rebarbora

Máme poměrně velkou zahradu. A k tomu věčně málo času. Snažím se proto pěstovat nenáročné skalničky a stromečky. Na zeleninu a ovoce se pořád tak nějak chystám a pořád tak nějak nestíhám. Výborně se daří jahodám, které jsem, po vzoru sousedů, vysadila mezi skalničky, kolem terasy. Děti mají celé léto co zobat, střídají se jahody zahradní a lesní.

Bylinkovou spirálu s mnoha druhy bylinek si užívám už pět let. A poslední, co se z mé zahrádky dá jíst, je rebarbora. První dva roky po nasazení jsem z ní byla zoufalá. Maličké škaredé listy, krátké, tenké stonky. Úroda žádná. A já tak miluji rebarborový koláč!

crumble

Letos se konečně zadařilo a já sklízím! Nechtěla jsem se vracet k receptům, které jsem už vyzkoušela, a o recept jsem se s vámi rozdělila. Byla to rebarborová bublanina a koláč s pudinkem.

A tentokrát jsem zvolila něco velice jednoduchého s okouzlujícím výsledkem. Crumble!

Crumble je sladká dobrota, která pochází z Anglie. Jakékoliv ovoce, které máte rádi, naskládáte do zapékací misky či malých mističek (já jsem použila kokotky), zasypete drobenou a zapečete. Za málo práce dostanete výsledek, který bude chutnat všem.

crumble

Použít můžete oblíbené ovoce, nejlépe čerstvé, podle sezonní nabídky. Výborné jsou nakyslé plody, jako je právě rebarbora, angrešt, rybíz, ale i sladká jablíčka, borůvky, maliny, hrušky. Ovoce můžete mezi sebou kombinovat. Skvělá jsou k rebarboře jablka nebo borůvky.

Pokrájené ovoce v zapékací nádobě můžeme zasypat obyčejnou drobenkou - máslo, cukr krupice, hrubá mouka. Aby bylo jídlo ještě zajímavější, zkuste použít do drobenky špetku skořice. Výborné je, když přidáte trochu obilných vloček, nasekané mandle nebo jiné ořechy, strouhaný kokos, rozdrcené sušenky. Bílý cukr můžete nahradit zdravějším, třtinovým.

Když si s drobenou pohrajete, je crumble pokaždé trochu jiný.

Připravené zapékací nádoby s ovocem, pokrytým drobenou, dáme do trouby vyhřáté na 180 °C a zapékáme asi půl hodinky. Drobenka by měla zezlátnout a šťáva z ovoce bude lehce probublávat na povrch.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama