Urážky, hulvátské poznámky se sexuálním podtextem, narážky na slabý intelekt. I to se občas poštěstí slyšet političkám přímo na půdě parlamentu. Nejen v kuloárech, ale i od řečnických pultíků či v rozhovorech s novináři si je páni poslanci rádi dobírají.

„Nechci, aby to vypadalo, že si stěžuji, ale kolegové umí být velmi hrubí, suroví,“ svěřila před dvěma roky iDNES.cz poslankyně zelených Kateřina Jacques. „Jste metr od řečnického pultu a pánové kolegové vás sprostě urážejí. Mikrofony to neberou, ale vy to slyšíte, je to velmi nepříjemné a nefér,“ popsala poslankyně. Konkrétně ale nikoho nejmenovala.
Na žebříček hulvátů by se kvůli některým svým kauzám nepochybně dostali současný premiér Mirek Topolánek (ODS), ale také jeden z jeho předchůdců Miloš Zeman (ČSSD). Druhý ze jmenovaných například nazval svoji stranickou kolegyni Petru Buzkovou línou husou a spojil ji i s výrazem coura.

Podobné incidenty komentovala bývalá místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která má pro chování svých kolegů vysvětlení: „Nejsme zřejmě ještě dostatečně vyspělá společnost, abychom ženy akceptovali v jiných rolích než v těch ‚tradičních‘.“

Nejčastěji perlí chlapák Topolánek

„Vrcholová politika je jako hokejová šatna – je tam binec, hluk a smrad.“
Reagoval tak na stížnost bývalé místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové, že ji muži z vedení strany při jejích vystoupeních neposlouchali a bavili se.

„Pokud by ženy měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc.“
Řekl o počtu žen v politice premiér, aniž by si uvědomil, že v ČR je více žen s vysokoškolským titulem než mužů.

„Nový předseda musí být správný chlap s gulama.“
Proslul tím před volbami do předsednického křesla v ODS. Z výroku zjevně vyplývá, že v čele ODS musí být podle Topolánka osoba mužského pohlaví.

„Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít, a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž.“
Výrok paradoxně padl při loňském projevu k Evropskému roku rovných příležitostí.

Místo daní vtipkovali senátoři o tchyních

V soupeření o lepší vtip o tchyni se zvrhla loňská prosincová schůze senátu. Původně se řešily daně z nemovitosti. Předseda sociálnědemokratických senátorů Petr Vícha původně řekl, že z navrhovaného zániku osvobození od této daně pro majitele novostaveb má rozporuplný pocit. A ten ilustroval na vtipu. „Je to pocit, jako když vaše tchyně ve vašem novém autě padá do propasti,“ uvedl Vícha.

K němu se okamžitě přidal senátorský srandista, předseda ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Sice Víchu nejdříve vyzval k omluvě všem tchyním mezi senátorkami. „Ty jsou všechny hodné,“ řekl a hned se musel pochlubit, že i on zná vtipy o matkách partnerů. „Také bych mohl říct vtip, jak se dva pánové baví o tom, jak oslavují svatbu. Jeden říká: ‚Vy jste měli svatbu?‘ Druhý říká: ‚Ano, Bůh si vzal včera tchyni,‘ “ uvedl Kubera s tím, že je to ošklivý vtip. Aby si to však zřejmě nerozházel doma, okamžitě dodal: „Tchyně jsou vesměs – alespoň ta moje – velmi dobré.“

Buzková si užila kvůli šestkám zmenšeným na dvojky

Někdejší ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) si před šesti lety nechala zmenšit ňadra. A byl z toho poprask. Z proslulých bulvárem sledovaných šestek byly najednou dvojky. Nemohli si toho nevšimnout novináři, a ti se okamžitě obrátili na poslance. „Co na to říkáte?“ ptali se jich. Zákonodárci se předháněli v chlapeckém hodnocení. „Velká prsa byla vždycky její přednost.“ „Její gigantická ňadra mi připomínala tvárnice.“  „Na ně bylo třeba velkých chlapských rukou.“…

Nic z toho však pro Buzkovou důvodem k operaci nebylo. Ten byl zdravotní. Těžká prsa vedou až k chronickým bolestem zad, a s tím si ministryně zřejmě užila své. Nejhlasitěji se jí zastal tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Ten výroky poslanců odsoudil pro něj neobvykle silnými slovy a požadoval, ať se omluví v médiích.

Související: Arogance, urážky... Vítejte v politice, ženy!

Co si myslíte o sexistickém chování mnohých poslanců a senátorů?

Reklama