče. A pak večer musí být večerníček, koupání a čtená pohádka. I když v poslední době si naše ratolesti (bohužel) zamilovaly Dádu a tak ještě večer bývá diskotéka.

U nás v rodině se vždycky dodržovaly i různé jiné tradice. Takže chodíme do masopustního průvodu, posvícenského průvodu, pálit čarodějnice a samozřejmě koledovat na velikonoce. Ale nejraději mám a vždycky jsem měla vánoce a všechny zvyky, které jsme dodržovali, jsem převzala i já.

Především se na Štědrý den musí sebrat prádlo, aby neviselo přes půlnoc. Tady si nejsem jistá proč, ale zvyk je železná košile. Nejíme až do večeře maso. Na oběd chodíme k našim rodičům a vždy musí být kyselo s houbama a smaženým vajíčkem a knedlíky hop do vody také s houbama a vajíčkem (mňam). Po obědě navštěvujeme druhé rodiče a chodíme ke krmelci dávat zvířátkům jídlo. Potom už hupky dupky domů vařit večeři. To je klasika ryba, klobása, kaše, salát, vybere si každý. A po večeři jdou děti s manželem svítit Ježíškovi prskavkami na cestu (aby k nám trefil). A já lítám jak šílenec a sanžím se vyhrabat všechny schovan& eacute; dárky a narovnat je pod stromeček. Pak znenadání zacinká zvoneček a jdou se rozbalovat dárky. My mívali u nás doma jinou tradici, ale na tu jsou naše děti ještě malé. Rodiče nás posílali po večeři dávat zbytky stromečkům na zahradu. U každého stromečku jsme se uklonili a řekli: Stromečku vstávej, ovoce dávej. Umyj se, ustroj se, je štědrý den. Prvních pár štědrých večerů jsem postupovali přesně podle návodu. Ovšem s přibývajícím věkem jsme hodily zbytky jedním mohutným hodem řka: Stromečci vstávejte, ovoce dávejte. Umyjte se, ustrojte se, je štědrý den.

A jednou se nám dokonce podařilo pozorovat rodiče běhající s dárky pod stromeček, protože si zapomněli zatáhnout závě sy. Jinak se taky stávalo, že dárky rozkousal pes, kterého v místnosti se stromečkem zapomněli. Rádi jsme taky chodily na půlnoční, ale teď jí protože jsou děti malé vynecháváme.

Vím, že v březnu vzpomínat na vánoce je divné, ale tak nějak jsem si nemohla pomoct. Dodržujeme určitě ještě milion dalších tradic a rituálů, ale vzpomenu si na ně až tenhle svůj výtvor odečtu. 

Přeji pěkný víkend a holčičí koledu (u nás razíme teď v neděli s lítem).

Bi

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________________

Vůbec nevadí, že jste v březnu zavzpomínala na Vánoce, ty máme totiž s rituály spojeny nejvíc. Ale než přijdou ty další Vánoce, užijte si zatím pěkné blížící se Velikonoce.
Děkuji, že jste napsala
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

  • Dodržujete rodinné tradice a rituály?
    př. čtení pohádek na dobrou noc, rodinné výlety, přání k narozeninám a svátkům, nejen našim, ale i babičkám a dědečkům… ad.
  • Máte nějaké vlastní, nové rodinné rituály?
  • Vzbouřily se někdy vaše děti?
  • Vzbouřily jste se Vy?
  • Považujete dodržování rodinných rituálů za staromilské?
  • Snažily jste se rodinné rituály dodržovat třeba i po rozchodu s partnerem, když jste zůstaly s dětmi samy?

Napište vaše názory, životní příběhy i zkušenosti k tomuto tématu. Budeme se těšit.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Dva vybrané příspěvky odměníme balíčkem se sušenkami Oreo, každý v hodnotě 200 Kč.

foto

Reklama