Sociální demokraté činí další kroky k tomu, aby mohly být zrušeny zdravotnické poplatky v krajských nemocnicích. Občanům slibují, že za ně poplatky zaplatí hned po Novém roce. Nejdále se zatím dostal Středočeský kraj, v jehož čele stojí David Rath.

Zastupitelé kraje schválili rozpočet, ve kterém vyčlenili na hrazení poplatků v krajských nemocnicích 80 milionů korun a dohodli se i na postupu, jakým bude kraj poplatky za pacienty hradit.

Od nového roku bude poplatky za pacienty odvádět kraj formou daru. Kdo však bude chtít poplatek zaplatit, může to udělat. „Předpokládám, že ti bohatší budou tak zodpovědní a budou poplatky platit dál,“ prohlásil hejtman David Rath. Zrušení poplatků se týká jen fakultních nemocnic. V soukromých ordinacích a v lékárnách se budou poplatky vybírat i nadále. K podobným krokům se chystá i kraj Moravskoslezský.

Ve středu se poslanci sejdou na mimořádné schůzi, během níž by se regulační poplatky měly projednávat. ČSSD žádá zrušení poplatků pro děti, důchodce a lidi, kteří mají nižší příjmy, než je dvojnásobek životního minima.

Reklama