Crossfit je v oblíbenosti mezi sporty v těsném závěsu za jógou nebo běháním. Crossfitu pomalu, ale jistě podléhá více a více lidí. Není se vlastně ani čemu divit. Je náročný, přesto funkční, učí člověka přemýšlet o svém těle a o tom, jak pracuje, snadno díky němu vidíte pokroky a o tom víc vás pak baví. O crossfitu se říká, že je to hlavně životní styl a já mohu jedině souhlasit. Lidé na tomto tréninku jsou totiž parta a podpora v jednom, o to jednodušší je pouštět se do nových a nových cviků.
5b8d0838145dfobrazek.jpg

Jak trénink probíhá?

Cviků se na crossfitu bát nemusíte. Velká část z nich vychází z prvků, které jsme si jistě všichni „osahali“ během nějaké hodiny tělocviku na základní škole. Podobné je to i s pomůckami. Nejvíce převažují cviky se zátěží vlastního těla, jako jsou kliky, angličáky, sedy lehy, ale hodně se používají i činky, kettlebelly, medicimbály nebo třeba švihadlo. Během celého cvičení jste pod dohledem zkušeného trenéra, který hlídá, abyste si neublížily a dělaly jednotlivé cviky dobře.
Nebudu vám lhát, crossfit je intenzivní a náročné cvičení. Ale věřte mi, že za tu dřinu ty výsledky a cviky, které vykonáte (a předtím by vás to ani nenapadlo, že byste to dokázaly), stojí. Pokud sportujete, dobře pro vás, ale i tak se připravte na fakt, že objevíte na svém těle svaly, o nichž jste doposud neměly ani zdání. Začátečníci ale budují sílu a pilují techniku, aby postupně byli schopni zvládnout technicky nejnáročnější cviky. 

Pro úplné začátečníky jsou navržené speciální tréninky, tzv. On Ramp. Jedná se vlastně o takový mini kurz, kde vás naučí technické provedení všech základních cviků a připraví vás na vstup a cvičení mezi pokročilejšími sporťáky. Během těchto prvních tréninků se opravdu naučíte hodně o svém těle a o tom, jak jej používat. Stejně tak si začnete vytvářet vytrvalost, zvyšovat kondici a kombinací aerobního a posilovacího cvičení formovat svou postavu.
Princip cvičení crossfit stojí na datech. Celá lekce je zaznamenávána na skórovací tabuli, kde můžete sledovat své výkony, časy nebo pokroky, případně se hecovat se svými parťáky.

Hodinu od hodiny se můžete těšit z menších či větších pokroků a své nadšení sdílet s dalšími lidmi v tělocvičně.

Kde se vzal a co je crossfit?

CrossFit byl navržen v roce 1995 bývalým gymnastou Coachem Gregem Glassmanem v Santa Cruz v Californii. Začalo to jako silový a kondiční program pro lokální policejní složky a hasiče, který začal uveřejňovat na internetu. Program byl speciálně navržen především pro zlepšení kondice a zdraví.
„CrossFit v sobě zahrnuje neustále se měnící funkční pohyby prováděné v poměrně vysoké intenzitě. Všechna cvičení jsou založena právě na funkčních pohybech. Odráží tak nejlepší aspekty gymnastiky, vzpírání, běhu, veslování a dalších disciplín, označované taktéž jako klíčové pohyby života. Pohyby udávají co největší zátěž na nejdelší vzdálenost, takže jsou ideální k maximalizaci množství odvedené práce, v co nejkratším čase. Intenzita provádění cviků je zásadní pro výsledky a je měřitelná jako práce rozdělená časem nebo výkonem. Čím více práce, kterou vykonáte v kratším čase, nebo čím vyšší je výkon, tím intenzivnější je úsilí. Používáním pestrých přístupů k odbornému tréninku, funkčních pohybů a intenzity dochází k obrovskému zlepšování kondice,“ definují toto cvičení trenéři ze studia CrossFit with Us.

Také si přečtěte: