Venku už je chladno, brzy se stmívá, zanedlouho budeme péct cukroví a kupovat dárky.

Mezi německe vánoční pečivo patří především Lebkuchen -perníky s různou polevou, z nichž nejznámější jsou Nurnberger Elisen Lebkuchen - kvalitou nejlepší oplatkové perníky.

Jejich cena se pohybuje od 80 centu po 1,50 €.
Předepsáno je v nich maximálně 10 % mouky a minimálně 25 % ořechů a mandlí.

První perníčky se v Norimberku objevily už v 11. století, jednalo se o jednoduché medovníky, pečené v klášterech mnichy.
Pekárny - "perníkárny" pečící Lebkuchen, jak je známe dnes, vznikly až kolem 14. století, kdy patřil Norimberk mezi významná obchodní centra, a tak o koření, mandle či oříšky, důležité složky při jejich výrobě, nebyla nouze.

Recepty perníčků jsou sice každým pekařem přísně hlídany, ale tolik vám mohu prozradit, že obsahují lískové ořechy, mandle, mouku, sušenou pomerančovou a citronovou kůru, cukr, marcipán, marmeládu, směs koření jako např. skořice, koriandr, hřebíček, oplatky a na polevu se používá čokoláda nebo cukrový krem.
Při produkci několika tisíc kusů denně se dnes již perníky nedělají ručně jako kdysi, když se těsto natíralo na oplatky, ale samozřejmě strojově.

Ve velkých továrnách je výroba plně automatická, ale v malých perníkárnách, jako je ta naše, se používá jednoduchá, ale efektivní mašinka.
Jedná se víceméně o trychtýř, do něhož se plní těsto, pod ním je umístěn otáčivý válec se čtyřmi prohlubněmi pro oplatky a jejich hloubka udává zároveň i tloušťku perníku.
K obsluze je potřeba dvou lidí, jeden vkládá do otvoru oplatky a ovládá nožním pedálem pohyb otáčiveho válce (jako u šicího stroje), druhý, na opačné straně, dává hotové perníky na plech, a to vždy po 50 kusech.

Poté musí perníky na několik hodin do "sušičky"a po asi 12 hodinách vjíždí i se stojanem přibližně na 11 minut do pece.
Po vychladnutí se na perníčky nanáší glazůra, tedy hořká nebo mléčná čokoláda, či cukrový krém, část perníčků se ponechává bez glazury.
Mezi nejznámější výrobce patří Lebkuchen Schmidt,Wicklein, Eckstein, Weiss..., ale ty nejlepší možná najdete v Pirckheimer ulici 101...