ráda by se s vámi podělila o víc receptů, ale prý dává prostor i ostatním čtenářkám, za což děkujeme. Zavařování ji baví a doslova se v něm vyžívá. To koneckonců poznáte i z jejího pěkného příspěvku

Dobrý den, ano tak tohle je opravdu téma podle mého gusta. A každý rok si znovu a znovu říkám, už toho příští rok nebudu zavařovat tolik a co myslíte? No jasně, že znovu zavařuji a snad ještě ve větší míře. Přijde ta doba, kdy na zahrádce vše postupně dozrává a mě to dostane pokaždé „do varu“ - baví mě to!!! No není nádhera, když si přinesete ze zahrady plný košík voňavých, šťavnatých třešní a pustíte se do jejich zavařování... Máme na zahrádce hodně druhů ovoce - rybíz, angrešt, maliny, ostružiny, jablka, švestky.... a mnoho dalšího a vše se snažíme zpracovat. Vyrábíme kompoty, džemy, marmelády...Ochutnaly jste třeba džem ze samotné rebarbory? Vynikající doporučuji...

Po několika letech jsem se také vrátila k pěstování dýní - připravuji z ní vynikající „ananasový kompot“ - také marmeládu.

Chtěla bych se s vámi podělit o spoustu receptů, ale to bych nedala šanci dalším čtenářkám a můj článek by byl dlouhý a dlouhý....Namátkou vybírám jeden z receptů, který každoročně využívám:

Švestková povidla bez míchání

2,5 kg odpeckovaných švestek
350 g cukru - krystal nebo krupice
0,15 l octa

Omyté švestky zbavíme pecek a stopek, rozloupáme, posypeme cukrem, polijeme octem a uložíme na 12 hodin na chladné místo. Vložíme do kastrolu a vaříme na velmi malém plameni asi 4-5 hodin. Nesmíme však směsí míchat. Když se téměř všechna tekutina odpaří a povidla začínají houstnout, dovaříme je za stálého míchání do zhoustnutí (lze je dát i na pekáč do trouby a pomalu nechat houstnout). Horká povidla nalijeme do skleniček, můžeme povrch zakápnout troškou rumu na konzervaci a uzavřeme víčky. Uložíme do sklepa.

Prostě a jednoduše řečeno přidávám se ke skupince lidiček, které konzervace ovoce baví, dělá ji ráda a s potěšením sleduje, jak její výtvory ostatním chutnají. To je potom obrovská inspirace - že tato práce není zas až tak zbytečná, jak by se mohlo dnes zdát.

Zdravím všechny Beetty

Milá Beetty, z vás to nadšení vyloženě čiší. Marmeládu z rebarbory dělám také. Má sice nevábnou barvu a chuťově je opravdu vynikající. Omlouvám se, že nemohu zveřejnit vaše fotky, ale nejdou mi nahrát na plochu. Systém si ještě nezvykl, že nejsem už Svobodová

Text nebyl redakčně upraven

Milé ženy-in, i vy máte dnes prostor vyjádřit se k tématu „zavařování“. Jak se na tuto činnost díváte? Má stále smysl zavařovat, nebo je to už přežitek?

Pochlubte se s vým oblíbeným receptem na lák, nebo zavařeninu.

Co máte raději? Sladké kompoty a marmelády, nebo spíš slané nakládané zeleniny a houby?

Napište nám na: redakce@zena-in.cz

Reklama