Když se zeptáte dnešního teenagera, jakou naposledy přečetl knihu, většinou pokrčí rameny a suše odvětí, že nečte. Pokud vůbec zná obsah některých zásadních děl světové literatury, pak nejspíš z televizního nebo filmového zpracování. A co vy čtete?

 

Jestli si ještě najdete čas na knížku místo televize nebo dokonce procházíte knihkupectví i antikvariáty, kde vstřebáváte všechno nové i staré, co se v literatuře děje, pak vězte, že právě dnes začíná na pražském Výstavišti 14.mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy.

 

Tedy doslova ráj pro všechny bibliofily, které zajímají novinky ze světa knih, poznávání nepoznaných literárních stylů, setkávání s věhlasnými spisovateli nebo třeba nahlédnutí do současné literatury zahraničních sousedů.

 

Letos je program festivalu opravdu pestrý, účastní se ho dohromady 36 států, z toho Indie a Argentina vůbec poprvé. Z nejvýznačnějších hostů můžeme jmenovat kultovního polského spisovatele fantasy Andreje Sapkowského nebo populárního belgického básníka Guye Goffetta.

 

Jako čestný host se tento rok prezentuje Španělsko, které nabídne i jiné než literární programy, takže se můžete těšit také na hudbu nebo film. Zajímavostí bude jistě zaměření na Latinskou Ameriku, jejíž literatura u nás dosud nemá větší podporu vydavatelů.

 

Svět knihy probíhá od 24. do 27. 4. 2008. Více o programu a cenách vstupného na www.svetknihy.cz

 

Najdete si čas na knížku? Jaká vás naposledy nejvíce zaujala? Zavítáte na Svět knihy?

Reklama