"Ták, děti, copak nám to tady visí za ptáka?"
„Prosím, za ptáka nám tady visí netopýr!“

Viseli tam vrápenec malý a netopýr dlouhouchý.

Kde? V jeskyních přece!

V sobotu a neděli jsme totiž prolézali jeskyně v Moravském krasu. Díky kamarádům z Brna jsme si mohli prohlédnout jeskyni Býčí skála, lokalitu Stará rasovna a Holštejnskou  jeskyni.

Bohužel kvůli „nehodě“ nejmladšího účastníka Alberta (4 roky), který si v Býčí skále umazal botičky, musel být sestup přerušen a Albert transportován na povrch. Potom jsme pokračovali v bádání ochuzeni o dva členy výpravy. To už bylo vlastně v pořadí druhé oslabení. To první nastalo v pátek, kdy jeden z účastníků odvysílal na nouzové frekvenci: „Soubor manželka.exe obsadil nečekaně všechny systémové prostředky. Nepomohl ani pokus o restart, prdím na to - jdeme do zoo… užijte si to.“

Jinak všechny tři jeskyně byly v pohodě schůdné i pro děti. Za magazín Žena-in se zúčastnili: manželé Křížovi s dětmi (vzali skoro všechny), Jašterička se synem a F@un. Drsnější (nebo hloupější??) část skupiny si to „dala“ na Býčí skále po pás ve vodě a ve Staré Rasovně proplavala zatopené koleno a ve 4stupňové vodě si zaplavala do (pro ostatní) momentálně nepřístupných částí jeskyně.

Pro zajímavost to bylo na stejném místě, kde probíhala v prosinci 2004 záchranná akce jeskyňářů odříznutých vysokou vodou v prostorách jeskyně za kolenem.

Nedělní výlet do Holštejnské jeskyně byl takovou procházkou v chodbách vykopaných jeskyňáři při hledání volných prostor. Je to obrovský kus práce odvedený hrstkou nadšenců, v jejich volném čase bez jakýchkoliv dotací.

Při kopání bylo přemístěno nepředstavitelné množství materiálu. Vlastně celý chodník před jeskyní je z materiálu vyvezeného z jeskyně. Po zákazu deponování materiálu před jeskyní, vyvážejí jej jeskyňáři do rozrážek (chodeb, které byly pracně vykopány jako sondy do stran). Pokračování kopání by mělo být v jednom směru ještě cca 150-160 m do míst, kde se očekává napojení na další jeskyně. To je minimálně 300 m3 materiálu, který je třeba přemístit! Mechanizace, kterou používají ke kopání, je jednoduchá: pneumatické sbíjecí kladivo, lopaty, krumpáče a „kolečko“.

 

 

 

 

 

 

 

Člověka bolí ruce jen při té představě. Inu někdo jde v neděli do kostela, jiný do zoo a jeskyňáři jdou kopat pod zem. Po exkurzi do jeskyně jsme si prohlédli ještě lidomornu a hladomornu. Jeskyni pod Holštýnem, kam ve středověku házeli vězně. Vzhledem k výšce jeskyně přes 10 m, tím tehdy patrně řešili i problém se stravováním. Podle mne takový pád přežil málokdo. Na otázku mladšího účastníka exkurze, za co tam ty lidi házeli, jsem duchaplně odpověděl: „Patrně za trest, za odměnu to určitě nebylo!“ Jsem já to ale vtipná kopa, že?

Galerie fotografii je na adrese www.potapeni.cz  

Reklama