kid

Knihy. Na světě je jich takové množství, tolik druhů, tolik žánrů. Velké, malé, ilustrované i bez obrázků. Braky, rychlokvašky, knihy průměrné kvality i takové, ke kterým se lidé rádi vrací již po celá staletí. Knihy bývají nejlepšími přáteli lidí. Ale ne všech.

Jsou lidé, kteří kouzlo knih ještě neobjevili. A nemohou proto zájem o knihy přenést na své děti. Přitom o prospěšnosti čtení (vhodných) knih jistě nikdo nepochybuje. Argumentů, proč dětem číst, je velice mnoho. Například:

  • Předčítání knihy dětem upevňuje rodinné vztahy. Rodič věnuje dítěti svůj čas, odpovídá dítěti na případné otázky, čímž k němu dítě získává větší důvěru.
  • Pokud rodiče čtou dětem již od kojeneckého věku, knihy pomáhají rozšiřovat slovní zásobu. Rodiče často při komunikaci s dítětem používají stejná slova. V knize se ale mohou objevit slovíčka nová, pro dítě neznámá, a dítě se tak může naučit, co znamenají.
  • Opakované čtení říkanek u malých dětí pomáhá trénovat jejich paměť. Může také pomoci s večerním uspáváním. Některým dětem totiž vyhovují opakující se rituály. Získávají při nich pocit jistoty. Takovýmto rituálem může být právě čtení známých říkanek.
  • Postupným přidáváním delších textů se u dítěte trénuje trpělivost, zlepšuje soustředění. Obojí pak dítě určitě využije během školních let.

Lásku ke knihám je ale potřeba u dětí probudit. Je na rodičích, aby dětem pomohli najít cestu, jak si knihy zamilovat. Aby se k nim rády vracely i v budoucnu.

Začít můžete brzy!

Začít je možné už od miminka, kdy rodiče pořídí první knížku - nejčastěji měkkou, omyvatelnou, někdy i s pískátky či šustícími listy. Rodiče si s dítětem prohlíží obrázky, komentují, co všechno tam dítě vidí, říkají, jaké zvuky vydává právě tohle zvířátko...
Až dítě trochu povyroste, přichází na řadu leporela nebo knihy s tvrdými, tlustými listy. Nejlépe knihy říkanek. Říkanky jsou totiž dostatečně krátké i pro dítě, které se ještě neumí příliš soustředit a u žádné činnosti nevydrží dlouho. Za vyzkoušení také stojí ukazovací říkanky (jako jsou např. Paci paci pacičky, Vařila myšička kašičku apod.).
Každodenním čtením, i po troškách, třeba jen po pěti minutách, ale několikrát za den, se dítě pomalým, nenásilným, zábavným způsobem učí trpělivosti a soustředěnosti.

Důležité je také to, jaké knihy s dítětem rodič bude číst. Knihy by samozřejmě měly být vybírány podle věku dítěte a míry rozvoje jeho myšlení a řeči. Ovšem toto není jediné kritérium výběru. Vhodná kniha by také měla splňovat hned několik dalších podmínek. Například:

  • podporovat zdravý vývoj dítěte, rozvíjet jeho myšlení, učit ho správným základním dovednostem (např. chování mezi vrstevníky či ke starším);
  • učit dítě úctě k lidem, zvířatům, věcem, přírodě... (např. kniha Krtek a paraplíčko);
  • nevzbuzovat u dítěte strach, neklid, obavy.

Možná by některý rodič mohl namítnout, že knihy jsou dnes drahé a objevit nějakou pěknou dá spoustu práce.

Řešení se dá ale nalézt téměř vždy

Tím řešením by mohla být knihovna. Přiznám se, že jsem velkým milovníkem a propagátorem knihoven. Vidím v jejich využívání mnoho výhod.
Stále více knihoven nabízí rodičům dětský koutek. Rodiče zde mohou strávit příjemné dopoledne či odpoledne s dítětem. V klidu si spolu projdou nabízené pohádkové knížky, leporela, říkanky a jiné knihy. Zjistí, co se dítěti líbí, a co naopak dítě nezajímá, a seznámí se s obsahem knih a jeho vhodností pro potomka. Dítě si tu může vybrat knihu, která se mu nejvíce líbí, a tu mu pak rodiče zapůjčí domů. Vše jen za v podstatě symbolický roční poplatek.
U knihovny se snad ani nemůže stát, že by dítě kniha omrzela nebo jí odrostlo. Rodiče totiž přibližně každý měsíc půjčené knihy vrací a vybírají si nové a nové, sledujíce tak vývoj dítěte.
Pokud se některá kniha stane opravdu oblíbenou, rodiče ji mohou zakoupit v knihkupectví. Nekupují však zajíce v pytli, protože už knihu znají z knihovny.

Zkuste dítěti číst aspoň deset, dvacet minut před spaním. Zkraťte si dlouhou jízdu autobusem či vlakem předčítáním textu dítěti či čtením a hraním ukazovacích říkanek. Jsou to investice do budoucnosti vašeho dítěte.

Ať se i z vašich dětí stanou mladí čtenáři!

Reklama