Podle průzkumu serveru World Book Day dva ze tří čtenářů tvrdí, že četli nějakou knihu, ačkoliv ji nikdy neotevřeli.
Na vrcholu žebříčku se podle zpravodajského serveru BBC umístila kniha 1984 anglického autora George Orwella. Čtyři z deseti lidí (celkem 42 procent) lživě tvrdí, že ji četli. V závěsu se objevuje Tolstého Vojna a mír s 32 procenty.
Online průzkum probíhal v lednu a únoru. Zúčastnilo se ho 1342 lidí. Návštěvníci webových stránek World Book Day dostali seznam s deseti knihami a byli vyzváni, aby označili ty, o kterých nepravdivě tvrdili, že je četli. Mezi další nejčastěji uváděné knihy se řadí Bible (24 procent) a paměti současného prezidenta Baracka Obamy s názvem Sny mého otce (6 procent). Mnoho lidí si také vymýšlí, že čtou klasická díla autorů jako Jane Austenové, Emily Bronteové, Charlese Dickense, Fjodora Dostojevského či Hermana Melvilla.
Většina respondentů tvrdí, že si vymýšlí kvůli tomu, aby na někoho udělali dojem. Francesca Simonová, autorka knih pro děti o Horridu Henrym, vzpomíná: "Profesor na Oxfordu se mě zeptal, zda znám Itala Calvina. Řekla jsem, že ano, ale spíš jsem tím myslela, že jsem o něm slyšela. Vzápětí se mě zeptal, co jsem od něj četla a já si připadala jako hlupák."
Na otázku, co respondenti skutečně čtou, uvedlo šest z deseti dotazovaných (61 procent) Harryho Pottera autorky J. K. Rowlingové, následoval spisovatel John Grisham (32 procent) a autorka Sophie Kinsella (22 procent).
Celých 41 procent čtenářů připustilo, že se ještě před dočtením knihy podívají na její konec a 48 procent dotázaných uvedlo, že knihu koupili pro někoho jiného a než ji dotyčnému dali, tak si ji přečetli.
Četli jste 1984? :)
Nový komentář
Komentáře
Milota byl zajimavy, jako vsechny dokumenty v tomto cyklu a za chvili zacina Spalovac mrtvol.
A pristi tyden bude film s Janem Kacerem v mladych letech, jeho stare filmy mam moc rada, na VKV jsem se nezacala divat i kvuli nemu, nechtela jsem ztratit iluze.
Aja: viz omluva 7.3.2009 12:31:13
monca13: Z čeho tak soudíš? 6.3.2009 23:44:21 - monca13
kareta:
monca13: ANO
Vlasta byla velmi plodná autorka
kareta: Radomerskou neznam, i kdyz to jmeno mne neco rika, budu si tu knizku muset koupit
. A coz teprve Javoricka.
Anime Otaku: Ja jsem taky Spalovace nejdriv cetla a az potom videla, ne kazda filmova adaptace se mne libi, ale Hrusinsky je genialni.
uz tam jednou byl.
Je to v cyklu Zlata sedesata a uz tam davali spoustu dobrych filmu, i kdyz casto jsou hodne zname, takze jsem je videla treba nekolikrat, ale zajimave jsou taky dokumenty pred filmy - vetsinou rozhovory s rezisery, tentokrat to bude portret kameramana Stanislava Miloty, manzela Vlasty Chramostove, protoze reziser Juraj Herz
Kdo nečetl Světlo jeho očí je barbar a negramot!!Napsala to Radoměrská. Kam se hrabe nějakej anglán a jeho 1999
monca13: Spalovač mrtvol je super knížka - přečetla sem to celý jedním dechem, budu si to muset zase zopakovat - už je to pěkně dlouho
1984 sem četla - ale nějak mě to neoslovilo(jestli to nebylo tím, že mi bylo tenkrát 11). Příjde mi, že je spousta lepších knih. I když třeba rodiče nemají rádi moje oblíbené humorné fantasy Asprin a Morressy - obojí je paráda - Od Asprina miluju Mýtickou sérii a od Morressyho knihy o čaroději Kedrigernovi
monca13: A sakra,tak to mi Spalovač utekl a to se mi fakt hodně líbí. To je slušný psycho. Hrušínskýmu bych to totálně věřila, zahrál to dokonale
Mimochodem, divam se na televizni program a vidim, ze dnes ve 21.00 je na CT2 vynikajici film Spalovac mrtvol s R. Hrusinskym a V. Chramostovou podle L. Fukse, ja ten film miluju, i kdyz jsem zase mimo misu, ale kdyz ja se tak trosku bojim moc rada...
Jsem rada, ze i jini ctou horrory (vim, ze tady mozna vznikl dojem, ze nic jineho nectu
) a priznavaji se k tomu.
Ťapina: Tak to se omlouvam, brala jsem to jako kritiku tematu, o kterem jsme s Nyo diskutovaly.
Vidim, ze Aja zna i literaturu, kterou nekdo povazuje za brak jen proto, ze v teto tematice byla rada braku napsana.
Jen na me neudelal takovy dojem jako treba Emisar nebo Vitr, proto jsem si hned neuvedomila souvislosti.
Znovu se priznavam, ze jsem Kaleidoskop cetla uz hodne davno, ale nepriznam se, ze jsem Maleho vraha necetla.
Ale 1984 jsem necetla, protoze kdyz to bylo aktualni, nedostala jsem se k nemu a pozdeji uz se mne nejak nechtelo, asi protoze jsem znala dej i spoustu ukazek a hlasek.
monca13: "nenechte válet hračky na schodech" bylo k tomu Malému vrahovi, ne?
Aja: To je tvuj problem, ze neuznavas svetove uznavane autory jen proto, ze je nectes. Nebo jejich knizky znas (cetlas)?
Harry Potter, o kterem se tady diskutovalo, neni hracka?
Aja: Já taky přepisovala v 80.letech 1984 na stroji, v několika kopiích. Tím jsem se docela dobře naučila psát na stroji
A četla jsem to i později, když to tu normálně vyšlo. Film jsem viděla ještě později, ale kniha se mi líbila víc.
Já dokonce četla i Vojnu a mír, jako "povinnou" na vejšce a vůbec hodně ruských autorů.
Četla jsem i Harryho Pottera, vůbec ráda a hodně čtu. Tedy, dokud jsem jezdila do práce MHD, nic jiného než čtení a walkman, discman, mp3 mě nedoprovázelo... Pak přišlo na řadu psaní povídek. Ale to už jsem trochu někde jinde.
Juana: Koukám, že jsme volný čas trávily stejně
monca13: Nyotaimori: Nenechte válet hračky na schodech
Jo četla, ještě pěkně v samizdatu
někdy v 80. letech, pěkně přepisované podomácku na stroji. Taky jsem pár knížek takhle šířila, konkrétně jsem přepisovala v několika kopiích přes kopírák Černý barony a pak ještě Jak chutná moc a ještě Prezidentova vězně.