Často tam jezdí a cesta ji zavedla až do Komárna, kde chátrá vojenská pevnost. Jen pár nadšenců se snaží objekt zachránit, ale bez finanční dotace z EU je jejich snaha stejně marná. Monkee se ptá: „proč to jde v Maďarsku a tady ne?“

Takové téma... To mi nedělejte, mám slzičky na krajíčku. Tento týden už jsem psát nechtěla, ale nemůžu si pomoci. Už k nám sice nepatří, ale stejně se tam člověk cítí jako doma. O čem mluvím? O Slovensku. Vždycky jsem tam jezdila ráda. Teď mám příležitost daleko častější, protože kamarádka tam odjela za prací. A protože stejně jako, já ráda cestuje, poznává nové kraje a přizve občas i mne. Tak jsem se díky ní dostala i do Komárna.

Řeklo by se: Maďarské město na Slovensku. Ale houby, ti lidé mluví oběma jazyky, jsou milí, příjemní a multikulturální. Vůbec jsme tam necítily nějakou řevnivost, spíš bych řekla, že si nás, Češky, přímo hýčkali. Ale o tom psát nechci.

Dám vám jen pár fotek, srdce mě bolelo, když jsem viděla ty chátrající objekty Vojenské pevnosti, zoufale potřebující každé euro. A to si jeho současní zachránci (doslova Don Quichotové) troufnou za vstupné žádat jen 2 Eura.

1

2

3

4

5

Historie objektu sahá až do 16. století, byl to nejrozsáhlejší vojenský pevnostní systém Rakouska-Uherska, kolik českých mužů, i žijících generací, si tam odkroutilo vojnu. V roce 1968 si je Rusové vybrali jako svoje sídlo a zkázu objektu dovedli až do téměř dokonalého konce. Nyní se snaží pět (!!!) dobrovolníků za pomoci letních brigádníků zachránit, co se dá, a předkládají projekt za projektem, aby získali dotace z EU, protože slovenská vláda peníze nazbyt nemá. Přesto se jejich projekty na ministerstvech ztrácejí, zapomínají...

6

Za řekou, na maďarské straně v Komáromu, jsou bastiony opravené, opečovávané, peníze z EU tam našly svoje uplatnění. Je mi smutno z toho, jak slepý je nacionalismus na slovenské straně.

monkee

Milá monkee, díky za pěkný příspěvek a připomenutí Slovenska. Podobný pocit mám bohužel z nádherného pevnostního města Josefov, který byl vyjmut ze seznamu památkových rezervací a teď tenhle „zachovalý“ městský komplex nezadržitelně chátrá. Paradoxně tím víc, když z něj odešla armáda.

Máte pro nás něco veselejšího, milé ženy-in? Víte o drobné a málo známé památce, která se dočkala oprav a je na ní utěšenější pohled než na zmíněné objekty? Napište nám, na vaše příspěvky se budu těšit na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama