Ušák. Málokdo si pod tímto pojmem představí zajíce či králíka. A tak přidám místo určení, kde lze ušák nalézt. Byt. Už vám svítá? Máte jasno? Byl to druh nábytku nerozlučně patřící do mnoha domácností. No byl, už zase je. Babička měla ušák. Velký, pohodlný, potažený kůží, pěkně odpružený. Jako děti jsme si toho nevážily a používaly jej místo k rozjímání nad knihou jako trampolínu. Péro prasklo, kůže se protrhla, babička popadla pantofel a dostaly jsme pěkných pár na zadek. Od té doby jsme se k němu nesměly ani přiblížit. Až po letech se toto krásné černé křeslo stalo útočištěm, kde jsem hltala knížky a věděla, že mne nikdo nebude rušit.

 

Ráda bych ho měla doma. Místo klasiky sedávám v křesle „Vyvolených“. Přitom toužím po „svém“ křesle, o které bych se nemusela s nikým dělit a nikomu ho půjčovat. Takové své malé teritorium. Jenže byt není tak velký, abychom všichni měli to své místo, kde budeme odpočívat, číst, spát...

 

Na trhu objevíme různá „čtecí“ křesla. Nejen tradiční, „klasická“, s potahem z látky či kůže, ale i nezvyklých tvarů a rozličných materiálů.  Pro mladé odvážlivce třeba nafukovací. Buď poskládáte jednotlivé díly, nebo si můžete pořídit kus vcelku – pak už jen pumpu podobnou té na matrace do vody, kterou postavíme křeslo „na nohy“. Množství vzduchu nám vytvoří posezení měkčí nebo pevnější.  

Dalším originálním řešením je křeslo, nebo spíše sedák plněný polystyrenovými kuličkami vysoké hustoty. Velkou výhodou je tvarovatelnost, přizpůsobí se každému uživateli. Většinou je pohodlnější než křesla nafukovací, díky své větší stabilitě. Design pochází z šedesátých let, věhlas si získal i v letech sedmdesátých. Setkáme se s různými variacemi, ale většinou působí v podstatě stejně. Naproti tomu i přes jistou jednotvárnost mu nemůžeme upřít to, že se hodí téměř do každého moderního interiéru, ve kterém se stává dominantním prvkem. Takže pozor! „Kuličkové křeslo“ by se nemělo svým vzhledem prát s dalším dominantním kusem nábytku nebo doplňku.

Laminát – opět se vrací. Byl hitem let šedesátých a sedmdesátých. Rozličné tvary laminátových křesel v různobarevných provedeních upoutají pozornost na první pohled. Na rozdíl od polystyrenových a nafukovacích křesel si opravdu můžeme vybrat z mnoha druhů dle ostatního zařízení pokoje. Dominují jednoduché geometrické tvary, díky čemuž se většinou hodí ke každému zařízení, které je ve strohém moderním stylu. Stačí nám klidně jeden kousek, který bude ladit s celou sedací soupravou, nebo si ji vytvoříme pomocí několika kusů.

Polystyrenové polštáře. Jejich potah je většinou omyvatelný nylon, který lze lehce omýt nebo vyprat v pračce. Vnitřek je opět plněn polystyrenovými kuličkami vysoké hustoty, proto je dobře tvarovatelný a flexibilní. Lze z nich udělat pohodlné křeslo, pohovku na odpolední zdřímnutí, postel pro hosty nebo hrací plochu pro děti. Jejich nevýhodou může být v malých bytech velká rozloha. Na rozdíl od nafukovacích matrací podobného účelu jej nemůžeme také snadno uskladnit. Při nákupu bychom tedy měli mít na paměti místo, kam je umístíme.

Nabídla jsem vám několik druhů atypických křesel, kterými můžete vybavit i ozvláštnit svou domácnost. Jenže pokud jde o křeslo čtecí a relaxační, budu vášnivým obhájcem ušáku. Jen si to představte: křeslo s vysokými opěráky v rohu místnosti, u něj lampa. Vy se do něj zavrtáte nebo zaboříte, uděláte si pohodlí, vezmete knihu a čtete. Na chvíli se zasníte, opřete hlavu a přepadne vás spánek... Ušák je pro mne místem, kde se cítím tak dobře, že ho nebudu chtít opustit. Jenže mám zatím jen to křeslo Vyvolených...

Máte doma ušák?
Nebo jiné čtecí křeslo?
Jaké - klasické, nebo atypické?
Koupila byste si ušák?
Je pro vás tou pravou představou vlastního křesla?
Máte jen to "své" místo na čtení a odpočinek kam jiný nesmí?

Napište mi, ať vím, jestli čtete a odpočíváte v křesle jako já.

víkendová soutěž