Podle průzkumu serveru World Book Day dva ze tří čtenářů tvrdí, že četli nějakou knihu, ačkoliv ji nikdy neotevřeli.

Na vrcholu žebříčku se podle zpravodajského serveru BBC umístila kniha 1984 anglického autora George Orwella. Čtyři z deseti lidí (celkem 42 procent) lživě tvrdí, že ji četli. V závěsu se objevuje Tolstého Vojna a mír s 32 procenty.

Online průzkum probíhal v lednu a únoru. Zúčastnilo se ho 1342 lidí. Návštěvníci webových stránek World Book Day dostali seznam s deseti knihami a byli vyzváni, aby označili ty, o kterých nepravdivě tvrdili, že je četli. Mezi další nejčastěji uváděné knihy se řadí Bible (24 procent) a paměti současného prezidenta Baracka Obamy s názvem Sny mého otce (6 procent). Mnoho lidí si také vymýšlí, že čtou klasická díla autorů jako Jane Austenové, Emily Bronteové, Charlese Dickense, Fjodora Dostojevského či Hermana Melvilla.

Většina respondentů tvrdí, že si vymýšlí kvůli tomu, aby na někoho udělali dojem. Francesca Simonová, autorka knih pro děti o Horridu Henrym, vzpomíná: "Profesor na Oxfordu se mě zeptal, zda znám Itala Calvina. Řekla jsem, že ano, ale spíš jsem tím myslela, že jsem o něm slyšela. Vzápětí se mě zeptal, co jsem od něj četla a já si připadala jako hlupák."

Na otázku, co respondenti skutečně čtou, uvedlo šest z deseti dotazovaných (61 procent) Harryho Pottera autorky J. K. Rowlingové, následoval spisovatel John Grisham (32 procent) a autorka Sophie Kinsella (22 procent).

Celých 41 procent čtenářů připustilo, že se ještě před dočtením knihy podívají na její konec a 48 procent dotázaných uvedlo, že knihu koupili pro někoho jiného a než ji dotyčnému dali, tak si ji přečetli.

Četli jste 1984? :)

Reklama